přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2020, 18:08

Ostrava se bavila špičkovou atletikou

Pět nových a jeden vyrovnaný rekord mítinku, to je bilance letošního ročníku Czech Indoor Gala v Ostravě. Diváci ve vítkovické hale viděli také jeden letošní nejlepší světový výkon zásluhou polského koulaře Kondrada Bukowieckeho. Sprinterka Klára Seidlová vyrovnala na šedesátce svůj národní rekord.

Výstavním klenotem letošního ročníku Czech Indoor Gala měla být mužská koule a samotná soutěž velká očekávání bez diskuzí naplnila. Jednalo se totiž o závod té nejvyšší kvality. Zazářil hlavně vítězný Polák Kondrad Bukowiecki, jenž se v závěrečném pokusu opřel do svého náčiní a byl z toho letošní nejlepší světový výkon a nový rekord mítinku 21.88. Dosavadní rekord Tomáše Staňka posunul o 27 centimetrů. Dalším borcem, kterému se podařilo pokořit jednadvacetimetrovou hranici, byl Ital Leonardo Fabbri, jenž si hodil osobní rekord 21.11. Těsný souboj o třetí příčku vyzněl lépe pro Portugalce Francisca Bela (20.94), který o dva centimetry porazil Tomáše Staňka, jehož nejdelší pokus měřil 20.92 a musel se tak spokojit se čtvrtým místem.

Parádní vystoupení předvedla na čtvrtce žen Lada Vondrová. Ta i přes lehkou kolizi na seběhu proběhla cílem vítězně v novém osobním rekordu 52.25. Kariérní maximum si vylepšila o 42 setin. Svěřenkyně trenéra Jóna se tímto časem zařadila na dělené páté místo letošních průběžných světových tabulek. Jako druhá doběhla Polka Patrycja Wyciszkiewiczová za 52.65 a třetí byla Řekyně Irini Vasiliouová (53.32). Marcela Pírková skončila v béčkovém běhu druhá časem 54.06. Martina Hofmanová finišovala čtvrtá za 54.31.

Rekord mítinku neodolal ani na patnáctce mužů. Doposud byl časem 3:40.62 jeho držitelem Maďar Tamás Kazi. Tento zápis mu však vzal Srb Elzan Bibič, jenž svůj triumf ozdobil novým halovým národním rekordem své domoviny 3:38.94. Za ním doběhli na dalších pozicích zkušený Maročan Brahim Kaazouzi (3:40.73) a Ital Enrico Riccobon (3:40.89). Jediný český zástupce Jan Friš dokončil závod jako šestý v nejlepším českém výkonu 3:43.45.

Velká česká radost přišla v závodě žen na 60 metrů. Klára Seidlová naznačila skvělou formu již v rozběhu, když ho suverénně ovládla za 7.29. Vrchol v jejím podání pak přišel ve finále. Tentokrát rovinku prolétla v čase 7.23, čímž vyrovnala svůj vlastní národní rekord. Z nového kariérního maxima 7.38 se mohla radovat druhá Nikola Bendová. Třetí byla Polka Marika Popowicz-Drapalová za 7.41. Další česká finalistka Adéla Novotná si zaběhla osobák 7.52 a byla osmá.

Ženská patnáctka byla v režii etiopských běžkyň. V novém rekordu mítink 4:05.08 zvítězila Lemlem Hailuová. Rok staré maximum Polky Sofie Ennaouiové vylepšila o 14 setin. Pod 4:10 se dostala také její krajanka Tigist Ketemaová (4:07.40). Třetí skončila Maďarka Viktória Wagner-Gyürkes (4:11.48). České reprezentantky se seřadili od pátého do sedmého místa v pořadí Diana Mezuliáníková (4:11.88), Kristiina Mäki (4:12.41) a Simona Vrzalová (4:13.19).

Rekordman mítinku se měnil také v dálce mužů. Zde neohroženě vládl úřadující evropský šampion v hale i venku Řek Miltiadis Tentoglou, jenž v páté sérii dolétl na 804 a o centimetr překonal dosavadní rekord Radka Jušky. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodili Ukrajinec Vladyslav Mazur (777) a Brit Dan Bramble (774).

Králem mužské šedesátky se stal v novém osobáku 6.63 Brit Oliver Bromby. O jedinou setinu za ním dosprintoval Mario Burke z Barbadosu (6.64). Český duel vyzněl lépe pro třetího Zdeňka Stromšíka (6.67) před čtvrtým Janem Velebou (6.68).


