přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2019, 19:28

Chodci se na EP neprosadili

Litevský Alytus hostil Evropských pohár v chůzi. Trio českých reprezentantů Lukáš Gdula, Vít Hlaváč a Rostislav Rožnovský se s kontinentální konkurenci nepopasovali úspěšně. Na padesátce neohroženě vládli Francouz Yohan Diniz a Italka Eleanora Giorgiová.

Mužské padesátce jasně dominoval francouzský favorit a světový rekordman Yohan Diniz, který nejbližšímu soupeři nadělil více než osm minut a cílem prošel v novém rekordu Evropského poháru 3:37:43. Zároveň se tímto výkonem posunul do čela letošních světových tabulek před Číňana Qin Wanga. Pro stříbro si došel v novém osobním rekordu a třetím nejrychlejším evropském čase této sezóny 3:45:51 Bělorus Dimitri Dziubin. Bronz putuje do Portugalska zásluhou Joaa Vieiry, jenž zvládl trať za 3:46:38. Lukáš Gdula bohužel závod nedokončil, když z něj odstoupil v průběhu třiačtyřicátého kilometru.

Mužské klání na 20 kilometrů opanoval Švéd Perseus Karlström, jenž se svým vítězným časem 1:19:54 posunul na druhé místo letošních evropských tabulek za ruského nezávislého závodníka Vasilije Mizinova, který se na Evropském poháru musel spokojit se stříbrem a časem 1:20:18. Bronz si na krk pověsil nejlepší ze Španělů Diego Garcia Carrera (1:20:23). Vít Hlaváč prošel cílem jako devětatřicátý za 1:34:28.

Ženská dvacítka přinesla domácí radost, jelikož se z primátu radovala litevská závodnice Živilé Vaiciukeviciuteová, která prošla trať nejrychleji z celého startovního pole za 1:29:48, což jí stačilo k prvenství. Na stupně vítězů ji doprovodila dvojice Španělek. Stříbro brala Laura Garcia Carová za 1:29:55 a bronz vybojovala Raquel Gonzalesová v čase 1:30:17.

Závod na 50 kilometrů žen si odbyl v rámci Evropského poháru svou premiéru a první vítězkou na této distanci se stala dle očekávání Italka Eleanora Giorgiová, která jasně zvítězila v letošním nejlepším evropském výkonu 4:04:50, což je letos třetí nejlepší čas na světě. Nový španělský národní rekord 4:05:46 zašla stříbrná Julia Takácsová. Bronz získala Portugalka Ines Henriquesová za 4:13:57.

Nejlepší evropský výkon padl také v závodě na 10 kilometrů juniorů. Jeho autorem se stal Ital Richardo Orsoni, který proťal cílovou pásku v čase 42:43. Dalšími medailisty se stali stříbrný Španěl Pedro Conesa (43:18) a bronzový Polák Lukasz Niedzialek (43:28). Rostislav Rožnovský došel na dvaatřicáté příčce v čase 54:49.

Závod juniorek byl v jednoznačné režii tureckých závodnic, které si došly pro mistrovský double. Zvítězila Meryem Bekmezová v čase 45:37 před svou krajankou Evin Demirovou (46:49). Bronzovou radost sobě i své reprezentaci udělala Francouzka Pauline Steyová (47:53).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout