Deštivého Daňka ovládl Jamajčan Smikle

úterý 28. května 2019
V Turnově se odehrál jubilejní 20. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka, který opět nabídl atraktivní atletickou podívanou. Přesto, že počasí královně sportu příliš nepřálo, padaly kvalitní výkony.

Hlavní memoriálová disciplína, která se koná na počest diskařské legendy Ludvíka Daňka, byla tentokrát v režii jamajských reprezentantů, kteří svedli napínavý souboj o prvenství. To si zajistil až v závěrečné sérii Traves Smikle, když jeho disk dopadl na 64.83 a dostal se před do té doby vedoucího krajana a obhájce loňského vítězství Fedricka Dacrese, jenž zaznamenal 64.76. Na stupně vítězů se vešel ještě Kypřan Apostolos Parellis za 61.90. O tři centimetry zpět zaostal velezkušený Polák Piotr Malachowski (61.87). Jediný český zástupce v soutěži Marek Bárta skončil devátý výkonem 56.18.

To v koulařském kruhu byla česká stopa výraznější. Kompletní pódiová umístění obstarali domácí siláci. Papírové předpoklady potvrdil český rekordman Tomáš Staněk. Jeho nejdelší pokus měřil 20.22. Na dvacetimetrovou hranici útočil také Ladislav Prášil, jenž zaznamenal 19.95. Sezónní maximum si vylepšil třetí Martin Novák (19.07).

Pavel Maslák absolvoval v Turnově sprinterský dvojboj. Na stovce byl bezkonkurenčně nejrychlejší, když prolétl rovinku ve svém letošním nejlepším čase 10.48. Na dvojnásobné trati byl však souboj o vítězství o poznání dramatičtější a v tomto případě se musel Maslák sklonit před Janem Jirkou, který se zaskvěl letošním nejlepším českým výkonem na této trati 20.90. Maslák se do cíle předkláněl o setinu později. Na stejné distanci žen vyhrála Lada Vondrová (24.22) před Zuzanou Hejnovou (24.53) a Barborou Šplechtnovou (24.54).

Velmi rychlé časy nabídla mužská osmistovka. Zde si nejlépe rozvrhl síly Maďar Balász Vindics, který zvládl dva okruhy za 1:47.94 a porazil finalistu loňského evropského šampionátu v Berlíně Lukáše Hodbodě, jenž finišoval druhý za 1:48.34. Třetí byl další zástupce maďarské půlkařské školy Gergö Kiss (1:48.77). Mezi ženami zvítězila jeho reprezentační kolegyně Bianka Kéri (2:05.89).

Maďarskou vítězku měla také soutěž dálkařek, kde kralovala v novém rekordu mítinku 635 centimetrů Anasztázia Nguyenová. Oko českého fanouška s očekáváním směrovalo také k mužské dálkařské soutěži a nebylo divu. V předešlých dvou letech zde Radek Juška předváděl špičkové skoky. Letos se však závodem protrápil, když dolétl nejdále na 733 centimetrů. I tak to svěřenci Josefa Karase stačilo na vítězství.

V oštěpu potvrdil roli favorita Jaroslav Jílek, když suverénně triumfoval za 75.75. Jan Kudlička vyhrál skok o tyči výkonem rovných pět metrů. Na čtvrtce překážek byl nejrychlejší Ukrajinec Denys Nečipenko (50.80).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben