Daňkův memoriál mokl a mrzl, atleti se i tak činili

úterý 28. května 2013
Memoriálovou disciplínu na počest olympijského vítěze Ludvíka Daňka vyhrál Polák Piotr Malachowski. Formu prokázali Hejnová, Maslák i Kudlička.

Jako by to atletům dělal svatý Petr naschvál. Zatímco si většina Česka užívala v poslední době tolik vyhlíženého sluníčka, sever Čech skrápěl vytrvalý déšť a teploty tak tak atakovaly dvouciferných hodnot. Opakovala se tak slota, která povětšinou trápila závodníky o uplynulém víkendu. Přesto se v Turnově na 14. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka, který byl premiérově zařazen do Česká spořitelna atletické extraligy,  zrodila řada kvalitních výkonů.

Memoriálovou disciplínu ovládl Polák Piotr Malachowski, který tak navázal na své prvenství z roku 2011. Stříbrný medailista z olympiády v Pekingu 2008 a následného MS v Berlíně rozhodl o svém vítězství v Turnově v poslední sérii, kdy hodem do vzdálenosti 65.98 překonal dlouho vedoucího Gerda Kantera z Estonska. Bronzový medailista z loňských olympijských her skončil s 65.23 na druhém místě. Třetí příčku obsadil po výkonu 61.79 Polák Robert Urbanek, za ním se pak umístil nejlepší z českých závodníků, Igor Gondor (57.81).

„Déšť, mokrý kruh. V takových podmínkách je to dobrý výkon. Za standardních okolností by byl klidně o čtyři metry delší,“ hodnotil po soutěži Malachowski. „Tento typ závodů mám velmi rád. A tento je navíc věnován tak skvělému diskaři, jakým byl Daněk, takže jsem moc rád, že jsem vyhrál,“ dodal.

O další kvalitní výkon se postaral mistr Evropy Pavel Maslák, který v Turnově testoval svoji rychlost na třístovce. A pošilhával přitom po historicky nejlepším českém výkonu. Nakonec však za časem Jiřího Vojtíka z roku 2004 zaostal po výkonu 32.34 o tři setiny. „Moc mě to nemrzí, v tomto počasí. Mohlo to být lepší, ale takový je život,“ říkal smířeně 22letý svěřenec Dalibora Kupky. „Kdybych měl soudit podle dnešních závodů, tak se moc dobře necítím, ale tréninkové ukazatele jsou dobré, a tak věřím, že forma ještě vyletí,“ prohlásil Maslák, jehož potěšilo alespoň vylepšení osobního maxima o jednu setinu, a tím pádem možnost konečně oholit prořídlý vous, který mu na skráních a bradě rašil v posledních dvou měsících. „Tehdy jsem prohlásil, že se neoholím, dokud si nedám osobák. A protože se nikomu ty moje fousy nelíbily, ani mě, tak jsem docela rád, že už to můžu dát dolů,“ dodal s úsměvem.

Další z hvězd mítinku byla bronzová medailistka olympijských her Zuzana Hejnová, která tentokrát  nestartovala na své hlavní trati, tedy 400 m př., ale na hladké čtvrtce. V závodě bez rovnocenné konkurence z toho byl čas 52.18. „Rozběhla jsem to snad tak, jak chtěl trenér, jen na konci jsem trochu vytuhla. Kdyby bylo lepší počasí, věřím, že bych byla schopná běžet i o vteřinu lépe,“ prohlásila 26letá svěřenkyně Dalibora Kupky, kterou nyní čekají závody v nabité konkurenci v americkém Eugene, kam odlétá ve čtvrtek . „Forma je podle mě dobrá, snad se mi to podaří prodat,“ dodala Hejnová. Druhá v dnešním závodě doběhla Slovenka Iveta Putalová (54.56), třetí byla s 55.12 Jana Slaninová, čtvrtá pak s 55.55 Zdeňka Seidlová, která tak splnila B limit pro MS do 17 let.

V tyčkařském sektoru připomněl své kvality Jan Kudlička, pátý z březnového HME se ze zkráceného rozběhu, v zimě a na namoklém rozběžišti zdárně přenesl přes 561 cm.„Skočil jsem to asi jen proto, že jsem nechtěl mít na prvních závodech zapsáno 530 cm. Jinak bych se na skákání v tomto počasí vykašlal. Technicky to bylo takové neučesané, ale nakonec je z toho nejlepší začátek sezony v kariéře. Mám pocit, že příprava mi vyšla ještě lépe než před halou,“ řekl svěřenec Boleslava Patery.

Počasí se podepsalo i na mužské kouli, kde se hodně čekalo jak od Kanaďana Dylana Armstronga, tak od českého dua Martin StašekAntonín Žalský, kteří usilují o start na světovém šampionátu v Moskvě. Zvítězil Armstrong výkonem 20.13, jeho vyzývatelé zůstali pod dvaceti metry, byť Stašek jen o 2 cm. Žalský skončil třetí s 19.58 m, čtvrtý byl s 19.19 Tomáš Staněk. V kouli žen byla nejlepší Anita Martonová reprezentující Olymp Brno, druhá byla s 16.57 zkušená Jana Kárníková (Hvězda Pardubice).

Napínavý závod na 400 m př. vyhrál Michal Brož (51.23), o šest setin před Josefem Prorokem. Třetí doběhl v čase 51.46 Radek Fischer, který tak nakročil do nominace na ME do 22 let. Vítězka ženského závodu, Jana Reissová, pak časem 60.92 stvrdila své místo na soupisce pro MS do 17 let. V oštěpu potvrdil sedmdesátimetrovou formu Jan Kubeš (70.45).

Stovka mužů vyzněla těsně pro Vojtěcha Šulce (10.75), jeho bratr a oddílový kolega ze Spartaku Praha 4 Rostislav Šulc byl v cíli o setinu později. Mezi ženami si pro nejlepší letošní čas doběhla Kateřina Čechová (11.55/+0.4). Kvalitní půlku 1:47.94 předvedl turnovským divákům Jan Kubista, na třetím místě ai v čase 1:50.49.doběhl pro B limit na MEJ Martin Sadil. Disk žen vyhrála ve svém nejlepším letošním výkonu 57.67 Věra Cechlová před Jitkou Kubelovou (56.60).

Dvoustovku vyhrál výkonem 21.41 Jan Jirka, o šest setin před Petrem Szeteiem. Třetí Marek Bakalár splnil B limit, když po výkonu 21.48 zaostal za ostřejším z kritérií jen o tři setiny. Reprezentační krátká štafeta atletů do 22 let splnila nominační kritérium pro evropský šampionát své kategorie, když ve složení Desenský, Šťastný, Maslák a Jirka zaběhla čas 40.10.