Rychlého tempa využili také půlkaři. I zde se měnil rekord mítinku. Keňan Collins Kipruto zlepšil loňský rekordní zápis Amela Tuky o 37 setin, když proběhl cílem vítězně za 1:46.38. Za ním se odehrával struhující souboj o další příčky. V něm se vedlo nejlépe Rudolfu Žanovi ze Slovinska v čase 1:47.51. Třetí Lukáš Hodboď se mohl radovat z opětovného vylepšení osobního maxima na 1:47.57. Také druhý český reprezentant Hakim Saleh si zaběhl nový osobák 1:48.65 a byl osmý.

V závodě na 400 metrů mužů se dařilo našim reprezentantům. Vítězem se stal v novém osobním rekordu 46.65 Michal Desenský. Jen několik dní staré kariérní maximum srazil o dalších šestnáct setin. Navíc svěřenec Petra Habáska potvrdil roli leadera letošních evropských tabulek. Michala také mohl těšit skalp bronzového muže loňského HME Nizozemce Tonyho van Diepena (46.79). Své sezónní maximum si vylepšil na 46.87 Vít Müller. Tito tři závodníci také okupují čelní pozice průběžných evropských statistik.

V tyči žen rozhodoval o vítězce až lepší zápis. Slovinka Tina Šutejová i Venezuelanka Robeylis Peinadová zdolaly shodně 462 centimetrů. Šutejové se to však podařilo hned prvním pokusem, což ji zajistilo primát. Smutnit však nemusela ani Peinadová, jelikož výkonem 462 vytvořila nový halový národní rekord své země. Obě závodnice se navíc momentálně dělí o rekord mítinku s Jiřinou Ptáčníkovou. Třetí Romana Maláčová posunula hodnotu letošního nejlepšího českého výkonu na 444 centimetrů. Amálie Švábíková byla šestá za 424.

Další výraznou českou stopu zanechala v klání výškařek mladičká Klára Krejčiříková, která si vyskákala druhou příčku ve vyrovnaném osobním rekordu 189 centimetrů. Až to této hodnoty skákala naprosto čistě, což ji v konečném zúčtování posunulo před Italku Alessii Trostovou, která zapsala stejný výkon. Zvítězila Ukrajinka Julia Čumačenková, která se jako jediná úspěšně přenesla přes 192 centimetrů a zopakovala tak svůj výkon z Beskydské laťky. Druhá česká zástupkyně Bára Sajdoková byla desátá za 175 centimetrů.

Na šedesátce překážek žen jasně dominovala slovenská reprezentantka Stanislava Škvarková, které časomíra ukázala 8.09, což je výkon, kterým si o pět setin vylepšila osobní maximum. Jako druhá proběhla cílovou šachovnicí Řekyně Elisavet Pesiridouová (8.22). Nový venezuelský národní rekord 8.25 zaznamenala třetí Genesis Romerová. Helena Jiranová si z Ostravy odveze čtvrté místo za 8.30. Lucie Koudelová byla sedmá v čase 8.47.

Národní program

Nový dorostenecký národní rekord byl k vidění na dvoustovce žen. Obstarala ho jablonecká sprinterka Adéla Novotná, která zvládla jeden okruh za 23.83 a o dvě setiny tak překonala rok starý rekordní zápis Barbory Šplechtnové. Mezi muži zaznamenal nejrychlejší čas 21.50 Jakub Benda ze Slovenska.

Na šedesátce žen měla v těsném doběhu nejhlubší předklon Lucie Domská, která si časem 7.56 vyrovnala osobní rekord. Druhá Kristýna Kobiánová a třetí Eva Kubíčková zaběhly shodně 7.57. Mezi muži potvrdil roli favorita Matyáš Koška, jenž proběhl cílem v čase 6.91.

Předprogramová osmistovka patřila reprezentantům Slavie Praha. Mezi ženami zvítězila dle očekávání Anna Šimková za 2:10.22. V mužském závodě pak potvrdil papírové předpoklady její oddílový kolega Jakub Hofta (1:53.95).

V dálkařském sektoru jasně dominovala Michaela Kučerová, která jako jediná dokázala překonat šestimetrovou hranici. Ve čtvrté sérii dolétla na 619 centimetrů, což pro ni znamená vylepšení halového osobáku.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka

Vytisknout