přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. listopadu 2013, 15:54

Do Ria pojede nanejvýš 2000 atletů

Mezinárodní olympijský výbor omezí při příštích hrách v roce 2016 počet závodníků pro atletické soutěže o více než dvě stovky, píše internetový magazín Insidethegames.

Na rekordních 2231 se vyšplhal počet atletů, kteří zasáhli do bojů při předešlé olympiádě v Londýně. MOV se rozhodl pro ty nadcházející v brazilském Riu toto číslo srazit pod dva tisíce. Ačkoli se tak stane atletika jediným sportem, kterému poklesne oproti Londýnu počet účastníků, nejedná se tak úplně o revoluci. „Proběhlo to v konzultaci s námi a s naší plnou podporou,“ cituje Insidethegames Nicka Daviese, zástupce generálního sekretáře IAAF. „Spíše byl Londýn odchylka,“ dodává Davies.

Ostatně sama IAAF si de facto stanovila strop pro světový šampionát. Už Pekingem 2015 počínaje upravila nominační kritéria tak, že do počtu dvou tisíc bude „dobírat“ z těch, co nesplní limit a budou následovat v tabulkách. „Plánovaný“ pokles při olympiádě by nicméně znamenal nejmenší účastnické číslo od Barcelony 1992, kde závodilo 1725 atletů. „Upřímně, v Londýně to bylo příliš, takže teď se počty vrací tam, kde by měly být,“ tvrdí Sebastian Coe, viceprezident IAAF a šéf organizačního výboru londýnských her.

Insidethegames však namítá, že by omezení počtu startujících v Riu 2016 mohlo být jedním z kroků, který postupně znejistí pozici olympijského sportu číslo jedna. Autor článku totiž upozorňuje, že MOV letos upravilo rozdělení financí mezi 28 olympijských sportovních odvětví. Do nejsilněji podporované skupiny (ze čtyř), která dosud patřila pouze atletice, přiřadila nově vodní sporty a gymnastiku. Po Londýně tak sice IAAF obdržela 45 z 520 milionů dolarů, tedy 8,7 %, ale tenhle podíl by v Riu měl zákonitě klesnout. Coe nicméně odmítá připustit, že by tím byla ohrožena pozice atletiky – jak by se sporty dělily o status „jedničky“, je podle něj spíše filozofický problém.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout