přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. dubna 2019, 13:13

Crouser a Kendricks na Zlaté tretře

Organizátoři Zlaté tretry odhalili další dvě hvězdná jména, která se zúčastní letošního ročníku. Ostravské publikum se může těšit na koulařského olympijského vítěze Ryana Crousera a na úřadujícího mistra světa ve skoku o tyči Sama Kendrickse.

Už tak velice kvalitní startovní listinu koulařského klání doplní další hvězda světového formátu, kterou je olympijský rekordman a šampion Ryan Crouser ze Spojených států amerických. Ten prokázal vynikající formu hned v úvodu letošní letní sezóny, když si o minulém víkendu v Long Beach vylepšil hodnotu kariérního maxima na 22.74, čímž se zařadil na šesté místo historických světových tabulek. Zároveň se jednalo o nejdelší koulařský pokus od roku 1990, kdy jeho krajan Randy Barnes vytvořil dosud platný světový rekord 23.12. Crouser bude již pátým borcem na letošní Zlaté tretře, jenž umí za 22 metrů. Dříve potvrdil svou účast novozélandský mistr světa v hale i pod otevřeným nebem Tom Walsh, jehož kontinentální rekord má hodnotu 22.67. Walsh bude obhajovat prvenství z loňského roku, kdy posunul hodnotu rekordu mítinku na 22.16. Chybět by neměl ani český rekordman a bronzový z letošního HME Tomáš Staněk (OR 22.17). Silnou polskou koulařskou školu zastupují aktuální evropský šampion v hale i venku Michal Haratyk (OR 22.08) a halový mistr Evropy z roku 2017 a stříbrný z loňského ME Kondrad Bukowiecki (OR 22.00).

Soutěž tyčkařů bohužel přišla o Renauda Lavillenieho, jenž musel vynechat halový evropský šampionát kvůli zranění a v době konání Zlaté tretry ještě nebude v ideální závodní formě. Nicméně více než rovnocennou náhradou je Američan Sam Kendricks. Muž, který v sezóně 2017 neokusil hořkost porážky, je mistrem světa z téhož roku. K tomu má ve své sbírce olympijský bronz z Ria, dvě stříbra z halových světových šampionátů a jednu diamantovou trofej. V sezóně 2017 se přidal do klubu šestimetrových tyčkařů, když na americkém mistrovství v Sacramentu zdolal 600 centimetrů. Loni se v Ostravě představil hned dvakrát. Na Zlaté tretře byl druhý a v září ovládl na vítkovickém stadionu Kontinentální pohár. V tomto roce je spoludržitelem letošního nejlepšího halového světového výkonu 593 centimetrů, což je o centimetr výše, než je hodnota rekordu mítinku Renauda Lavillenieho. Dalším šestimetrovým tyčkařem ve startovní listině je Polák Piotr Lisek, který v posledních pěti letech vozí pravidelně medaile z velkých šampionátů. Lisek je halovým mistrem Evropy, má stříbro z letošního HME a bronz z HME 2015. Na mistrovství světa v Londýně vystoupal na stříbrný stupínek a dvakrát si pověsil na krk bronz při halovém světovém šampionátu v letech 2016 a 2016. V sektoru bude také jeho krajan a halový mistr Evropy z Glasgow Pawel Wojciechowski. Borec s osobním rekordem 593 centimetrů je stálicí v tyčkařské světové špičce. V roce 2011 ovládl světový šampionát v Tegu. Má stříbro z ME v Curychu 2014 a bronzy z mistrovství světa v Pekingu 2015 a HME 2017. Českým želízkem v ohni bude národní rekordman a několikanásobný medailista z velkých mezinárodních akcí Jan Kudlička.

Potvrzené hvězdy Zlaté tretry

100 m: Ronnie Baker, Zdeněk Stromšík
200 m: Ramil Guliyev, Steven Gardiner, Ján Volko, Pavel Maslák
dálka: Juan Miguel Echevarría, Miltiadis Tentoglou, Radek Juška
tyč: Sam Kendricks, Piotr Lisek, Pawel Wojciechowski
koule: Tom Walsh, Ryan Crouser, Michal Haratyk, Konrad Bukowiecki, Tomáš Staněk
oštěp: Johannes Vetter, Jakub Vadlejch
300 m: Shaunae Miller-Uibo, Justyna Swiety-Ersetic
výška: Maria Lasickene, Michaela Hrubá
1500 m: Simona Vrzalová
oštěp: Nikola Ogrodníková

 

Petr Jelínek

Vytisknout