přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. prosince 2010, 17:28

České čtvrtkařky získaly dodatečný bronz z HMS

IAAF potvrdila diskvalifikaci Jamajčanek, které původně skončily v březnu na halovém šampionátu v Dauhá třetí, a na medailový post posunula českou štafetu.

Že národní tým nezískal na letošním halovém mistrovství světa žádný cenný kov? To už neplatí. Reprezentačnímu kvartetu ve složení  Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová byl s odstupem více než devíti měsíců dodatečně přiznán bronz.


Štafeta po doběhu (zleva Rosolová, Hejnová, Bergrová a Bartoničková);
Foto: www.graf.cz

Stalo se tak na základě rozhodnutí IAAF, které diskvalifikovalo původně třetí Jamajčanky, v jejichž středu startovala na prvním úseku Boby Gaye-Wilkinsonová, jež byla právě na šampionátu v Dauhá pozitivně testována na doping.  Její prohřešek potvrdila i analýza vzorku B a Wilkinsonová obdržela dvouletý zákaz činnosti. 

České čtvrtkařky doběhly v závodě původně na čtvrtém místě těsně před štafetou Velké Británie.  A právě úspěšný souboj v cílové rovince, který svedla Hejnová s finišmankou Lee McConellovou, se zpětně prokázal jako medailový. Pořadí na prvních dvou místech zůstává beze změny, zlato patří USA, stříbro Rusku (upravené výsledky zde).

"Z konečného rozhodnutí máme obrovskou radost. Je to krásný dárek k Vánocům. I když příště se budeme muset více snažit, abychom si mohly vychutnat tu pravou atmosféru předávacího ceremoniálu," prohlásila Hejnová, která se před nedávnem vrátila z kempu v JAR, kde se spolu s dalšími členkami oceněné štafety Bergrovou a Rosolovou připravovala na další sezonu.   

Verdikt od zeleného stolu vylepšuje bilanci národního týmu a řadí jej mezi skupinu 29 států, jimž se podařilo získat cenný kov.  V hodnocení podle bodů se Česká republika osamostatnila na desáté příčce.

Adam Pražák

Vytisknout