přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2014, 13:23

Čtvrtkaři ozdobili mistrovskou neděli

V Ostravě-Vítkovicích vyvrcholil druhý a závěrečný den šampionátu mužů a žen. Blýskli se zejména čtvrtkaři v čele s Němečkem (na Evropě tak bude i štafeta), překážkovou 400 zaběhla výtečně Rosolová.

Čtvrtka v podání mužů, to byla paráda! Trápení v sezóně utnul Daniel Němeček z Dukly osobním rekordem 46.09, jenž jej zároveň posílá na mistrovství Evropy. "Foukalo dobře, tak jsem se rozhodl to napálit, a pak to kupodivu jelo až do konce. Co se dělo za mnou, nevím," uvedl svěřenec Jiřího Kmínka. A děly se věci: Němečkův tréninkový kolega Patrik Šorm si (po Pražských memoriálech) opět posunul osobák už na 46.20, a také on si vysloužil letenku do Curychu. Štafetové dílo směrem k "Evropě" dokonali Jan Tesař a Michal Desenský, kteří zaběhli 46.43 a 46.84 a také svými zlepšeními pomohli srazit potřebný průměr. Pátý byl půlkař Jan Kubista (47.11).

Čtvrtkařka překážkářka Denisa Rosolová si přála před MČR srazit vteřinu ze svého letošního maxima, a to se svěřenkyni Martiny Blažkové podařilo vrchovatě, 54.63 je její čtvrtý nejlepší čas za tři roky, kdy se disciplíně věnuje, a letos v Evropě je zatím rychlejší jen Britka Childová. "Formu jsem měla, jen jsem to nedokázala prodat na překážkách, tak snad jsem to dneska prolomila. Je to pro mě velká psychická vzpruha," svěřila se členka pražského USK. Jediná setina rozhodla o dělbě zbylých medailí (58.61 vs. 58.62), tu cennější vybojovala Jana Reissová ze Škody Plzeň, bronzová zbyla na Kateřinu Hálovou ze Zlína.

Dlouho se v koulařské soutěži hledal, nakonec až pátý pokus se Janu Marcellovi z Univerzity Brno opravdu vydařil a 20.48 mu přineslo druhý mistrovský titul v této disciplíně (dva má také z disku). Za ním se seřadili borci z Dukly, Tomáš Staněk za výborných 20.27, naopak spíše trápením byl závod pro obhájce Ladislava Prášila (jediný měřený pokus 19.24).
Mezi ženami se podle očekávání prosadila k dvanáctému titulu Jana Kárníková z Hvězdy Pardubice, leč výkon 16.56 na Curych nestačil o čtvrt metru (přesně 24 cm). Za překonání 15m hranice (15.02) brala stříbro Markéta Červenková ze Staré Boleslavi, havířovská Petr Klementová už zůstala pod ní (14.88). 

Za vylepšené letošní maximum 572 cm si vysloužil titul v tyčce Jan Kudlička z Dukly. "V tom větru je takový výkon dobrý a ani pokusy na 582 nebyly špatné," uvedl svěřenec Boleslava Patery. Také stříbrná medaile putuje do jeho skupiny, a také pro Michala Balnera je 562 nejlepší výkon v sezóně. Bronz si vybojoval Adam Pašiak z USK za 534.

S přehledem získala svůj první mistrovský titul mezi dospělými na čtvrtce juniorka Helena Jiranová z Kolína, pomohla si i osobním rekordem 54.29. Na stupně vítězů ji doplnily Klára Lepešková ze Sokola Č. Budějovice a čáslavská Jana Slavíková.

Díky Lukáši Šťastnému byl na dvoustovce k vidění čas pod 21 vteřin, člen Dukly srazil pět setin (+1.3 m/s). Naopak stejný dílek přebýval nad touto metou Slávistovi Janu Jirkovi, dva individuální bronzy si odveze z Ostravy Marek Bakalár (21.30).
Patrně i kvůli protivětru -1.1 m/s pomaleji než v rozběhu, kde běžela 23.76, přesto získala Martina Schmidová z USK svůj titul na 200 m s jistotou a jako jediná s časem pod 24 vteřin (23.92). O 32 setin zpět finišovala vítězka včerejší stovky a její jmenovkyně Štychová ze Sokola Plzeň, bronz zůstává ve Vítkovicích po výkonu Jany Slaninové (24.42).

Ve výškařském sektoru Oldřiška Marešová z Kladna útočila na Curych (190), nakonec se svěřenkyně Evy Voňavkové musela spokojit "jen" s titulem za výkon 187. Formu v této disciplíně proměnila ve stříbro vícebojařka Eliška Klučinová z USK, když tentokrát zvládla 184 a porazila i čerstvou juniorskou vicemistryni světa Michaelu Hrubou (JAC Brno, 180).

