přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2019, 12:39

Další lákadla Tretry: de Grasse či Kolaková

Ostravské dostaveníčko světové atletické elity přibralo na 20. června další exkluzivní jména. Na Zlatou tretru míří kanadský sprinter Andre de Grasse, chorvatská oštěpařka Sara Kolaková nebo etiopská mílařka Gudaf Tsegayová a významně posílila startovka ženského kladiva.

K již známým hvězdám mužské stovky (Baker, Su, Vicaut, Simbine, Harvey) přibyla další. Ostravskou premiéru bude mít Kanaďan Andre de Grasse, jenž má na kontě bronz ze stovky na OH v Riu (i bronz z MS v Pekingu 2015) a osobní maximum 9.91. Kromě toho byl na posledních OH stříbrný za Boltem na dvoustovce a bronzový ve štafetě. Po Riu ho odborníci označovali za možného Boltova nástupce ale roky 2017 a 2018 se trápil se zraněními a až nyní je fit a opět myslí na ty nejvyšší mety a časy pod 10 sekund. Takhle kvalitní pole Tretra na stovce ještě neviděla.

Oštěp žen bude nejen ve znamení souboje prvních dvou ve světových tabulkách 2019, Číňanky Lü Chuej-chuej a domácí Nikoly Ogrodníkové. Návrat po zranění a operaci absolvuje na Tretře olympijská vítězka z Ria Chorvatka Sara Kolaková (naposledy soutěžila na podzim 2017), jejíž národní rekord má hodnotu 68.43.

Z aktuálně kvalitně závodících atletů, kteří potvrdili start na Zlaté trertře, nebude chybět ani lídryně světových tabulek na 1500 m Gudaf Tsegayovú z Etiopie (3:59.57 v Nankingu minulý týden). Ta si Ostravu zamilovala, je držitelkou rekordu mítinku 4:00.96 z roku 2017 a vyhrála také loni. Chce se tedy pokusit o vítězný "hattrick" a slíbila i útok na čtyři minuty.

V ženském kladivu, které bude premiérově na hlavním stadionu v den závodů 20. června, bude rovněž startovat nejlepší v tabulkách Gwen Berryová z USA (zatím v sezóně 76.23), ale také vítězka mítinků IAAF Hammer Challenge a asijského šampionátu Číňanka Čang Weng, od letošního dubna neporažená. Anita Wlodarczyková se má na co těšit.

8 duelů Tretry 2019:

  1. Koule muži: mistr světa Tom Walsh vs. olympijský vítěz Ryan Crouser - přiblížit se světovému rekordu? A jak obstojí Tomáš Staněk.
  2. Dálka muži: mistr světa Luvo Manyonga vs. loňský vítěz Kubánec Juan Miguel Echevarria - myslí na 870, Radek Juška nebude chybět.
  3. Oštěp ženy: nejlepší česká atletka 2018 Nikola Ogrodniková ,vedoucí evropských tabulek s 67.40 vs. asijská rekordmanka a šampionka, aktualní světová jednička, Lü Chuej-chuej z Číny. Jak obstojí domácí závodníci, útok na rekord mítinku 67.78.
  4. Oštěp muži: mistr světa Johannes Vetter vs. nejlepší muž ze skupiny ředitele mítinku Jakub Vadlejch. Čekáme na třetího 90metrového oštěpaře historie Tretry. Přidává se Magnus Kirt, o posledním víkendu 89.33.
  5. Tyč muži: mistr světa Sam Kendricks vs. hvězda od sousedů Piotr Lisek. Tretra šest metrů ještě nikdy neviděla. Přijede i halový mistr Evropy Pawel Wojciechowski.
  6. 100 m muži: Američan Ronnie Baker vs. asijský rekordman Su Ping-tchien z Číny. Osobni rekordy 9.85 a 9.91. Ostravská dráha je rychlá, rekord mítinku 9.83 bude na spadnutí. Evropský rekordman Jimmy Vicaut, jihoafrický rekordman Akani Simbine. Nejnovější doplněk, kanadská hvězda Andre de Grasse.
  7. 300 m ženy (Memoriál J. Slaniny): Shaunae Millerová-Uibová proti světovému rekordu 35.30. Bahamská olympijská vitězka běžela letos nejrychlejší dubnovou čtyřstovku historie 49.05, s mezičasem 35.8. Rekord je na spadnutí.
  8. Výška ženy: Maria Lasitskieneová proti rekordu mítinku 205. V kariéře jednou skočila 206, jednou 205 a pětkrát 204. Pokud k tomu přidáme super publikum, tak proč ne.
VSTUPENKY

...jsou v prodeji od prosince v síti Ticketstream v jednotné ceně 200 korun.

Pro děti do 15 roků, pro atletické kluby a školní autobusy je připraveno snížené vstupné. Organizátoři potvrzují ve spolupráci s Českými drahami zvláštní vlakové spojení po skončení mítinku o 21.30 h ze stanice Vitkovice. Bude posíleno autobusové spojení ze stadionu. S ohledem na vzdálené fanoušky a děti a mládež v ochozech byl začátek hlavního programu posunut již na 17:30, s očekávaným koncem do 20 hodin.

Zlatá Tretra Ostrava s mobilní aplikací

V aplikací "Sportuj v Ostravě" budou dostupné informace, novinky, výsledky, soutěž o věcné ceny a on-line zpravodajství.

www.zlatatretra.cz