přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2011, 23:49

Diamantová liga jde do finále

Bez výkonu roku či rekordu mítinku, přesto s kvalitními výsledky se odehrál druhý den klání v Londýně. Českým zástupcům se však příliš nedařilo, výškař Bába skončil sedmý, stýplařka Lustigová nedokončila.

Dvanáctým dílem v Londýně se před mistrovstvím světa skončila první fáze nejprestižnějšího seriálu mítinků. Teď již čekají na atlety pouze dvě střetnutí, v Curychu 8. a Bruselu 16. září, kde je ovšem možné získat dvojnásobný počet bodů do hodnocení mítinku. Na finálových mítincích se s definitivní platností rozhodne o majitelích diamantových trofejí. Někteří si je svými bodovými zisky zajistili už v předstihu, jmenovitě se z vítězství po Stockholmu mohli radovat trojskokan Idowu, čtvrtkařka Montshová a výškařka Vlašičová.


Již pětice atletů už se může těšit na diamantovou
trofej. Musí splnit podmínku startu na finále.
O zbývajících 27 se ještě svede v Curychu
či Bruselu bitva

Na stadionu Crystal Palace se k nim včera přidala oštěpařka Obergföllová, dnes pak stýplařka Milcah Chemosová, která zvládla finiš své disciplíny a zvítězila za 9:22.80. Nedařilo se Marcele Lustigové, která odstoupila ještě před polovinou trati. Ovšem pozor: i ti „bodově nedostižitelní“ ještě nemají vyhráno, do finále v Bruselu či Curychu, mezi něž je rozděleno 32 disciplín, musí (být schopni) nastoupit.

Druhý český zástupce v sobotním programu mítinku, výškař Jaroslav Bába, si vedl o něco lépe, ani on však nebojoval o nejvyšší příčky. Konečnou mu bylo na sedmém místě již 228 cm, a tak zapsal nejlépe o 3 centimetry méně. Bábův jediný přemožitel z halového ME Ivan Uchov zdolal dokonce jen 222 cm, čímž si možná zkomplikoval cestu do Tegu. Jako na třetího z ruského šampionátu na něj totiž zaútočil kolega Andrej Silnov, v Čeboksarech až čtvrtý. Dnes však vyrovnal evropský výkon roku 236, slibně útočil i na výšku o dva centimetry výše a jednou zkusil i 240. Navíc Silnov porazil vedoucího muže světových tabulek Jesseho Williamse (234).

S vizitkou letos neporažených odcestují na šampionát do Koreje tři dnešní vítězové. Walter Dix se na dvoustovce střetl především s dvoumetrovým protivětrem a poradil si s ním za 20.16 s. Jeho souboj s Boltem, jenž letos zjevně není ve své top formě, by mohl být jedním z vrcholů šampionátu. Hladce si se soupeřkami poradila také koulařka Valerie Adamsová, která se v sektoru prezentovala jako jediná 20metrovým pokusem (přesně 20.07). Do třetice drží nepřerušenou šňůru prvenství překážkářka Sally Pearsonová, která sprinterskou rovinku zvládla tentokrát za 12.58, v rozběhu dokonce o tři setiny rychleji.

Z dalších disciplín stojí zato zcela jistě vypíchnout „probuzení v pravou chvíli“, které se podařilo obhájkyni zlata z Berlína na čtvrtce Sanye Richards-Rossové. Američanka se časem 49.66 rázem vyhoupla na druhé místo letošních tabulek. Do „klubu pod 50 s“ za ní dnes přibyla Jamajčanka Rosemarie Whyteová díky osobáku 49.84. Přes mírný protivítr (-0.4) se Carmelita Jeterová i Kelly-Ann Baptisteová dostaly na stovce pod 11 vteřin (10.93 a 97).

Třetího nejrychlejšího času sezony – 38.23 – dosáhla štafeta nazvaná Stars and Stripes („Hvězdy a pruhy“) ve složení Kimmons-Rodgers-Tinsley-Brown. Výtečný trojskok předvedl divákům americký mladík Christian Taylor, jenž si vylepšil osobní rekord na 17.68 – pouze Taylorovi vrstevníci, zraněný Tamgho a šampion z Ostravy El-Sheryf, letos skočili dále. Prestižní míli na památku Emsleyho Carra pro sebe získal v dramatickém finiši Leonel Manzano, časem 3:51.24 nicméně letošními statistikami příliš nezamíchal.

Výsledky z Lodnýna

Michal Procházka

Vytisknout