přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. února 2019, 14:50

Vrzalová ozdobila Gala národním rekordem

O český vrchol mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě se postarala mílařka Simona Vrzalová, která dokázala vylepšit halový národní rekord na 1500 metrů. Své disciplíny ovládli také Pavel Maslák a Amálie Švábíková. Dařilo se také našim půlkařům.

Jedním z vrcholů mítinku měl být závod na 1500 metrů žen a vysoká očekávání stoprocentně naplnil. K naší radosti v tom hrála významnou roli Simona Vrzalová. Ta již před startem doufala v překonání halového národního rekordu Ivany Kubešové z roku 1991. O vítězství se rozhodovalo právě mezi Simonou a polskou spolufavoritkou Sofií Ennaouiovou. Ještě v náběhu do posledního okruhu byla na čele naše reprezentantka, ale v závěrečných metrech se před ni Polka přeci jen dostala a zvítězila v novém rekordu mítinku a také halovém osobáku 4:05.22. Smutnit však nemusela ani Vrzalová. Souboj s tradiční rivalkou přinesl své ovoce a Simona se stala novou českou rekordmankou, když si s tratí poradila v čase 4:05.73 a z osmadvacet let starého maxima Ivany Kubešové ubrala 49 setin. Osobní rekord si posunula o více než čtyři vteřiny a v letošních evropských halový tabulkách figuruje na lichotivém třetím místě. Bronzového umístění dosáhla v novém halovém kariérním maximu 4:08.09 Slovinka Maruša Mišmašová. Sezónní výkony si vylepšily také šestá Kristiina Mäki (4:12.18) a sedmá Diana Mezuliáníková (4:12.42).

Rekord mítinku padl také na trati 800 metrů mužů. Ve strhujícím finiši v sobě našel nejvíce sil Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny, který se v závěrečných metrech dostal před Filipa Šnejdra a zvítězil za 1:46.75. Náš reprezentant však nemusel smutnit. Časem 1:46.99 si o dvě setiny vylepšil několik týdnů starý halový osobák z Karlsruhe a v evropských tabulkách mu patří čtvrté místo. Pro halové kariérní maximum si doběhli i další borci. Třetí byl Australan Peter Bol (1:47.70). Hned za ním spurtoval Filip Sasínek, který si posunul halový osobák 1:47.75. Kariérní maximum pod střechou si vylepšil časem 1:48.30 i šestý Lukáš Hodboď. Oba navíc zaběhli „áčkový“ limit pro start na HME.

Na mužské třístovce potvrdil roli hlavního favorita Pavel Maslák. Muž, který bude za několik týdnů obhajovat tři tituly evropského halového šampiona, naznačil, že jeho forma směrem k vrcholu sezóny stoupá, když jednoznačně zvítězil v letošním nejlepším evropském výkonu pod střechou 32.79. V průběžných světových statistikách mu s tímto výkonem patří páté místo. Jako druhý finišoval Polák Rafal Omelko v čase 33.32, jenž tak zopakoval své umístění z loňského roku. Třetí Jan Tesař se mohl radovat z nového halového osobáku 33.48.

Koulařské klání se bohužel muselo obejít bez českého rekordmana Tomáše Staňka, který loni v Ostravě zvítězil. Přesto byly k vidění vrhy za dvacet metrů. Ten nejdelší ukázal Bob Bertemes z Lucemburska, jenž závodu kraloval výkonem 20.50. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodili Kanaďan Tim Nedow (20.43) a Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny (20.16). Český duel vyzněl lépe pro Ladislava Prášila (18.97) před Martinem Novákem (18.94). Možná největší favorit celé soutěže Konrad Bukowiecki z Polska zapsal tři křížky a nepostoupil ani mezi finálovou osmičku.

Soutěž výškařek měla ukrajinskou vítězku. Julia Čumačenková dokázala jako jediná zdolat 190 centimetrů. Podařilo se jí to třetím pokusem a mohla se tak radovat z ostravského triumfu. Stejně jako v minulém roce, brala druhou příčku Michaela Hrubá. Svěřenkyně trenéra Michala Pogányho zvládla nejlépe 187. Třetí místo obsadila další zástupkyně ukrajinské výškařské školy Liliya Klintsovová za 184 centimetrů. Stejnou hodnotu skočila také nakonec pátá Klára Krejčiříková.

Finálový závod na 60 metrů ovládl dle očekávání Američan Mike Rodgers. Jeho vítězný čas měl hodnotu 6.56 a zaostal tak jen setinu za svým sezónním výkonem. Americký double dokonal Bryce Robinson. Světelná tabule mu ukázala 6.69. Třetí dosprintoval Polák Remigiusz Olszewski (6.70). Se svým finálovým časem 6.72 nebyl příliš spokojen čtvrtý Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Vlčka byl rychlejší v rozběhu, kde předvedl 6.68.

Česká štafeta žen na 4x400 metrů měla jasný cíl, a tím byla kvalifikace na květnové mistrovství světa štafet v japonské Jokohamě. K tomu potřebovala naše sestava Tereza Petržilková, Marcela Pírková, Martina Hofmanová a Lada Vondrová stlačit svůj čas pod 3:35. Naše reprezentantky to však neměly vůbec jednoduché, jelikož jim byly jedinými soupeřkami Maďarky, které měly být jasným outsiderem v tomto souboji, ovšem nakonec naše čtvrtkařky výrazně potrápily. O vítězství české štafety rozhodla až finišmanka Lada Vondrová. Bohužel časomíra ukázala 3:35.86, což na štafetový světový šampionát nestačí. Po doběhu tak převažovalo zklamání. Naopak nadšené mohly být druhé Maďarky, které výkonem 3:38.30 překonaly halový národní rekord své země o více než šest vteřin.

V dálkařském sektoru opanovali mužskou část soutěže Japonci. Vyhrál Shontaro Shiroyama v novém halovém osobním rekordu 769 centimetrů před svým krajanem Natsuki Yamakawou (758). Velké zklamání prožil český rekordman Radek Juška, který zaznamenal šest přešlapů a skončil bez výkonu. Mezi ženami předvedla nejdelší pokus Maďarka Anasztázia Nguyenová, když dolétla na 635 centimetrů. Dálkařské měření sil bylo zároveň závodem smíšených dvojic. V tomto ohledu byli nejúspěšnější Japonec Natsuki Yamakawa a Maďarka Anasztázia Nguyenová.

Českou vítězku měl závod tyčkařek. Pro Amálii Švábíkovou se ale rozhodně nejednalo o lehký závod a o primát se rozeskakovala se Švýcarkou Pascale Stöcklinovou, jelikož obě skončily shodně 425 centimetrů. Šťastnější nakonec byla přeci jen juniorská mistryně světa. O třetí místo se podělily Nikol Jiroutová a Rebeka Šilhanová (410).

Na šedesátce žen byla nejrychlejší Bulharka Inna Eftimovová, která se do cíle předkláněla v čase 7.42. O dvě setiny zpět zaostala Brazilka Liz Tamarisová (7.44). Třetí byla nejlepší česká závodnice Marcela Pírková (7.50).

Závod na 300 metrů žen se musel obejít bez české účasti. Z první dráhy si doběhla pro primát Lotyška Gunta Vaičuleová, která vyhrála za 37.44. Druhá skončila Slovinka Agáta Zupinová v čase 37.79. Z nového maďarského národního rekordu 37.89 se mohla těšit Evelin Nádházyová.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout