přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. května 2010, 17:15

Čeští oštěpaři zářili v Šanghaji

Frydrych a Veselý našli v přidruženém závodě k mítinku Diamantové ligy přemožitele pouze ve dvojnásobném olympijském vítězi Thorkildsenovi. Bába obsadil ve výšce čtvrté místo.

Druhý podnik nově zavedeného seriálu Diamantové ligy přinesl stejně jako týden stará  premiéra v katarském Dauhá příval výkonů roku dosavadní sezony. Nás přitom může těšit, že se ve výrazném světle prezentovali v Číně i čeští závodníci.

Platí to především o oštěpaři Petru Frydrychovi, který v soutěži celkem pětkrát přehodil 80metrovou hranici, dvakrát poslal své náčiní dokonce za 85 m a vylepšil své osobní maximum na výtečných 85.60 m. "Mám radost z osobního rekordu a vyrovnané serie. Je to příslib do dalších závodů. Ještě se musíme lépe poprat s technikou a věřím, že nějaké metry přidám. Atmosféra a celý mítink byly krásné," prohlásil Frydrych pro internetové stránky manažerské skupiny Top Athletics, kam spolu s Veselým patří. 
 
Delší hod než český finalista MS, a to pouze jediný, předvedl dnes jen favorizovaný Nor Andreas Thorkildsen, který Frydrycha porazil o 51 cm. Úspěch českých barev podtrhl třetím místem  Vítězslav Veselý, jemuž se nejlépe povedl hod z první série, ve kterém předvedl 82.95 m. "Co se mě týče, musím si to srovnat v hlavě, dělal jsem zase krok navíc a neměl jsem pak prostor. Zřejmě to bylo hecem. Na tu hrůzu ještě dobrý výsledek. Mohlo to být podstatně dál, kdybych to chytil. Jen škoda, že Thorkildsen odolal, Péťa ho mohl zaříznout. Stačilo málo. Tak snad priště ho jeden z nás dá, nejlépe oba," zadoufal stávající lídr světových tabulek. Oba svěřenci Jana Železného pak mohou shodně litovat, že jejich závod byl jen vložený a nepočítají se z něj body do Diamantové ligy.  

Na ty nedosáhl ani Jaroslav Bába, který skočil v soutěži výškařů 220 cm a obsadil čtvrtou příčku. Lepší, a tedy bodované umístění, přitom nebylo příliš daleko. V úvodu sezony nepředvedl nikdo lepší výkon než 224 cm, přičemž nejlepší zápis měl na této výšce stříbrný medailista z MS v Berlíně Sylwester Bednarek z Polska. Zbytek bodů si podělili Američan Jesse Williams a Švéd Linus Thörnblad.

Velké očekávání vzbuzoval další start jamajského blesku Usaina Bolta v průběhu jednoho týdne, po středečním výkonu roku na stovce v korejském Tegu se v Šanghaji čekalo na jeho představení na dvojnásobné trati. A to bylo opět suverénní, byť tentokrát svůj nejlepší čas sezony nevylepšoval. V protivětru 0.8 m/s zaběhl čas 19.76 a svého nejlepšího dnešního konkurenta, jinak spíše čtvrtkaře Američana Angelo Taylora, nechal za sebou o 58 setin.

A nyní již k disciplínám, kde se měnili letošní tabulky. Výborných výkonů bylo požehnaně, až jeden váhá, odkud začít. Možná populární stodesítkou, kde Američan David Oliver navzdory protivětru 0.4 m/s pokořil letos jako první 13vteřinovou hranici, byť se mu to povedlo o jedinou setinu. Za zády si přivedl do cíle domácí závodníky Dongpeng Šiho a Liou Sianga, kteří finišovali v časech 13.39, resp. 13.40.

Vysokou kvalitu měla i pětka žen, kde si většina závodnic vytvořila osobní rekordy a vítězný čas Etiopanky Sentayehu Ejiguové 14:30.96 vylepšil dosavadní rekord mítinku Meseret Defarové o více než 18 vteřin. Druhé místo dnes obsadila Keňanka Linet Masaiová, těsný souboj o třetí místo vyhrála jedna z hvězd nadcházející Zlaté tretry Ostrava Meselech Melkamuová z Etiopie. Shodný čas 14:31.91 měla i čtvrtá Sylvia Kibetová z Keni.

