Češi v žebříčku TFN

středa 26. prosince 2018
Track and Field News vydává každoročně žebříčky nejlepších atletů uplynulé sezóny. Do TOP 10 se vešlo podle tohoto prestižního magazínu hned pět českých reprezentantů.

Nejvyššího postavení dosáhla čtvrtá oštěpařka Nikola Ogrodníková, která vybojovala na mistrovství Evropy v Berlíně stříbrnou medaili a v průběhu sezóny se pravidelně umisťovala na předních příčkách při mítincích diamantové ligy. Ve švýcarském Lausanne si dokonce připsala svůj premiérový triumf v Diamantovce. V letošních světových tabulkách patří svěřenkyni Rudolfa Černého a Vítězslava Veselého osmá příčka. Nejlepší oštěpařkou uplynulé sezóny dle TFN je Číňanka Hui Hui Lyu.

Pátý skončil další oštěpař Jakub Vadlejch. Ten měl přímo raketový vstup do sezóny, když házel na požádání za 88 metrů. Na Memoriálu Josefa Odložila v Praze si hodil druhý nejlepší kariérní výkon 89.02, což ho řadí na páté místo v letošních světových tabulkách. Následně však přišly problémy se zády, které mu zkomplikovaly přípravu na evropský vrchol. Přes veškeré úsilí to v Berlíně nestačilo na lepší než osmou příčku. Letošní sezóně jednoznačně kralovali Němci. Dle TFN byl nejlepším z nich Andreas Hofmann.

Stejné umístění patří také chodkyni Anežce Drahotové. Svěřenkyně trenéra Pitáka má za sebou úspěšnou sezónu, kterou zahájila druhými místy v Luganu a Dudincích. Pro velmi dobré šesté místo si došla na mistrovství světa družstev v Číně a vše korunovala ziskem stříbrné medaile na mistrovství Evropy v německé metropoli. Časem 1:27.03 je čtvrtá v letošních světových statistikách. První pozice v žebříčku patří Mexičance Marii Guadalupe Gonzálesové.

Mezi koulaři okupuje sedmé místo Tomáš Staněk. Tomu se dařilo zejména v průběhu halové sezóny, kdy vylepšil v Karlsruhe hodnotu národního rekordu na 22.17 a na halovém mistrovství světa v Birminghamu vystoupal na bronzový stupínek. Stal se také vítězem World Indoor Tour. Pod otevřeným nebem si v nabité světové konkurenci nevedl též vůbec špatně. Na mistrovství Evropy v Berlíně skončil jen těsně pod stupni vítězů a při finále Diamantové ligy obsadil v nejkvalitnější koulařské soutěži historie páté místo výkonem 21.87. V letošních světových tabulkách je šestý. Na vrcholu samotného žebříčku nemůže být nikdo jiný než Novozélanďan Tom Walsh.

Poslední českou zástupkyní v elitní společnosti je vícebojařka Kateřina Cachová. Atletka připravující se pod vedením Martiny Blažkové zahájila sezónu solidním sedmým místem na prestižním a silně obsazeném mítinku v rakouském Götzisu. Životní závod pak předvedla na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si vylepšila kariérní maximum na 6400 bodů a v nabitém závodě obsadila šestou příčku. Dařilo se jí také na mítinku v Talence, kde skončila třetí. Stejného umístění dosáhla jako první česká reprezentantka také v rámci vícebojařské Challenge. Ve světových tabulkách je osmá. Jasnou vícebojařskou jedničkou uplynulé sezóny je Belgičanka Nafissatou Thiamová.