Češi získali nejvíc zlatých na ME veteránů v Úpici

úterý 27. května 2003
Hlavní soutěžní program 8. ME veteránů v Úpici ukončil závod mužů a žen v krosu.

Tato disciplína měla na evropském šampionátu veteránů historickou premiéru. V mužské kategorii se v dramatickém finiši stal celkovým vítězem Ukrajinec Viktor Petronjuk o dvě vteřiny před domácím Zdeňkem Moravčíkem. Oba borci patří do nejmladší mužské kategorie nad 40 let, takže Moravčíkovi závod vynesl stříbrnou medaili. Mistrovské tituly v krosu však získalo celkem pět českých vytrvalců. Ve svých kategoriích nenašli přemožitele František Kolínek (nad 45 let), Arnošt Koreš (nad 50 let), Jaroslav Fiala (nad 65 let), Jan Buchar (nad 70 let) a Jindřich Resl (nad 80 let). Nejstarší účastník závodu v krosu sice v kategorii nad 80 let startoval sám, ale na konečném 78. místě pokořil osm mladších závodníků.

Čeští reprezentanti zaznamenali výrazné úspěchy také v silničním běhu na 10 km a v chůzi na 30 km, kde získali po třech zlatých medailích. Prvenství na desetikilometrové trati vybojovali Jiří Libra (nad 65 let), Jan Buchar (nad 70 let) a Jindřich Resl (nad 80 let) a v chodeckém závodě uspěli František Kmenta (nad 40 let), Jaroslav Pták (nad 55 let) a Alois Balcařík (nad 75 let). Další titul pro domácí reprezentaci získal Jiří Libra v půlmaratonu v kategorii nad 65 let. Počet zlatých medailí českých mužů na ME veteránů 2003 tak dosáhl úctyhodného počtu 12. Jediný titul mezi ženami pro nejpočetnější výpravu získala v krosu Blanka Paulů (nad 45 let).

Vícenásobnými evropskými šampiony z českých závodníků pro rok 2003 se stali Jan Buchar a Jindřich Resl, kteří ve svých kategoriích dominovali v krosu a závodě na 10 km. Dvojnásobné zlato získal také Jiří Libra za půlmaraton a kros. Také Belgičan Van Noten, Ukrajinec Petronjuk, Ital Agnoli a Němec Olbrechts se mohou chlubit dvěma tituly z letošního ME veteránů. Reprezentant našich západních sousedů byl ve svých 88 letech zároveň nejstarším účastníkem šampionátu. Dva tituly mezi ženami se podařilo získat Francouzce Dallenbachové, která se stala celkovou vítězkou desetikilometrového závodu a půlmaratonu, Norce Träveové a Švýcarkám Gajičové a Dahindenové. Jejich krajanka, pětasedmdesátiletá Helga Kundigová, zvítězila dokonce ve třech závodech, ale pokaždé ve své kategorii startovala sama.

8. mistrovství Evropy veteránů v Jestřebích horách se konalo za vynikající atmosféry a zájmu médií. „Organizace celé akce proběhla perfektně. Potěšil nás také velký zájem tuzemských i zahraničních novinářů, který historie mistrovství Evropy veteránů nepamatuje,“ dále komentuje úspěšný šampionát jeho ředitel Karel Šklíba. Svou účastí v dějišti šampionátu i při mistrovských závodech akci obohatila řada významných osobností. Ve shodném čase dokončili závod na 10 km předsedové vlády ČR a SR Vladimír Špidla a Mikoláš Dzurinda. Český premiér se podílel i na předávání cen nejúspěšnějším závodníkům, které prováděla také legenda českého oštěpu Dana Zátopková.