přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2018, 20:18

Čeští vrhači zápolili na EP

V portugalské Leirii proběhl o tomto víkendu další ročník Evropského poháru ve vrzích a hodech. Na tomto klání nás reprezentovalo šest českých nadějí. Zazářil německý oštěpař Johannes Vetter.

Nejlepšího českého výsledku dosáhl diskař Michal Forejt. Třináctý z loňského MS do 17 let sice patřil k nejmladším závodníkům v celém startovním poli, ale rozhodně se neztratil, když si vylepšil osobní rekord s dvoukilovým náčiním na 53.62 a v kategorii do 22 let obsadil solidní sedmé místo. Navíc dokázal, že je opravdu mužem závěrečných pokusů. Tohoto výkonu dosáhl v šesté sérii. „S výkonem jsem rozhodně spokojený. Je to osobák o tři metry a otevírat sezónu takovým výkonem je skvělé. Po technické stránce jsem cítil ještě velkou rezervu. Organizátoři mi navíc nedali můj disk do soutěže, takže i to mě možná trošku omezilo. Závod probíhal vcelku hladce. I počasí se nakonec umoudřilo. Podmínky tak byly celkem dobré. Mohu být maximálně spokojený se sedmým místem. Je to pro mě velký úspěch,“ zhodnotil svěřenec trenérky Plašilové. Závod opanoval Chorvat Martin Markovič za 63.24. V mužském měření sil byl nejlepší favorizovaný Švéd Daniel Stähl. Držitel nejlepšího loňského světového výkonu a stříbrný medailista z MS v Londýně vyhrál přesvědčivě hodem dlouhým 66.81.

Zastoupení jsme měli i v diskařském závodě žen. Dlouhodobé české jedničce Elišce Staňkové se ovšem nedařilo dle jejích představ. Její nejdelší pokus měřil 53.02, což stačilo na dvanácté místo. Celkovému pořadí kralovala zkušená Němka Nadine Müllerová, která poslala svůj disk na 60.42. Ve „dvaadvacítkách“ byla nejlepší Chorvatka Marija Toljová (56.31).

V koulařském sektoru jsme měli po jednom reprezentantovi v závodě mužů i žen. Co se týká umístění. O něco lépe si vedla Markéta Červenková, když si z Portugalska odveze výkon 16.59 a desáté místo. Závodu dle očekávání jasně dominovala čerstvá maďarská halová mistryně světa Anita Mártonová. Svůj triumf navíc ozdobila novým rekordem Evropského poháru 19.12.

Mezi muži vybojoval jedenáctou příčku Martin Novák, který zaznamenal pět křížků a jediný platný pokus, který měřil 18.42, což Martinovi rozhodně radost neudělalo. Z kvalitního koulařského souboje vyšel nejlépe Rus Alexandr Lesnoj, jehož koule dopadla na 21.32. Přes jednadvacet metrů se dostal ještě druhý Polák Michal Haratyk (21.18). V kategorii do 22 let byl nejlepší Nor Marcus Thomsen (19.61).

V kladivářském kruhu se českým barvám příliš nedařilo. Tereze Králové patří za výkon 61.87 patnácté místo. Vyhrála Ukrajinka Hanna Mališnikovová za 72.62. Miroslav Pavlíček hodil nejdále 63.77 a skončil třiadvacátý. Papírové předpoklady potvrdil polský suverén Pawel Fajdek, jemuž k primátu stačilo 77.30. Dvaadvacítkám kralovali Maďar Bence Halász (74.83) a jeho krajanka Réka Gyurátzová (69.00).

Oštěp bez české účasti, ale s famózním Vetterem

Hod oštěpem je výstavní disciplínou české atletiky, ale v Leirii jsme v oštěpařských soutěžích neměli žádného zástupce. Přesto bylo na co se dívat. Až v samotném závěru dvoudenního programu přišel opravdový vrchol. Německý oštěpařský světový šampion Johannes Vetter by zvítězil každým svým měřeným pokusem. Již v druhé sérii svým hodem 88.28 výrazně odskočil svým soupeřům. To ale nebylo vše. Jeho vítězný výkon má totiž hodnotu 92.70, čímž vylepšil své dosavadní letošní světové maximum a postaral se o suverénně nejkvalitnější výkon celého Evropského poháru.

Mezi ženami hodila nejdále Norka Sigrid Borgeová (62.42). Nedaleko zaostala i vítězka kategorie do 22 let Turkyně Eda Tugsuz (60.92). Zajímavostí je třetí místo ukrajinské juniorské vícebojařky Aliny Šuchové, která si vylepšila oštěpařský osobák na 55.02. Mužský závod do 22 let vyhrál Rumun Alexandru Novac (80.73).

Petr Jelínek

Vytisknout