přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2019, 22:25

Česká radost i smutek v Baku

Třetí a čtvrtý soutěžní den na Evropském olympijském festivalu mládeže v Baku přinesl českým atletům několik úspěšných chvilek. Někteří se pro změnu museli srovnat se zklamáním. Jak se dařilo našim reprezentantům v Ázerbájdžánu?

Čtvrtkař Tadeáš Plaček si v rozbězích vylepšil osobní rekord na 48.07. Takový výkon už ve finále bohužel nezopakoval, ale rozhodně si nevedl špatně, když proběhl cílem na pátém místě v čase 48.58, což byla hodnota jeho předešlého kariérního maxima. Na cenný kov bylo třeba zaběhnout 48.09. Zvítězil Švéd Emil Johansson za 47.69.

Další sprinterskou finalistkou byla Barbora Šplechtnová na dvoustovce. Z rozběhu postoupila čtvrtým nejrychlejším časem 24.46. Ve finále pak byla o něco pomalejší, když zvládla zatáčku s rovinkou za 24.86, a to stačilo na sedmou příčku. Jedinou závodnicí, které se podařilo stlačit svůj čas pod čtyřiadvacet vteřin byla Irka Rhasidad Adeledeová (23.92).

Do elitní osmičky se vešly ještě dvě české závodnice. V tyčkařském sektoru si vyskákala osmé místo za 380 centimetrů Karolína Podlahová. Ve vyrovnaném závodě ji od bronzu dělilo pouhých pět centimetrů. Vyhrála Němka Sarah Vogelová za 406 centimetrů. Finále na EYOFu si zaběhla také půlkařka Pavla Štoudková, která finišovala na osmém místě v čase 2:10.72. I zde se radovaly z triumfu německé barvy zásluhou Sophie Volkmerové (2:05.62).

Katrin Brzyszkowská je sice specialistkou na kouli, kde vybojovala v Baku čtvrté místo. Nastoupila ovšem také do disku a brala desáté místo za 40.38. O příčku níže se umístila na trati 2000 metrů překážek Veronika Hynková. Mohla však být spokojena. Časem 6:59.73 zaostala jen těsně za svým osobním rekordem.

Třináctka tentokrát nebyla příliš šťastným číslem pro sedmibojařku Kláru Bažoutovou ani překážkáře Jakuba Holce. Přesně to je umístění, kterého dosáhli a oba jistě pomýšleli na víc. Klára Bažoutová se mohla opřít o své silné vrhy, ale zklamaly některé další disciplíny. Ve výsledku z toho byl součet 4875 bodů. Zvítězila Finka Saga Vanninenová za 5913 bodů. Jakub Holec doběhl ve svém rozběhu na 400 metrů překážek na pátém místě v čase 56.37, což na postup do finále nestačilo.

Úspěšné kvalifikační boje za sebou mají půlkař Jakub Davidík, oštěpařka Petra Sičaková a výškařka Klára Krejčiříková. Davidík ovládl svůj běh na 800 metrů v čase 1:55.71. Syčáková postupovala z kvalifikace v hodu oštěpem šestým nejlepším výkonem 48.59 a Krejčiříkové stačil k postupu do finále úspěšný skok na 175 centimetrech.

Naopak smolná vystoupení prožili kladivář Jan Doležálek a překážkářka Tereza Babická. Doležálek byl jedním z favoritů kladivářského klání, ale v kvalifikaci bohužel zaznamenal tři křížky a skončil bez výkonu. Bez komplikací se neobešel rozběh Terezy Babické na stovce překážek. Ve výsledkové listině tak bude mít zkreslený čas 18.22 a obsadí osmnácté místo.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: FB Baku 2019

Vytisknout