Chůze slovem i obrazem

středa 31. srpna 2011
Na programu patého dne mistrovství světa v Tegu byla pouze ženská chůze na 20 km. Přinášíme z ní souhrnnou zprávu.

Přes start v devět hodin ráno si chodkyně pořádně užily slunce. Není proto divu, že ze čtyřicítky závodnic, které se objevily v cíli, si pouze čtyři z nich vylepšily svá letošní maxima. Naopak standardně zaostávaly o dvě, tři i více minut.

O medailistkách se rozhodlo v třetí čtvrtině trati. Zatímco do mezičasu na 10 km se držela skupinka čítající 13 hlav, o pět kilometrů dál už dělila Rusky Kaniskinovou a Kirdjapkinovou a Číňanku Liou Chung od zbytku pole více než čtvrtminuta. V tu chvíli první Kaniskinová své vedení ještě v závěrečné čtvrtině navýšila a nakonec jako jediná pokořila dvacetikilometrovou fušku za méně než hodinu a půl, přesně o 18 vteřin. S touto ztrátou a tedy za 1:30 rovných si pro stříbro došla Číňanka, která ještě dokázala druhé z Rusek nadělit 13 s. Dopadla však lépe než další zástupkyně velmoci Sokolovová, světová rekordmanka ze Soči z letošního února (která tehdy porazila právě Kirdjapkinovou o pouhou vteřinu) se musela spokojit s umístěním až na začátku druhé desítky.

Z české dvojice se stejně jako na univerziádě dařilo lépe Lucii Pelantové. Svěřenkyně Jiřího Malysi začala opatrněji, postupně se ale prokousávala vpřed a nakonec z toho byla 25. příčka za čas 1:35:45, méně než dvě minutky za jejím letošním nejlepším výkonem. Zuzana Schindlerová se potýkala se zdravotními problémy, závod však dokončila, na 34. místě v čase těsně pod 1:40 hodiny.