přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2018, 21:16

Daňka ozdobily skvělé výkony i limity

Na letošním ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka zazářili zejména dálkař Radek Juška a jamajský diskař Fedrick Dacres. Nominační požadavky pro start na ME v Berlíně pokořily obě sprinterské štafety a také překážkář Michal Brož.

Radek Juška zvolil Memoriál Ludvíka Daňka pro svůj první letošní dálkařský start. Národní rekordman potvrdil, že se mu v Turnově skutečně daří. Soutěž sice zahájil dvěma přešlapy, ale ve třetí sérii dolétl na 827 centimetrů, což je o pouhé dva centimetry méně, než kolik zde skočil před rokem, což byl tehdy nový český rekord, který později ještě vylepšil. Radek se rozhodl absolvovat pouze čtyři pokusy, jelikož už ve čtvrtek závodí na Diamantové lize v Římě. Druhý Polák Mateusz Jopek zapsal nejlépe 755 centimetrů. Třetí byl další český zástupce Adam Zelinka. Jeho nejdelší pokus měřil 749 centimetrů. Bohužel mu při něm foukal příliš silný vítr do zad.

Hlavní memoriálovou disciplínou je hod diskem mužů, který se uskutečňuje na počest naší diskařské legendy Ludvíka Daňka. Startovní listina byla skutečně nabitá, což se potvrdilo i v samotném závodě. Pozici leadera letošních světových tabulek potvrdil Jamajčan Fedrick Dacres. Hned čtyři jeho pokusy letěly za šestašedesát metrů. Ten nejdelší z nich měřil 68.35. Druhou příčku si vyházel bronzový medailista z olympijských her v Riu Němec Daniel Jasinski, jenž předvedl 66.59. Třetí skončil zkušený Polák Piotr Malachowski za 64.84. Nejlepším z tria českých diskařů byl Marek Bárta, který o třiatřicet centimetrů pokořil šedesátimetrovou hranici.

Velkou radost udělal příznivcům turnovské atletiky odchovanec zdejšího oddílu Michal Brož. Svěřenec Jiřího Kmínka zvítězil v běhu na 400 metrů překážek v čase 50.49, čímž vyhověl nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy v německé metropoli. Druhý finišoval Ukrajinec Denis Nechyponenko za 50.82. Třetí byl Matěj Mach (51.39).

V Turnově se tradičně běhají i štafety na 4x100 metrů a cílem mužské i ženské áčkové štafety bylo splnění nominačních požadavků, které by jim zajistily start na evropském šampionátu. K naší radosti byla obě kvarteta úspěšná. Sestava Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Pavel Maslák a Dominik Záleský zaběhla čas 39.16 a čtveřice Lucie Domská, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Klára Seidlová vyhrály v čase 44.19. Obě sprinterské štafety by tak v Berlíně neměly chybět.

V tyčkařském sektoru se odehrál tradiční duel mezi Janem Kudličkou a Michalem Balnerem. Oba zdolali shodně 530 centimetrů. Lepší zápis přisoudil prvenství Kudličkovi. V oštěpu hodil nejdále Jaroslav Jílek. Jeho vítězný pokus měřil 73.21. V koulařském kruhu byl nejlepší Martin Novák za 19.10. Ženskou dálku opanovala Kateřina Hýsková výkonem 628 centimetrů. Druhá byla Ukrajinka Taťána Golovčuková (627).

Sprinterům dnes příliš vítr nepřál. V podstatě všem běhům foukal proti a bylo to znát i na vítězných časech. Se stovkou si nejlépe poradili Zdeněk Stromšík (10.49) a Barbora Dvořáková (12.03). Na dvojnásobné trati byli nejrychlejší Jan Jirka (21.15) a Marcela Pírková (23.80).

Půlkařským kláním kralovali Filip Šnejdr (1:48.28) a Kristiina Mäki (2:05.22). Mäki tímto časem vylepšila hodnotu rekordu mítinku. Za zmínku jistě stojí i nový český žákovský rekord Pavly Štoudkové, který má nyní díky ní hodnotu 2:07.32.

Petr Jelínek

Vytisknout