přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. dubna 2013, 15:53

Další doping: Čurakovová, Kriveljovová a Kuzenkovová

Poslední týdny jsou na ohlašování dopingových kauz poměrně štědré. Nejčerstvěji padl stín na trojici Rusek, dvě z nich, které již ukončily kariéru, přitom přijdou i o medaile.

Až tragikomický je zejména případ Světlany Kriveljovové. Ta totiž při aténské olympiádě skončila těsně pod stupni vítězů, po diskvalifikaci její krajanky Iriny Korženěnkové se posunula na bronz, aby jí byla následně medaile zase odebrána na základě opětovného přezkoumání vzorku z olympijské soutěže. Cenný kov by se tak měl přesunout na další v pořadí, jíž je ironií osudu Běloruska Naděžda Ostapčuková, která je v současnosti taktéž viněna z užívání nepovolených podpůrných prostředků a hrozí jí doživotní distanc. Kriveljovové, jež zatím zůstává vítězkou barcelonské olympiády 1992 a mistryní světa z Paříže 2003, byly anulovány též další výsledky v dvouletém období od srpna 2004, včetně čtvrtého místa z mistrovství světa v Helsinkách.

Právě vzorky z tohoto šampionátu dostaly po letech do problému kladivářku Olgu Kuzenkovovou. Olympijská vítězka z Atén tak bude muset ze svého životopisu vymazat titul mistryně světa, který v roce 2005 získala, a svou zlatou pozici přepustit Kubánce Yipsi Morenové. Na stříbro se posune v minulosti taktéž trestaná Taťjana Lysenková, bronz by po osmi letech měl doputovat k Francouzce Manuele Montebrunové.

Zatímco čtyřicátnice Kriveljovová a Kuzenkovová již ukončily kariéru, pro třetí z přistižených, šestadvacetiletou překážkářku Jelenu Čurakovovou (na foto vlevo), znamená její dopingová kauza vynucenou přestávku v závodění. Semifinalistku z olympijských her a finalistku MS v Tegu a ME 2012, která měla pozitivní test na anabolické steroidy na lednovém tréninkovém kempu v Portugalsku, podle všeho neuvidíme na oválech minimálně do února 2015. 

Adam Pražák, foto: Aleš Gräf. graf.cz

Vytisknout