Chvála tradice závodu Praha - Brandýs

středa 7. května 2003
V neděli 11. května odstartuje již jubilejní 100. ročník legendárního chodeckého a běžeckého závodu Praha - Brandýs.

Jeho organizátory jsou opět atleti AC Praha 1890. Start chodecké soutěže (8,20 hodin), 3. kola II. národní ligy i veteránského MČR, a běžeckého závodu (8,40 hodin) bude v Praze na Proseku v blízkosti gymnázia v Litoměřické ulici. V 9,15 odstartují ve Kbelích chodkyně a běžkyně od juniorských kategorií po veteránské k závodům na 10 km, které jsou rovněž Přeborem Prahy.

"Lpěte na tradici, tu nelze koupit, je ji třeba vybudovat. Praha - Brandýs
je stále závodem od někud - někam. Tradice se nám bohužel ze sportu vytrácí, mnohdy se podřizujeme sponzorům, pěnězům,"
přiznal při přátelském posezení před startem závodu předseda ČAS Karel Pilný. Setkání byli přítomni i bývalí světoví chodečtí rekordmani a mnohonásobní vítězové závodu Ladislav Moc (vyhrál 6x) a Vilém Švejda, který má jen o jedno vítězství méně.

Předpremiéru měl nejstarší závod na evropském kontinentu již 23. října 1892 a premiéra se uskutečnila 23. dubna 1893, kdy vyhrál běžecký závod František Hron z Manin v čase 1:36:59,4. O rok později již závodili i chodci a vítězem byl Otakar Krajíček (2:09:00). Slavnými osobnostmi závodu byli z chodců Jan Šlehofer, vyhrál 5x, po něm Vratislav Liška , devítinásobný vítěz. Ve třicátých letech a později se již objevila mezi vítězi jména světových rekordmanů Václava Blašána, Josefa Doležala (vyhrál 7x), slovenští chodci a medailisté velkých soutěží Pavol Blažek, Pavol Szikora, Roman Mrázek i slavní cizinci jako Mexičané Garcia a Segura či Brazilec Kammer. Dřív jezdíval startér z Vysočan do cíle v Brandýse "koňmo", později již na kole, aby stačil prvním závodníkům. Pamětníci dodnes vzpomínají na stoupání serpentinami z Vysočan na Klíčov, na "souboj" se závorami ve Kbelích či pár set metru před cílem v Brandýse. Od prvních let se hodně změnilo, ale Praha - Brandýs je stále závodem směřujícím od někud - někam, závodem který ctí tradici.