Čeští výškaři ve Wuppertalu pod medailovými stupni

sobota 24. ledna 2004
Ve dvou z celkových tří disciplín 17. ročníku mezinárodního skokanského mítinku v německém Wuppertalu došlo k úspěšným útokům na čelní pozice světových tabulek.

Výškařský sektor v soutěži mužů ovládl Američan Jamie Nieto, který výkonem 2.28 vyrovnal letošní dosavadní světové maximum českých závodníků Jaroslava Báby a Tomáše Janků a Rusa Michaila Cvetkova. Po jejich bok se zařadil také druhý v pořadí wuppertalského klání, ruský výškař Alexej Dmitrik. Nieto si s vítěznou laťkou 2.28 m poradil na první pokus, stejně jako s předchozími výškami 2.14 a 2.22. Na sedmém místě konečného pořadí se objevil už sedmatřicetiletý veterán Dalton Grant z Velké Británie výkonem 2.22. Čtvrté místo v pátek 23. ledna ve Wuppertalu vybojoval jediný český zástupce v soutěži Jan Janků, když se napoprvé přenesl přes 2.22 m.

Následných 2.25 dvaatřicetiletý závodník LIAZu Jablonec dvakrát shodil a nechal si jeden pokus na laťku o 3 centimetry vyšší, tedy úroveň limitu na halové MS v Budapešti. Také na 2.28 m však Janků neuspěl. Česká atletika zaznamenala v historii mítinku ve výšce mužů jeden triumf. Loni se o něj postaral Jaroslav Bába v národním juniorském rekordu 2.31.

Počtvrté v sezoně padla hranice dvou metrů ve výšce žen zásluhou domácí reprezentantky Daniely Rathové. Německá závodnice v soutěži ani jednou nezaváhala a o vylepšení výkonu 2.00 m se už nepokoušela. Barbora Laláková zahájila úspěšně na 1.75 m, druhým pokusem překonala 1.87, ale tato výška pro ni byla konečnou. Ve startovním poli dvanácti závodnic Laláková obsadila pátou pozici. Svým výkonem z Wuppertalu tak dvaadvacetiletá atletka zaostala za svým letošní maximem z Hustopečí o jeden centimetr.

Rekord mítinku viděli diváci v tyči žen. Hlavní favoritka soutěže, Němka Annika Beckerová, si napotřetí poradila se 4.55 m a druhou v pořadí, Carolin Hingstovou, za sebou nechala plné tři decimetry. Nejlepší výkon historie mítinku Beckerová vzala Polce Pyrekové, která vyhrála loňský ročník za 4.52 m. Bývalou rekordmankou wuppertalského podniku byla také někdejší halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková. Česká závodnice získala titul v letech 2000 a 2001, při své první účasti ve Wuppertalu překonala 4.43 m.