Češi v poločase sedmí

Češi v poločase sedmí
Aktuality
sobota 21. června 2014
Česká reprezentace bojuje v německém Brunšviku o setrvání mezi elitou mistrovství Evropy družstev. Nakročeno má dobře.

Národní tým drží v poločase soutěže sedmou příčku s náskokem 18,5 b na desátou pozici, která bude v konečném účtování první sestupová. Momentálně patří Italům, přičemž zbylé pomyslné černé Petry drží v rukách Nizozemci a s velkým odstupem poslední Turci. Za českým týmem jsou ještě osmí Španělé a devátí Švédi. Průběžnými lídry soutěže jsou domácí Němci, o 3 b před Ruskem.

Nejvíce k nadějné pozici naší reprezentace před druhým a závěrečným dnem soutěže přispěli Barbora Špotáková s Jakubem Holušou, kteří dokázali své disciplíny, tedy oštěp a patnáctistovku, vyhrát. Druhá byla Jiřina Svobodová v tyči a třetí Jaroslav Bába ve výšce. Absolutorium zaslouží i Kristiina Mäki za národní rekord v běhu na 3000, s nímž doběhla na čtvrtém místě. Na druhé straně jen v jediné disciplíně český závodník uzavíral pořadí.

Prvním dnem disciplínu po disciplíně

V týdnu její start ohrozilo podezření na zánět slepého střeva, dnes si se soupeřkami poradila jako pravá šampionka. Tři pokusy Barbory Špotákové se měřily, dvěma by zvítězila, a ten nejdelší předvedla v závěrečné bonusové sérii pro nejlepší čtveřici - 65.57. "Osobně v Německu ráda závodím, je to tu vždy vyhecované, soupeřky kvalitní a diváci mě znají a reagují na mě. Měla jsem pocit, že jsou rádi, že mě vidí. Jinak jsem ale měla problém dostat se do závodního tempa, takže kdyby měla Stahlová svůj den, mohlo by být složitější zvítězit," řekla opora české reprezentace s tím, že pro ni jsou závody družstev srdeční záležitostí. "Jinak bych sem po těch svých zdravotních problémech ani necestovala. Jinak jsme pořád jenom sami s trenérem, tady se sejdeme všichni, navíc v těch dresech a víme, že závodíme jeden za druhého." 

Tak to byla mílařská paráda! Jakubu Holušovi sice nevyšel na patnáctistovce odhad pomalého závodu, ale když za tempo vzal Turek Özbilen, neváhal a snažil se s ním držet. To se svěřenci Jiřího Sequenta podařilo až do závěrečného okruhu, v němž pak prokázal potřebnou rychlost i sílu, když ustál "faul ramenem" od tuhnoucího Tesfayeho z Německa. "Finišovali jsme, on najednou vybočil ze své dráhy a vlezl mi tam. Musel jsem si pomoci rukama, ale pokud byl někde problém, tak z jeho strany," uvedl ke kolizi Jakub."Běželo se svižně, ale pro mě tohle tempo není problém, akorát musím přemluvit hlavu, abych se jich držel. A když to udělám, nemají pak šanci, protože jsem v závěru rychlejší," pochválil se Holuša a měl za co, vždyť zaběhl nejrychlejší patnáctistovku v (krátké) historii ME družstev - 3:37.74. A jak zvládne zregenerovat na zítřejší trojku? "Je fakt, že jsem z toho všemožného cestování hodně unavený. Kolik sil zbylo, uvidíme. Ale nečekám, že by se mělo běžet nějak zvlášť rychle, kdyby to bylo pod osm minut, dost bych se divil," odhadoval.

Slova, že získala potřebnou jistotu, do puntíku potvrdila tyčkařka Jiřina Svobodová. Vylepšila si svůj nejlepší letošní výkon na 460 cm a nad její síly byla pouze Ruska Sidorovová, která si o 5 centimetrů výše vylepšila osobní rekord (a také evropský výkon roku). "Bylo to hodně těžké kvůli tomu větru," přiznala svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Lubenského. "Už začátek závodu byl zvláštní, přišla jsem na stadion, usínala jsem, navíc na mě přišla alergie, tady je to samá lípa a a já byla úplně vyřízená," přidala Jiřina další nepříjemný faktor, který jí přesto nezabránil ve výborném výsledku. "Přesně jsem potřebovala takovýhle závod, kde nebudu jenom za sebe, ale i za někoho jiného, jsem strašně ráda, že jsem se chytla a zrovna tady, že jsem to nepokazila týmu," těšilo ji.

Výborný 10bodový příspěvek přidal výškař Jaroslav Bába, který si v pravou chvíli vylepšil své letošní maximum a výkonem 226 se zároveň nominoval do Curychu. Nechybělo mnoho a uspěl i o 2 cm výše, jenže svůj třetí pokus lehce shodil. 228 zvládli už jen dva jeho soupeři, vítězný Ukrajinec Procenko přidal ještě další dva centimetry navrch. "Jsem hlavně rád, že konečně padl limit," pochvaloval si Bába. "I ty skoky výše nebyly beznadějné, takže mě těší, že to jde správným směrem. Začátek sezony se rozjížděl trochu ztuha, ani nevím proč. Možná už jsem prostě starý a hůř regeneruju z toho tréninkového zatížení. Ale je lepší skákat víc směrem k vrcholu sezony, než na jejím začátku,"  dodal svěřenec Jana Janků st.

