přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2022, 14:13

České i zahraniční hvězdy v Kladně

Ve čtvrtek 27. ledna se uskuteční další ročník mezinárodního mítinku Kladno Indoor, který láká na zajímavá jména z domova i zahraničí v čele s halovým evropským šampionem Tomášem Staňkem.

Právě český rekordman bude v kladenské hale obhajovat vítězství z loňského roku, kdy zde zvítězil výkonem 21.20, což je meta, kterou letos bude jistě chtít výrazně překonat. Jakožto úřadující halový mistr Evropy bude v závodě hlavním favoritem. Nicméně rozhodně nebude mít cestu za obhajobou jednoduchou. Do kruhu proti němu nastoupí hned několik velmi zdatných soupeřů a většina z nich už má za sebou několik úspěšných startu na české půdě.

Například Portugalec Francisco Belo si jen před několika měsíci právě v Kladně vylepšil své venkovní kariérní maximum na 21.27. V hale pak umí ještě o centimetr více, když byl na loňském HME v Toruni čtvrtý v národním rekordu 21.28. Osobní rekord Brita Lincolna Scotta je zase z brněnského Sečkářova Memoriálu, kde loni kraloval za 21.28. Hned za ním se pak umístil Rumun Andrei Toader, jehož národní 21.29 pochází pro změnu z Evropského vrhačského poháru ve Splitu. Vůbec nejkvalitnějším osobním rekordem z celého startovního pole 22.22 se může pyšnit lucemburský rekordman Bob Bertemes a kvalitní sestavu doplňuje ještě sedmý z HME v Toruni Nor Marcus Thomsen.

V soutěži koulařek by měly hrát prim elitní zahraniční závodnice. Někdejší světovou šampionku a ženu, která má kompletní sbírku cenných kovů MS pod otevřeným nebem Christinu Schwanitzovou snad ani není nutné představovat. Osobní rekord 20.77 hovoří za své. Pak je zde sedmá žena olympijského finále v Tokiu a stříbrná z HME v Toruni Fanny Roosová. Její venkovní švédský rekord také pochází z minulého ročníku mítinku Kladno hází a ráda se tak jistě do Středních Čech vrátí. Jen o příčku za ní se na olympijském svátku v japonské metropoli umístila další Němka Sara Gambettaová s osobákem 18.88 a až z Kanady přicestuje vítězka univerziády z roku 2019 Sarah Mittonová (OR 18.89).

Soutěž bude velmi otevřená. Největší domácí nadějí bude Marek Bahník. Vítězství z loňského ročníku obhajuje pátý muž HME v Toruni Andrius Glebauskas. Litevec před rokem kraloval výkonem 227 centimetrů. V kariéře už se ovšem přenesl i přes 230, což je meta, kterou má na svém kontě i Malajsijec Nauraj Randhawa, jenž se zase radoval z vítězství na venkovním kladenském mítinku v minulém roce. Na Sečkářově memoriálu v Brně nenašel v létě přemožitele Polák Norbert Kobielski. Také bronzového z ME do 23 let z roku 2019 musíme počítat mezi favority. Největších mezinárodních úspěchů pak dosáhl z celého startovního pole syrský rekordman a někdejší bronzový medailista z MS Majd Ghazal, který má také jasně nejkvalitnější osobní rekord 236 centimetrů.

Stejně jako u ženské koule i mezi výškařkami musíme hledat favoritky mezi reprezentantkami ostatních zemí, ať už se jedná o vítězku univerziády v Neapoli Ukrajinku Julii Čumačenkovou (OR 194), šestou z olympijských her v Tokiu Safinu Sadullayevovou z Uzbekistánu (OR 196) nebo Rusku Marii Kochanovou.

Mítink Kladno Indoor 2022 je součástí seriálu World Indoor Tour, kde spadá do kategorie Bronze.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout