přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. června 2019, 13:32

Česká reprezentace odletěla na EH

Dnes v brzkých ranních hodinách nabrala česká atletická reprezentace směr Minsk, kde se poprvé zúčastní Evropských her.

Do běloruské metropole odcestovalo celkem 21 českých atletů, kteří by měli zasáhnout do bojů v rámci Evropských her. Atletické soutěže odstartují v neděli 23. června. Někteří reprezentanti se přesouvali na letiště v pražských Kbelích přímo ze Zlaté tretry, kde ještě večer závodili. Takový hektický program mělo například duo našich oštěpařek Nikola Ogrodníková a Irena Šedivá, které by mělo být jedněmi z hlavních opor českého týmu. Nebudou to však mít jednoduché, jelikož právě soutěž oštěpařek bude jedním z nejkvalitnějších klání. V sektoru bude jedna z největších domácích hvězd a mistryně Evropy z roku 2016 Taťána Khaladovičová, která momentálně figuruje s výkonem 65.89 na třetím místě letošních světových tabulek za Nikolou Ogrodníkovou. Ve startovní listině jsou i vítězka Diamantové ligy z roku 2016 Madara Palameiková z Lotyšska nebo pátá žena z posledního MS Turkyně Eda Tugsuzová, která už má v tomto roce hozeno 64.83 a je sedmá v letošních světových statistikách.

Evropské hry jsou v podstatě týmovou soutěží a v tomto ohledu budou papírovými favority domácí Bělorusové a také reprezentace Ukrajiny. Bělorusko se bude moci kromě Khaladovičové opřít například o evropskou šampionku na stovce překážek Elvíru Hermanovou nebo stříbrného medailistu ze stejného ME výškaře Maxima Nědosekova. Ukrajina má ve svých řadách velmi silné výškařské duo. Bohdan Bondarenko i Andrej Prostenko dokázali ve své kariéře už překonat 240 centimetrů. Bondarenko je spoludržitelem Evropského rekordu 242 centimetrů. V dálkařském sektoru se mohou Ukrajinci spolehnout na stříbrnou z mistrovství Evropy v Berlíně Marynu Bekh-Romančukovou, která letos už dolétla na 685 centimetrů. Stejný cenný kov vybojovala na posledním ME také čtvrtkařka překážkářka Anna Ryžikovová.

Atletika na Evropských hrách v kostce

Soutěží celkem 24 týmů. Na začátku jsou čtyři skupiny po šesti týmech. Česká republika má ve skupině Polsko, Bělorusko, Litvu, Lotyšsko a Irsko.

Týmy se v jednotlivých skupinách utkají v devíti disciplínách. Vítězové jednotlivých disciplín získávají pro svůj tým 12 bodů, druhý 10 bodů, třetí 8 bodů, čtvrtí 6 bodů, pátí 4 body a šestí 2 body. Skóre po osmi disciplínách určí startovní pozice pro poslední disciplínu, kterou je stíhací štafetový závod. Převádí se Gundersenovou metodou. Vítěz této disciplíny je celkovým vítězem.

Soutěží se v disciplínách: 100 metrů muži, 110 metrů překážek muži, skok vysoký muži, 100 metrů ženy, 100 metrů překážek ženy, dálka ženy, oštěp ženy, štafeta 4x400 metrů (2 muži a 2 ženy), smíšená stíhací štafeta „Hunt“: 800 (m) – 600 (ž) – 400 (m) – 200 (ž).

Kvalifikace

Soutěží čtyři skupiny po šesti týmech. Z kvalifikace postupuje šest týmů přímo do semifinále – vítězové každé skupiny + dva nejlepší týmy s nejvyšším bodovým ziskem po osmi disciplínách.

Čtvrtfinále

V něm se utkají týmy, které nepostoupily přímo do semifinále. Utvoří tři skupiny po šesti týmech. Soutěž pak probíhá stejně jako v kvalifikaci. První dva týmy z každého čtvrtfinále postupují do semifinále.

Semifinále

V něm soutěží dvě skupiny po šesti týmech. Systém je stále stejný. Do finále postupují první tři týmy z každé skupiny.

Finále

Probíhá stejně jako v předchozích případech

Petr Jelínek

Vytisknout