Chladný Stockholm přinesl světové výkony

pátek 31. května 2019
Diamantová liga pokračovala svou třetí zastávkou ve švédském Stockholmu. I přes chladné počasí byla k vidění špičková atletika. Jedinou českou zástupkyní byla mílařka Diana Mezuliáníková.

Běžeckým vrcholem stockholmského večera byla mužské desítka. Keňský mladík Rhonex Kipruto ji opanoval v letošním nejlepším světovém čase 26:50.16. Zároveň se stal novým rekordmanem mítinku. Rychlejší čas na této distanci předvedl naposledy Mohamed Farah (26:49.51) při svém vítězství na mistrovství světa v Londýně. Jako druhý proběhl cílem Etiopan Hagos Gebrhiwet za 27:01.02. Třetí byl Eritrejec Aron Kifle (27:27.68).

Nabitá startovní listina dvoustovky žen slibovala dramatický souboj největších světových hvězd této disciplíny. Vše bylo ale trochu jinak. Všechny své soupeřky naprosto deklasovala evropská šampionka z loňského roku Dina Asher-Smithová z Velké Británie, která i přes chladné počasí vylepšila vlastní nejlepší světový výkon této sezóny na 22.18. Jako druhá finišovala Jamajčanka Elaine Thompsonová (22.66) a třetí příčku brala Nizozemka Dafne Schippersová (22.78). Ve stejné disciplíně mužů byl jasně nejrychlejší Kanaďan Aaron Brown, jenž zvládl zatáčku s rovinkou za 20.06 a nechal zas sebou i úřadujícího mistra světa a Evropy Ramila Guliyeva z Turecka (20.40).

Letošní nejrychlejší světový čas byl k vidění také na trati 5000 metrů žen. Postarala se o něj Keňanka Agnes Tiropová, když proběhla cílem v čase 14:50.82. Spokojena mohla být i druhá Etiopanka Fantu Workuová, pro kterou je výkon 14:51.31 novým osobním rekordem. Třetí byla i přes pád v úvodu závodu další Keňanka Lilian Regneruková (14:51.34). Pád postihl také hlavní favoritku závodu Hellen Obiriovou. K její škodě došlo k této kolizi dvě kola před cílem a ztrátu již nedokázala smazat. Cílem proběhla očividně otřesena jako čtrnáctá za 15:07.70.

Naděje domácího publika směřovaly přirozeně do diskařského kruhu. Jejich domácí hvězda Daniel Stähl se při úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá prezentovala sedmdesátimetrovými hody a na tuto hranici utočil vedoucí muž letošních světových tabulek i ve Stockholmu. Nakonec se mu to těsně nepodařilo, ale jeho vítězný hod 69.57 je té nejvyšší kvality. Výborné sezónní maximum 68.96 si vytvořil druhý Jamajčan Fedrick Dacres. Třetí místo si vyházel Rakušan Lukas Weishaidinger za 66.97. Disku žen kralovaly reprezentantky Kuby. Těsný souboj o prvenství vyzněl lépe pro Deniu Caballerovou (65.10), která o jediný centimetr porazila svou krajanku Yaimé Pérezovou (65.09). Cenné body za třetí místo brala Číňanka Yang Chen (64.25). Suverénka této disciplíny posledních let Chorvatka Sandra Perkovičová byla při svém letošním premiérovém startu pátá výkonem 63.71.

Jeden z vrcholů večera obstaral na čtvrtce překážek další zástupce skandinávské atletiky. Světový a evropský šampion Karsten Warholm si při svém prvním letošním startu pod otevřeným nebem doběhl pro suverénní vítězství v letošním nejlepším evropském výkonu roku 47.85. Druhý Američan TJ Holmes na něj ztratil bezmála vteřinu a půl (49.25). Třetí Ir Thomas Baar se již pod padesát vteřin nedostal (50.28).

Z českého pohledu byla nejzajímavější nediamantová patnáctistovka žen, kde nastoupila naše jediná zástupkyně ve Stockholmu Diana Mezuliáníková. Její úsilí stačilo na desáté místo a čas 4:14.55. Naprosto jasně vyhrála Britka Laura Muirová za 4:05.37. Na mužské patnáctce se bojovalo o diamantové body a nejvíce jich posbíral Keňan Timothy Cheruiyot, jenž měl v závěrečném finiši nejvíce sil a zvítězil za 3:35.79. Druhý Ayanleh Souleiman a třetí Nor Jakob Ingebrigtsen pak dosáhli stejného času 3:37.30.

Na stovce překážek potvrdila papírové předpoklady světová rekordmanka Kendra Harrisonová, když jí časomíra v cíli ukázala 12.52. Americký double dokonala druhá Sharika Nelvisová za 12.69. Jako třetí se do cíle předkláněla Nigerijka Tobi Amusanová (12.85).

Další domácí primát přidal v dálkařském sektoru Švéd Thobias Montler, když dolétl na 822 centimetrů, což byl skok, na který nedokázal žádný ze soupeřů odpovědět. Nejblíže tomu byl Kubánec Juan Miguel Echevarría, jenž zaostal o deset centimetrů zpět (812). Olympijský vítěz Jeff Henderson ze Spojených států byl třetí za 809 centimetrů.

Výškařskou světovou královnou nadále zůstává Ruska Maria Lasickeneová. Ta opět prodloužila svou neporazitelnost. Ve Stockholmu jí k tomu stačilo překonat laťku o hodnotě 192 centimetrů. Druhá byla Ukrajinka Julia Levčenková a třetí příčku si vyskákala Švédka Erika Kinsleyová. Obě zdolaly shodně 190 centimetrů.

V tyči se jediný Američan Sam Kendricks dokázal dostat přes výšku 572 centimetrů, což mu bohatě stačilo k plnému bodovému zisku a v soutěži dál už nepokračoval. Za ním se umístili Polák Piotr Lisek (560) a Japonec Seito Yamamoto (548).

Na hladké čtvrtce zvítězil dle očekávání leader letošních světových statistik Michael Norman ze Spojených států. Jako jediný totiž uběhl jeden okruh pod 45 vteřin. Triumfoval v čase 44.53 před krajany Raiem Benjaminem (45.13) a Michaelem Cherrym (45.30).

Hvězdy a pruhy se radovaly také na ženské půlce, kde prodala své bohaté zkušenosti Američanka Ajee Wilsonova (2:00.87). Další „medailové“ příčky obsadily Etiopanka Habitam Alemuová (2:01.26) a Nelly Jepkosgeiová (2:01.98).