I přesto že vítr na 400 m překážek nepřál tak jako kolegům na hladké, dokázal Michal Brož z Dukly vylepšit svůj letošní čas na 50.51. O vteřinu za ním se vedl tuhý boj o stříbro, uspěl v něm Radek Fischer ze Spartaku Praha 4 (51.65); také bronz pojede do Prahy, a to díky Slávistovi Danielu Musilovi (51.67).

Role pacemakera se zhostil na patnáctistovce Jan Pernica a svému svěřenci Danielu Grecmanovi z Vítkovic pomohl ke stříbru, titul si díky nejrychlejší závěrečné rovince vysloužil Petr Vitner z Nového Města na Moravě (3:49.82). Ondřej Klesnil (Kladno) se v závěru pokusil podběhnout Grecmana, ale jeho pokus nevyšel a tak mu zůstal bronz.
Podařený taktický tah, velké zrychlení 450 m před cílem patnáctistovky, vysloužil Kristiině Mäki z Hvězdy Pardubice po stříbru na stejné trati ve Finsku české vyneslo zlato za čas 4:27.17. "Bála jsem se, že mi stejná taktika ani napodruhé nevyjde, ale nakonec to stačilo," těšilo svěřenkyni Pavla Červinky, kterou sice dotahovala Lenka Masná z Olympu Praha, nakonec ale o 4 desetiny prohrála. Pro bronz doběhla s odstupem tří vteřin Lucie Sekanová (USK), když udolala v závěru tuhnoucí Dianu Mezuliáníkovou.

Ve stýplu se prosadil stylem start-cíl Milan Kocourek, člen Kroměříže navíc jako jediný pokořil hranici devíti minut (8:55.41). Zpočátku s ním akceptoval tempo Lukáš Olejníček z Moravské Slavie Brno, dokonce však ztratil sedm vteřin. Bronz ke včerejšímu stříbru z pětky přidal liberecký Vít Pavlišta, cca 10 s za vítězem.
Nad pevnými překážkami a příkopem mezi ženami kralovaly běžkyně USK Praha: Titul si vyválčila Barbora Jíšová za čas 10:41.90, stříbro o sedm vteřin zpět Petra Kubešová, bronz pak patří s výrazným odstupem doběhnuvší Ivě Milesové v barvách Olympu Praha.

Ačkoli absolvovala v dálce jen čtyři pokusy, protože skákala paralelně i výšku, dokázala Eliška Klučinová zvítězit po výkonu 606 cm. Obhájkyně z loňska a další členka USK Jana Korešová v poslední sérii zabojovala, ale zůstala o 4 cm zpět. Druhý bronz po dálce brala domácí Emily Gerulová (591). Nejdelší skok dne 626 předvedla slovenská hostka Medgyesová.

Mistrem republiky v disku se stal Igor Gondor z Univerzity Brno díky svému závěrečnému hodu, jenž měřil 57.88 m. Druhý zůstal Marek Bárta z pražského s výkonem přesně o metr kratším, bronz putuje do Turnova zásluhou Jaromíra Mazgala (55.23). Bez medaile zůstal obhájce Tomáš Voňavka, někdejší vícebojař a nyní trenér Josef Karas hodil 45.88 a skončil šestý.
Diskařka Eliška Staňková z Kladna jednoznačně porazila po výkonu 58.17 loňskou šampionku Jitku Kubelovou z N. Města na Moravě (54.10), za 50 metrů se dostala i bronzová Kateřina Klausová z Olymu Praha.

V takticky vedené osmistovce se díky nejlepšímu závěru prosadila Alena Ulrichová z Nového Města nad Metují (2:10.16). Stříbro zůstalo od druhého okruhu vedoucí Michaele Drábkové z USK, šťastnou v setinovém souboji o bronz byla loňská šampionka Eliška Kutrová.
V naprostém protikladu se odehrála mužská půlka, kde stylem start-cíl zvítězil za 1:50.42 Miroslav Burian z Dukly, jen zamýšlený útok na limit mu nevyšel. Za ním se běžely také kvalitní časy, oddílový kolega Matěj Pavlíček 1:51.30, šternberský Martin Sadil byl jen o půl vteřiny pomalejší.

V trojskoku se v těsném duelu prosadil Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice za větrný výkon 15.52 (+3.6), stříbro zůstává ve Vítkovicích díky Bohumilu Bětuňákovi, jenž zůstal o 5 cm zpět, a bronz poputuje na pražskou Duklu díky Martinu Vachatovi.

Ačkoli nastoupily mezi ženami jen tři štafety 4x400 m, o titul to byla bitva do posledních metrů. Nakonec se radovala sestava USK Švábíková, Jiravská, Hanzlová, Drábková (3:55.13), když o 65 setin předčila pražské rivalky ze Slavie. Bronz za účast získal kvartet z Nového Města na Moravě.
Co se nepovedlo ženám, zvládli bez problémů muži Slavie, Čapek, Barák, Petr, Musil si pro zlato doběhlo za 3:18.70, s bezpečným náskokem před Domažlicemi a Moravskou Třebovou.

Výsledky

Fotogalerie: Jan Kucharčík

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout