přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2011, 15:47

Chaos v dopravě, jinak klid a očekávání..

Již zítra ráno začíná program evropského šampionátu v Paříži. Jak den před halovým vrcholem sezony prožívá česká reprezentace?

Do Paříže se během těchto dvou dní sjela  evropská atletická elita. Bohužel nezainteresovaný obyvatel francouzské metropole zřejmě tuto skutečnost prozatím nezaznamenal. Neměl totiž možná ani jak. Po billboardech či plakátech k mistrovství Evropy není ani památky. Česká atletická výprava dorazila do dějiště šampionátu včera v poledních hodinách a společně například se Slováky, Švédy, Nory, Finy a dalšími, bydlí v hotelu Novotel, obkopeným spletí dálnic a vzdáleným od haly Omnipol dvacet minut jízdy autobusem. Další část atletických špiček měla větší štěstí. Jsou ubytováni v hotelech ve čtvrti Bercy a do haly mohou dojít pěšky za pár minut.

Tréninkové možnosti skýtají prostory INSEP neboli francouzský institut sportu. „Je to opravdu luxusní zázemí pro trénink,“ vychvaloval si Dalibor Kupka, trenér Romana Šebrleho. Světový rekordman v desetiboji si ho totiž ještě včera stačil vyzkoušet. Dnes si Šebrle odbyl oficiální tiskovou konferenci Evropské atletické asociace a zbytek času do svého startu pojme odpočinkově se zítřejším dopoledním rozcvičením. Část české výpravy  se do francouzského institutu vypravila dnes, druhá polovina zvolila pro trénink přímo závodní halu Omnipol, která byla pro tyto účely dopoledne otevřena.

Jako zatím nejproblematičtější část francouzské organizace šampionátu se jeví doprava. I s včerejším ubytováním to trošku haprovalo, když uklizené pokoje byly k dispozici až ve tři hodiny odpoledne. Na dnešní dopolední dopravní kolizi to ale nemělo.  Na cestu do závodní haly totiž organizátoři vyčlenili pouze dva autobusy, které se bleskurychle zaplnily a zbytek zoufajících atletů měl smůlu. Pár z nich, kteří nevydrželi čekat další dlouhé minuty na autobus třetí, se rozhodlo pro alternativní dopravu taxíkem.  „Řekli jsme, že chceme do Bercy a taxikář nás odvezl někam jinam. Povedlo se mu to až na druhý pokus,“ povídal překážkář Petr Svoboda, „udělali jsme takovou okružní jízdu, tak už jsem viděl skoro celou Paříž,“ dodal s úsměvem.

Rozporuplné ohlasy má  povrch, který je v hale Omnipol položen. Montovaná dráha s Mondem, pod níž jsou položené metrové dřevěné praktikábly, trošku pracuje.  „Je to povrch, na kterém v současné době není moc lidí zvyklých běhat. Je to pružné, takže dobré pro určitý typ atleta, pro ty, kteří ten kotník „mají“. Ti, co mají kotník jako tlumič, pro ně to znamená dvojité tlumení,“ vysvětluje šéftrenér Tomáš Dvořák. „Mně se hala hodně líbí, povrch je pro mě příjemný. Trošku mám strach, jak bude pružit na dálku, protože tu moc neumím. Ale třeba mi to sedne, běhá se tu dobře,“ říká Zuzana Hejnová, kterou společně s nachlazenou Eliškou Klučinovou zítra čeká pětiboj. „Mně by povrch mohl vyhovovat, ale ještě jsem na takovém nezávodila,“ doplňuje Klučinová.

Naopak Petr Svoboda příliš spokojený není. „Je to divný, všechny mítinky jsou povrchově úplně jiné než zrovna tady hala v Paříži. Hrozně pruží a ti, kteří jsou trochu těžší, vyšší, robustnější překážkáři, tak ti když zašlápnou rychle za překážkou, tak jim to náraz vrátí rychle zpátky. Tudíž se může stát, že se jim rozhodí technika.  Bude to hodně zajímavý závod,“ říká lídr letošních evropských tabulek, který se představí již v zítřejším programu halového šampionátu.

Boje o co možná nejlepší umístění čeká zítra desítku z šestnáctičlenné české výpravy. Kromě již zmíněného překážkáře Svobody a pětibojařek Hejnové a Klučinové se na start chystají překážkářka Lucie Škrobáková, na čtyřstovce Denisa Rosolová a Pavel Maslák, dálkaři Novotný s Wagnerem, výškař Jaroslav Bába, na osmistovce se představí Lenka Masná.

Karolína Farská

Vytisknout