Na čtvrtce překážek deklasovala své soupeřky Američanka Lashinda Demusová, která po výkonu 53.34 předčila nejlepší soupeřku, Natalii Anťuchovou z Ruska, o vteřinu a půl. Třetí byla s časem už nad 55 vteřin Polka Anna Ješeňová. Výrazně za očekáváním zaostala olympijská vítězka a mistryně světa Melaine Walkerová, která doběhla až na pátém místě v čase 55.33.

Obdobně suverénního prvenství jako Demusová se dočkala v kouli Běloruska Naděžda Ostapčuková, který po výkonu 20.70 předčila svou velkou rivalku Valerii Viliovou z Nového Zélandu téměř přesně o metr. V trojskoku svedly souboj o prvenství Kazaška Olga Rypakovová s Kubánkou Yargelis Savignovou. Ta sice měla vyrovnanější výkonnost, lepší maximum (14.89) však předvedla Rypakovová, a tak čtyři body za vítězství připadly jí. Třetí byla již s odstupem Ruska Anna Pjatychová.

Zbylé dva výkony roku přinesl ženský stýpl a mužská patnáctistovka, přičemž v obou případech to bylo v režii keňských závodníků. Mezi mílaři nakonec rozhodovaly o prvenství Augustina Chogeho v čase 3:32.20 pouhé dvě setiny, když na něj v závěru mohutně útočil jeho krajan Asbel Kiprop. Nad vodním příkopem naopak poměrně jednoznačně kralovala Gladys Kipkemoiová, která zvládla tříkilometrovou trať s překážkami za 9:16.82.

Zajímavé výsledky však přinesly i disciplíny, kde se horní patra tabulek neměnila. V disku se tak poměrně překvapivým vítězem stal Maďar Zoltán Kövágo, který v závěrečném pokusu poslal své náčiní do vzdálenosti 69.69 m a předčil všechny své konkurenty včetně medailistů z MS Roberta Hartinga z Německa, Poláka Piotra Malachowského a Estonce Gerda Kantera.

V tyči stačilo překonání 570 cm k prvenství Němci Malte Mohrovi, zklamáním bylo jen 550 cm a až šesté místo současné hvězdy této disciplíny Australana Stevena Hookera. Čest Protinožců však výtečně zachraňoval Fabrice Lapierre svým vítězstvím v dálce za 830 cm, čímž předčil i Američana Dwighta Phillipse (818 cm).

Bývalý suverén čtvrtky Jeremy Wariner z USA povzbudil své pomalu uvadající renomé, když v Šanghaji oplatil letošní porážku krajanovi Davidu Nevillovi. Nad vítězným časem však může jen těžko jásat, byť jde o jeho "letošňák". 45.41 je zatím daleko od jeho dřívější formy, při níž byl považován za adepta pokoření světového rekordu.

Na stovce se prosadila další Američanka Carmelita Jeterová. Autorka superčasů z lonského podzimu a vládkyně tabulek tentokráte hranici 11 vteřin nepokořila, vylepšila si však vzájemné skore s olympijskou vítězkou a mistryní světa Shelly Ann Fraserovou. Hbitá Jamajčanka, kterou bychom spolu s dalšími hvězdami měli vidět ve čtvrtek závodit v Ostravě na Zlaté tretře, zaostala za Jeterovou po výkonu 11.29 o rovné dvě desetiny.   

A ještě jedna pozoruhodnost na závěr. Týká se hvězdy roku 2008 Pamely Jelimové. Keňská půlkařka totiž zdá se pokračuje v útlumu, do něhož se dostala v loňské sezoně, a v dnešním závodě obsadila až osmou příčku v čase 2:03.89. Zvítězila její krajanka  Janeth Jepkosgeiová Busieneiová v čase těsně nad 2:01, v jejích patách do cíle dorazila další medailistka z MS Jenny Meadowsová z Velké Británie. Třetí příčka připadla stále vedoucí ženě světových tabulek Kenii Sinclairové z Keni.       

Výsledky z Šanghaje
 

Adam Pražák

Vytisknout