přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. prosince 2013, 10:45

Devět českých atletů ve světovém žebříčku AW

Vyhodnocení sezony tradičně neprobíhá jen na poli anket, ale také v odborných kruzích. Podle rankingu Athletics Weekly si čeští medailisté z MS podrželi své pozice z Moskvy, vedle Hejnové, Veselého a Melicha se ve svých disciplínách dostal do vybrané desítky další půltucet reprezentantů.

Podle AW osm mistrů světa nedosáhlo na první příčku ve svých disciplínách. Dalo se očekávat, že půjde o oba vítěze maratonu, přičemž Stephen Kiprotich je až sedmý, Edna Kiplagatová druhá, když čelo patří Desisovi Lelisovi a Priscah Jeptoové. Všichni ostatní už skončili stejně jako Kiplagatová druzí, stýplař Conseslus Kipruto před Ezekielem Kemboiem, tyčkař Renaud Lavillenie lépe než Raphael Holzdeppe, koulař Ryan Whiting výše než David Storl, kladiváři Anita Wlodarczyk a Krisztian Pars před Taťjanou Lysenkovou a Pawlem Fajdkem a čtvrtkařka Amantle Montsho je podle AW výš než Christine Ohuruoguová.

Jak už bylo řečeno, čeští mistři světa svou dominanci obhájili – Zuzana Hejnová na 400 m překážek a Vítězslav Veselý v oštěpu. Stejně tak patří v kladivu třetí pozice bronzovému z Moskvy Lukáši Melichovi a umístění v žebříčku odpovídá i u pátého koulaře světového šampionátu Ladislava Prášila či sedmého tyčkaře Jana Kudličky. Na sedmou pozici si polepšila Kudličkova kolegyně z disciplíny Jiřina Svobodová (na MS osmá), naopak poklesl na ni čtvrtkař Pavel Maslák (pátý). Sestup o dvě pozice zpět potkal i devátou sedmibojařku Elišku Klučinovou, mezi desítku se nakonec vešla i Denisa Rosolová, přestože se neprobojovala do finále čtvrtky překážek. Z českých atletů mezi nejlepšími osmi v Moskvě do rankingu AW nepronikly půlkařka Lenka Masná (8.) ani chodkyně Anežka Drahotová (7.).

Na žebříčku Athletics Weekly se podílelo osm autorů – s jednou výjimkou evropských: Britové Matthews, Watman, Greenberg, Mazdon, Fin Jalava, Slovák Juck, Švéd Julin a Gordon z USA. Ranking prezentují jako protiváhu tomu vydávanému Track & Field News, který zase sestavují převážně Američané. Oba žebříčky jsou sestavovány na základě třech kritérií: výsledků při hlavních soutěžích roku, vzájemné bilanci a celoroční kvalitě výkonnosti.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout