přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. července 2019, 12:28

České atlety čeká perný víkend

Nadcházející atletický víkend je pro české reprezentanty skutečně nabitý. Kromě Diamantové ligy v Lausanne se také konají evropské šampionáty ve vícebojích družstev, běhu do vrchu či Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů. Juniorská reprezentace má pak na programu mezistátní utkání.

Mistrovství Evropy družstev ve vícebojích (Madeira – Portugalsko)

Již v pátek odstartuje ME družstev ve vícebojích, které hostí portugalský ostrov Madeira. Česká reprezentace spadá do skupiny první ligy, kde se utká se soupeři z Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Itálie, Švédska a Ruska.

Mužský tým nastoupí v té nejsilnější možné sestavě a skládá se z osvědčené čtveřice Jan Doležal, Jiří Sýkora, Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš. Družstvo žen se bude opírat hlavně o Kateřinu Cachovou, kterou doplňují mladé závodnice Barbora Dvořáková, Denisa Majerová a Tereza Elena Šínová.

Diamantová liga (Lausanne – Švýcarsko)

Diamantový seriál se přesouvá do švýcarského Lausanne. Hlavní program proběhne v pátek večer a zúčastní se ho také dvě zkušené české atletky. Na čtvrtce překážek zaklekne do bloků Zuzana Hejnová a v oštěpařském sektoru bude bojovat o diamantové body Barbora Špotáková. Pro obě se jedná o letošní druhý start na Diamantové lize. Ten první shodně absolvovaly na začátku června v Římě.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů na dráze (Londýn – Velká Británie)

Jedinou českou zástupkyní na Evropském poháru v britské metropoli bude trojnásobná mistryně republiky na této trati Moira Stewartová. Pro svěřenkyni trenéra Václava Janouška to bude třetí start na této soutěži. Svou premiéru si odbyla v roce 2017 v Minsku a loni závodila právě v Londýně. Stewartová by si ráda vylepšila své osobní maximum 33:24.58, které zaběhla při svém letošním triumfu na domácím mistrovství v Břeclavi.

Mistrovství Evropy v běhu do vrchu (Zermatt – Švýcarsko)

Do Švýcarska odcestují také vrchaři, kteří se zde zapojí do bojů o evropské medaile v této disciplíně. Mužský tým bude spoléhat na zkušenost v podání Jana Janů, Tomáše Lichého, Víta Pavlišty a Dominika Sádla. Podobně na tom bude i ženská sestava Lucie Maršánová, Pavla Schorná-Matyášová, Adéla Stránská a Tereza Hrochová.

V kategorii juniorů nás budou reprezentovat David Bílek, Roman Pazdera, Borek Požár a Benjamin Vrbovský. Tým juniorek má složení Barbora Havlíčková, Soňa Kouřilová, Alena Matějáková a Gabriela Veigertová.

Mezistátní utkání juniorů (Györ – Maďarsko)

Juniorská reprezentace změří v maďarském Györu své síly se stejně starými soupeři z Maďarska, Slovenska a Slovinska. Silná sestava může jistě pomýšlet na vítězství. Navíc se jedná o poslední možnost mladých atletů k splnění nominačních kritérií pro start na mistrovství Evropy juniorů v Boras.

Petr Jelínek

Vytisknout