přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2022, 14:27

Domácí atletický vrchol klepe na dveře

Ve dnech 24. a 25. června proběhne v Hodoníně mistrovství České republiky mužů a žen. Při této příležitosti se ve středu v poledne uskutečnila v pražské Restauraci u Pinkasů tisková konference, jejímiž hosty byli předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, šéftrenér reprezentace Pavel Sluka, oštěpařka Barbora Špotáková, čtvrtkař Pavel Maslák a překážkářka Nikoleta Jíchová.

V samotném úvodu si vzal slovo předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Rád bych vás pozval na mistrovství České republiky do Hodonína. Bude se konat přesně rok po ničivém tornádu, které zasáhlo jižní Moravu. Těsně po této katastrofě jsme si říkali, jak to udělat, aby se zde domácí šampionát v letošním roce skutečně uspořádal. Ukázala se však obrovská síla, soudržnost a solidarita atletické komunity. Díky tomu můžeme přivítat všechny příznivce atletiky na nově zrekonstruovaném stadionu,“ uvedl.

Barbora Špotáková bude v Hodoníně útočit už na svůj patnáctý titul mistryně České republiky. Už se čtrnácti zlatými je historicky nejúspěšnější závodnicí, co do počtu získaných titulů v jedné disciplíně. Zároveň drží také od roku 2009 výkonem 67.58 rekord mistrovství.

Letos zatím závodila dvakrát. Zahájila sedmým místem na mítinku Kladno hází, kde zapsala při své sezónní premiéře 58.79. O několik dní později pak skončila na Diamantové lize v Paříži šestá, když poslal svůj oštěp do vzdálenosti 60.35.

V Hodoníně by jí měla být největší soupeřkou samozřejmě Nikola Ogrodníková. Zatímco v Kladně Špotákovou porazila, v Paříži si pořadí prohodily, a tak je jejich bilance vzájemných soubojů v této sezóně zatím vyrovnaná. „Na mistrovství republiky se těším každý rok. Vždy to je jeden z mých nejoblíbenějších závodů sezóny. Forma ještě není ideální, jelikož za sebou mám jen dva závody a příliš jsem toho z dlouhého rozběhu nenaházela ani na tréninku, ale cítím se dobře a věřím, že s Nikolou předvedeme v Hodoníně pěkný souboj,“ sdělila.

Čtvrtkař Pavel Maslák musel kvůli svalovému zranění vstoupit do sezóny o něco později. Nicméně při druhém extraligovém kole v Plzni zaběhl velmi kvalitní čas 46.35 a my se tak v Hodoníně můžeme těšit na souboj s jeho tréninkovým parťákem Patrikem Šormem, který zatím prožívá velmi úspěšný rok. Na HMS v Bělehradě byl pátý a momentálně vévodí časem 45.78 českým tabulkám.

Pavel má doma zatím pouze jeden titul mistra České republiky ze čtyřstovky pod otevřeným nebem. Na domácích šampionátech většinou dával přednost spíše kratším sprintům. Přesto je rekordmanem mistrovství, když v roce 2018 stanovil hodnotu dosud platného historického maxima MČR na 45.66. „Patrik vypadá na tréninku velmi dobře, ale já mu rozhodně nedám nic zadarmo a doufám, že oba zaběhneme skvělé časy. Bude se rozhodovat také o složení štafety pro mistrovství světa v Eugene, tak o to je mistrovský závod důležitější. Věřím, že se s kluky vzájemně vyhecujeme,“ vyhlíží svůj start v Hodoníně.

Na startu však nebudou pouze tito dva favorité. Obhájce posledních dvou titulů Matěj Krsek se ukázal v dobré formě na domácím mítinku Kladno hází, kde zaběhl 46.34. Kromě mistrovských medailí budou ve hře také místa ve štafetě na 4x400 metrů pro MS v Eugene.

Nikoleta Jíchová se věnuje čtvrtce překážek ještě poměrně krátce, ale i tak už se může pyšnit osobním rekordem 55.73, který ji řadí na třetí místo českých historických tabulek za Zuzanu Hejnovou a Denisu Helceletovou a také se díky němu kvalifikovala na mistrovství Evropy v Mnichově. V Hodoníně bude obhajovat titul z loňského šampionátu a bude velkou favoritkou. Její ambicí je ovšem pokoření ostrého limitu pro start na mistrovství světa v Eugene, který je stanoven na hodnotě 55.40. „Ráda bych navázala na minulý rok, když jsem na mistrovství České republiky zvítězila v novém osobním rekordu. Pokud se mi tuto bilanci podaří zopakovat i v Hodoníně, tak budu spokojena. Třeba to bude stačit i na Eugene,“ věří.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout