přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. února 2011, 16:19

Co nás neminulo a nemine

Mistrovství Ruska pokračuje ve vysokém tempu, padly další dva výkony roku. Víkend je vyhrazen řadě národních šampionátů, na programu jsou ale také špičkové mítinky v Birminghamu a Arnstadtu.

Ruské běžkyně tradičně posílají před vrcholnými akcemi důrazné vzkazy, nejinak tomu je i při letošním šampionátu této velmoci v Moskvě. Čtvrtkařky i půlkařky leccos naznačily ve čtvrtečních rozbězích, včera formu potvrdily.

Zjevným důkaz představuje čas 51.99, který Jeleně Migunovové nestačil na medaili (a pravděpodobně ani k postupu na HME). A to ještě k finále nenastoupila pro zranění zad Antonina Krivošapkaová. Čtyřstovku tak ovládla v nejrychlejším čase sezony 51.22 Olesja Forševová (dříve Krasnomovecová) před Xenijí Zadorinovou a její jmenovkyní Vdovinovou – obě si vylepšily halové osobních rekordy, na 51.38 a 51.81.

Na půlce dokonce všechny medailistky pokořily dosavadní maximum sezony, jméno jeho majitelky však zůstává stejné. Pro Juliji Rusanovovou je 1:58.14 i absolutním osobním rekordem a díky prvenství v Moskvě se podívá na svou první vrcholnou akci. Stříbro brala Jevgenija Zinurovová za 1:58.83, bronz vybojovala za osobák 1:59.35 Jelena Aržakovová.

Z dalších ženských disciplín zmiňme vítězství Darji Klišinové o centimetr před vedoucí dálkařkou tabulek Annou Nazarovovou (674:673). Stejný dílek chyběl Anna Avdějevové k čelu statitistik v kouli (18.81). Mezi muži se blýskl na půlce Ivan Tuchtačev osobním rekordem 1:46.89. Druhý nejdelší vrh koulí předvedl Maxim Sidorov, 20.70 je rovněž OR. Šampionát končí dnes.

Než se budeme věnovat blížícím se událostem, posuňme se z Ruska blíže našim hranicím. Asi nejzajímavější informací z ukrajinského Sumy je sedmiboj Alexandra Kislova, součet 5949 bodů jej aktuálně posunul na čtvrtou příčku mezi adepty HME. Již nominovaný Olexij Kasjanov neměl měřený pokus v dálce a neběžel kilometr, jeho zbylé dílčí výkony jsou následující: 6.97 (60), 14.43 (koule), 195 (výška), 8.01 (60 př.) a 440 (tyč). Také zde ještě mistrovství pokračuje dnes.

Národní šampionáty, Arnstadt a Birmingham
Poslední víkend, kdy se je ještě možné nominovat do Paříže, si hned 24, tedy téměř polovina evropských federací, včetně ČASu, vyhradila pro svá domácí mistrovství, viz kalendář Evropské atletiky. Také jsou na programu dva významné mítinky.

Výškařskou Mekkou je německý Arnstadt, pohled do startovní listiny 35. ročníku „Hochsprung mit Musik“ však připomíná spíše otevřený šampionát Ruska. Přihlášeni jsou Uchov, Silnov, Šustov, Mudrov, Dmitrik a Školinová, Kljuginová, Gordějevová, Slesarenková. Vedle nich se na startu objeví Bahaman Thomas, Ukrajinec Demjanjuk, domácí Spank a Estonka Udrasová.
Stránky Arnstadtu zde.

Přes výpadky hlavních hvězd – Olivera s Roblesem a Ennisové – slibují pořadatelé Aviva Grand Prix v Birminghamu kvalitní podívanou. Na Chybět totiž nebudou zdejší hvězdy, trojskokan Idowu, půlkařka Meadowsová, překážkář Turner či vytrvalec Farah (poběží 5000 m). Proměnu na čtvrtkařku se snažit stvrdit další Britka Sothertonová proti Jamajčance Williams-Millsové.

Na šedesátce vévodí duo lídrů tabulek Collins-Clarke, stejné trati s překážkami Američanka Wellsová, kilometru Súdánec Kaki, patnáctistovce Keňan Choge a Etiopanka Gezahegnová. Přímý keňsko-etiopský souboj čekejme na dvojnásobné vzdálenosti mezi Njorogeovou a Ejiguovou. Čtvrtka překážek už se stává v hale vyhledávanou mítinkovou disciplínou a specialistou na tuto trať je Felix Sánchez.
Více o Birminghamu

S využitím EME NEWS

Michal Procházka

Vytisknout