České úspěchy na minulých MS juniorů

pondělí 12. července 2004
Navázat na úspěchy z minulých let odletěla česká výprava na historicky desáté juniorské mistrovství světa do italského Grosseta.

Navazovat má rozhodně na co. Téměř pokaždé se totiž čeští, dříve českoslovenští, reprezentanti vraceli z MSJ ozdobeni medailovým oceněním. Jen dvakrát vyšli na prázdno. Před dvěma lety v Kingstonu (Jamajka) a v roce 1990 v bulharském Plovdivu skončili nejlépe pátí. To byly jediné výjimky potvrzující platné medailové pravidlo. Vůbec  první mistrovství světa juniorů hostily v roce 1986 Atény. Českoslovenští junioři se prosadili v konkurenci téměř 1200 atletů ze 143 zemí a z „nabídky“ 27 medailí přivezli do vlasti dvě stříbra. Získali je dálkař Ivo Krsek výkonem 7.83 m a Gabriela Sedláková v závodě na 800 metrů. Medailová sbírka byla úspěšně založena. Čtvrtou pozici v Aténách přidal trojskokan Jaroslav Mrštík pokusem dlouhým 15.82 m.

I na následujícím MSJ v  Sudbury (Kanada) měla naše radost barvu stříbrnou. Postaral se o ní desetibojař Robert Změlík. V dvoudenní soutěži nasbíral 7659 bodů. Pod stupni vítězů, přesto na výborném 6. místě, skončila v Sudbury stávající olympionička Šárka Kašpárková. Tehdy ještě výškařka zdolala laťku ve výšce 1.85 metru.

Když v jihokorejském Soulu (1992) poslal Marek Bílek soutěžní disk do vzdálenosti 54.86 m, rozrostla se česká kolekce po plovdivském půstu o další, tentokrát bronzový exponát. Libor Malina, další z atletů, kteří jsou v nominaci pro blížící se olympijské hry, skončil tehdy ve stejné disciplíně pátý výkonem 54.06. V Soulu se představil i Tomáš Janků. Ve skoku vysokém obsadil za 2.17 m sedmé místo. Také na něj se můžeme těšit v srpnu v Aténách.

O dva roky později přibyl do sbírky další bronz. Po návratu z Lisabonu se blyštil na prsou Haně Benešové. Získala jej v závodě na 400 metrů, který dokončila třetí v čase 52.60.

MS juniorů, které se konalo ve druhé polovině srpna 1996 v australském Sydney, patří k těm pro české barvy nejúspěšnějším. Olympionik Svatoslav Ton se přenesl přes výšku  2.21 m a získal stříbro, Hana Doleželová brala za 5504 bodů získaných v sedmiboji bronz. K úspěchům patří jistě i čtvrtá místa. Vybojovali je Štěpán Janáček v desetiboji a Petr Stehlík, další z olympioniků, ve vrhu koulí.

Nominaci pro Atény si vybojoval i Adam Ptáček. Právě on byl jediným z české výpravy, kdo si z juniorského mistrovství světa ve francouzském Annecy (1998) odvážel cenný kov. Měl bronzovou hodnotu a Ptáček jej získal v tyčkařském sektoru za výkon 5.20.

Klenot nejcennější, zlatá medaile,  přibyla do české sbírky v jubilejním roce 2000. Na národním stadionu v Santiago de Chile poslala Jarmila Klimešová svůj oštěp do vzdálenosti 54.82. Žádná z jejích soupeřek ji už nedokázala přehodit. Její reprezentační kolegyně a čerstvá „limitářka“ na olympijské hry Barbora Špotáková v oštěpu nestartovala. Bojovala totiž v sedmiboji. Za výtečný výkon 5873 bodů získala také medaili, jenže tu nepopulární, bramborovou.

Po zlaté radosti následoval opět půst. Ani současní olympionici Jaroslav Bába či Barbora Dibelková na medaile v jamajském Kingstonu před dvěma lety nedosáhli. Chodkyni Dibelkové nestačil ani nový český juniorský rekord 47:53.58 na lepší než osmé místo na desetikilometrové trati. Také Bába, nejmladší z českého elitního výškařského trojlístku pro Atény, obsadil výkonem 2.18 m konečnou osmou příčku.  Největším úspěchem tak v Kingstonu zůstalo páté místo Zuzany Hejnové v závodě na 400 m překážek.

Hejnová je v nominaci na mistrovství světa juniorů i letos. Přislíbila, že se pokusí získat medaili. Želízek v ohni máme ovšem v Grossetu více a můžeme tedy věřit, že k dosavadním devíti nějaká medaile přibude a tradici bude učiněno za dost.