Do vrchu se bojovalo o světové i národní tituly

pondělí 2. září 2013
V sobotu se v Janských Lázních uskutečnilo mistrovství světa veteránů spojené s republikovým šampionátem v běhu do vrchu.

Pořadatelé připravili pro mistrovský závod zcela novou trať, která vedla terénem z kolonády v Janských Lázních na vrchol Černé hory. Na startu veteránského mistrovství světa se sešlo nakonec 459 startujících z 25. zemí. Nejúspěšnější zemí bylo Německo, hned za ním v bodování národů skončila Česká republika.

Tuzemští závodníci získali celkem sedm medailí v kategoriích jednotlivců. Zlato mezi běžkyněmi staršími 40 let obhájila Ivana Sekyrová, v kategorii 55 + pak Blanka Paulů. Stříbrné medaile získali Renata Hájková (35+) a Jindřich Král (40+). Pro bronzové medaile si doběhli Marie Havlová (35+), Rostislav Petráš (45+) a Oldřich Šmída (65+). V bodování tříčlených družstev získala Česká republika 3 zlaté medaile, 7 stříbrných a 5 bronzových medailí.

Nejrychleji trať zdolal Tommy Hanning za 37:44 a překonal tím i čas mistra ČR. V národním šampionátu startovalo 32 závodníků. V kategorii mužů zvítězil Jan Janů, v kategorii žen Iva Milesová, v juniorkách získala zlato Hinterholzingerová Jana a v juniorech Tomáš Lichý.

V doprovodném programu se představilo 67 běžců v "Běhu kolonádou" na 1km a pochod po trati Janské Lázně - Černá hora absolvovalo 38 účastníků. Po oba dny MS byly pro všechny účastníky a diváky připraveny kulturní programy. Při závěrečném ceremoniálu byla předána vlajka organizátorům z Telfesu, kteří budou pořádat MS v roce 2014.