přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. února 2019, 13:57

Česká výprava nabrala směr Glasgow

Dnes v brzkých odpoledních hodinách odcestovala z pražského Letiště Václava Havla česká výprava na halové mistrovství Evropy do Glasgow. Při neúčasti Pavla Masláka odcestovalo do Skotska jednadvacet českých atletů.

Nejspíš největší medailovou nadějí české výpravy by měl být koulař Tomáš Staněk. Svěřenec trenéra Jana Tylčeho bude v Glasgow obhajovat stříbro z předešlého šampionátu v Bělehradě. Tehdy se jednalo o Staňkův první velký cenný kov. Že se mu v hale daří, prokázal i v minulé sezóně, kdy vylepšil hodnotu národního rekordu na 22.17 a vybojoval bronz na HMS v Birminghamu. Letošní hala pro něj však není ideální. Jediný start absolvoval 19. ledna v Jablonci, kde poslal své náčiní do vzdálenosti 21.16, což je výkon, za který mu patří druhé místo v letošních evropských tabulkách, což ho pasuje do role jednoho z favoritů na cenný kov. Nebude to však mít jednoduché. Ve startovní listině figurují leader letošních kontinentálních statistik David Storl z Německa, obhájce titulu Polák Kondrad Bukowiecki, jeho krajan a úřadující evropský šampion Michal Haratyk nebo třetí muž letošních tabulek Bob Bertemes z Lucemburska.

Dalším atletem, který bude obhajovat cenný kov z Bělehradu, je mílař Filip Sasínek. Ten v srbské metropoli získal svou první velkou medaili, když vystoupal na bronzový stupínek a navázal tak na medailový úspěch Jakuba Holuši z HME v Praze, který se tehdy radoval z mistrovského titulu. V letošní sezóně Filip nastoupil do třech závodů na 1500 metrů. Hned v tom prvním zaběhl čas 3:42.33, čímž se kvalifikoval na HME.  Následně nedokončil závod ve španělském Sabadellu a před necelými dvěma týdny si doběhl pro národní titul v čase 3:44.02. Obhajoba bronzu nebude snadnou záležitostí. Na pódiové umístění si brousí zuby řada kvalitních borců v čele s juniorským světovým rekordmanem a mistrem Evropy z Berlína Jakobem Ingebrigtsenem z Norska nebo obhájcem titulu zkušeným Polákem Marcinem Lewandowskim. Nechybí ani stříbrný z Bělehradu Švéd Kalle Berglund. Společně se Sasínkem budeme mít na patnáctce zastoupení ještě v Janu Frišovi.

Černým koněm soutěže pětibojařek by mohla být Eliška Klučinová. Svěřenkyně trenéra Ptáčníka v minulosti již několikrát dokázala, že se na vrcholnou halovou akci umí skvěle připravit. Nemusíme se vracet ani daleko do minulosti. V loňském roce vybojovala čtvrté místo na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. V této sezóně má za sebou již dvě pětiboje. Na mezistátním utkání v Cardiffu skončila druhá se součtem 4255 bodů a na začátku února pak ovládla mistrovství ČR ve vícebojích, když posbírala 4462 bodů, což je výkon, kterým si zajistila účast na HME. Národní pětibojařská rekordmanka bude mít ovšem špičkovou konkurenci. Domácí publikum požene hlavní favoritku Katarinu Johnson-Thompsonovou. Stříbro z Bělehradu obhajuje vždy silná Rakušanka Ivona Dadičová a na startu bude také vedoucí žena letošních světových tabulek Solene Ndamaová.

Petr Jelínek

Vytisknout