přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. listopadu 2010, 17:35

Diamantová liga zvažuje návrat k jednomu vítězi

Valná hromada Diamantové ligy analyzovala v Monaku premiérový ročník. Rozdělovaly se disciplíny a také vznikly plány na změnu hodnocení.

Prestižní seriál atletických mítinků s diamanty v názvu letos nahradil dřívější Zlatou ligu a spolu s rozšířením počtu mítinků nabídl nový koncept. Jackpot pro úspěšné ve vybraných disciplínách byl nahrazen soutěžením ve všech disciplínách vyjma chůze, víceboje a kladiva, které mají vlastní seriály, což vedlo k celkovému počtu 32 vítězů Diamantové ligy. Kritikové poukazovali, že se velkým množstvím oceněných vytratila jejich jedinečnost. Valná hromada soutěže na to podle místopředsedy Diamantové ligy a současně ředitele slavného mítinku v Curychu Patricka Magyara reagovala vytvořením pracovní skupiny, která má za úkol vypracovat kritéria, podle nichž by byli na konec vyhlášení celkoví vítězové v mužské a ženské kategorii napříč disciplínami.


Trofeje letošního ročníku, foto: www.graf.cz

Mítinky si v Monaku též mezi sebou podělily, kdo uspořádá kterou z disciplín. Např. mužská stovka se  objeví v Dauhá, Římě, New Yorku, Lausanne, Birminghamu (který nahradil původní Gateshead), Monaku a Curychu. Další velmi sledovaná disciplína, 110 m př., pak v Šanghaji, Eugene, Oslo, Paříži, Stockholmu, Londýně a Curychu. Pro oštěp žen, který v prvním ročníku vyhrála jeho ambasadorka Barbora Špotáková, platí následující itinerář: Řím, Eugene, New York, Paříž, Monako, Londýn, Curych. Kompletní přehled naleznete zde

Zástupci Diamantové ligy také kvitovali televizní sledovanost jejich seriálu, která se ve srovnání se Zlatou ligou dramaticky navýšila. Zatímco "zlatou" předchůdkyni sledovalo 88 milionů diváků, boj o diamanty přilákal téměř trojnásobek zájemců (252 milionů). Počet vysílacích hodin narostl celosvětově  z 1345 na 3425 (přesná čísla zde).

Termíny Diamantové ligy pro rok 2011:

Pátek 6. května - Dauhá QAT
Neděle 15. května – Šanghaj  CHN
Čtvrtek 26. května - Řím ITA
Sobota 4. června - Eugene USA
Čtvrtek 9. června - Oslo NOR
Sobota 11. června - New York USA
Čtvrtek 30. června - Lausanne SUI
Pátek 8. července - Paříž FRA
Neděle 10. července - Birmingham GBR
Pátek 22. července - Monako MON
Pátek 29. července - Stockholm SWE
Pátek 5./ Sobota 6. srpna - Londýn GBR
Čtvrtek 8. září  - Curych SUI
Pátek 16. září - Brusel BEL

Adam Pražák

Vytisknout