Snový týden má za sebou Kristiina Mäki, když v důležitém závodě na ME družstev doběhla na trojce po výtečném finiši na čtvrté příčce. Svůj dnešní výkon ozdobila svěřenkyně Pavla Červinky třetím národním rekordem v krátkém časovém úseku, po 8:51.69 vylepšila šestnáct let starý čas Andrey Šuldesové o 36 setin. "Běželo se mi dobře, čekala jsem to horší," říkala po doběhu Kristiina."Ale když jsem viděla, že kilák za tři minuty a že se tempo stupňuje, tak jsem byla ráda. Jsem spokojená. Ne, víc než to, šťastná. Nečekala jsem, že když budu čtvrtá od konce s časem, že nakonec budu čtvrtá odpředu. Takže je to nad mé očekávání," zhodnotila se Mäki. "Na konci byl úprk, s čímž jsem úplně počítala, ale čekala jsem, že mi utečou, ale nestalo se. Takže je to asi hodně dobré,"uzavřela. Stáváte se sběratelkou českých rekordů.Suverénní byla v závěrečném okruhu Nizozemka Hassanová, která zaběhla nejlepší trojku od přetvoření EP na ME 8:45.24.

Nevýhodná sedmá dráha, to byla dnes jistota celého českého kvartetu, který absolvoval jeden ovál. Denisa Rosolová se s tím (a překážkami) poprala slušně, když doběhla čtvrtá za 56.10. "Říkala jsem si, že pošetřím síly na první dvoustovce a pak zaberu, ale proti tomu větru to nějak nešlo," mrzelo svěřenkyni Martiny Blažkové. "Nejlepší výkon sezony z toho tedy tentokrát nebyl, ale ty podmínky pro to dneska vážně nebyly dobré. Nicméně jsem ráda, že jsem udržela kvůli týmu pozici, kterou jsem udržet měla a neztratila tak žádné body," těšilo naopak Denisu. Rovných 55 vteřin - to byl čas vítězky Ryžikovové z Ukrajiny.

Sprinterka Kateřina Čechová přispěla v individuální části svého programu ME pátým místem na stovce, s protivětrem o síle 0,9 m/s si poradila za 11.69. "Po deseti metrech se nám to opřelo do tváře," komentovala podmínky svěřenkyně Luďka Svobody. "Chtěla jsem běžet rychleji, protože jsem se cítila výborně, ale ostatní mi zase tak neutekli. Papírově jsem měla být pátá, což jsem naplnila, tak jsem ráda, že jsem nezklamala tým," říkala Kateřina pochvalujíc si výbornou atmosféru na stadionu. Plný bodový zisk zaznamenala pro Francii Soumaréová díky výkonu 11.35.

V trojskoku příjemně překvapila Lucie Májková, když předvedla 13.34 a vybojovala sedm bodů. Sama ale příliš spokojená nebyla."Cítila jsem se strašně dobře, ale neběželo mi to. Asi to bude tím novým povrchem, co tu položili. Také se tu hodně točil vítr a to klidně i v průběhu skoků. Takže čtvrt skoku bylo do zad, pak proti, zase do zad… Umístění dobré, ale když chcete limit do Curychu (13.95), potřebujete i výkon," litovala Lucie. Pro Rusko získala plný počet Koněvová, když po výkonu 14.55 předčila bývalou mistryni světa Saladuchaovou z Ukrajiny (14.33).

V koulařském sektoru se pral Tomáš Staněk, jeho jediný měřený pokus 19.52 stačil na šesté místo. "Válčil jsem s technikou," přiznal svěřenec Petra Stehlíka, "ten třetí pokus mohl letět daleko, bohužel mi koule přejela přes prsty. Také ještě nejsem moc zvyklý na to, že máme k dispozici jen tři pokusy. Měl jsem to od začátku v hlavě a pod tlakem se moc dobře nezávodí," uvedl Tomáš. I svým druhým nejlepším pokusem by soutěž ovládl domácí Storl, přičemž ten delší měřil 21.20; jasně poražen odešel i nejlepší sekundant, dvojnásobný olympijský šampion Majewski (20.57).

Dobrým bodovým ziskem přispěla diskařka Eliška Staňková, která zabojovala po slabém hodu a křížku v třetí sérii solidním výkonem 55.43 m a byla sedmá. Bitva o prvenství se odehrávala o deset metrů dál, uspěla v ní Francouzka Robert-Michonová s 65.51 před Němkou Craftovou (65.07).

Půlkařce Lence Masné se v taktickém závodě nepodařilo naplnit "papírové" předpoklady, ve finiši na většinu soupeřek nestačila a skončila osmá (2:04.13). "Celou dobu jsem byla zavřená, což mě sice chránilo před větrem, ale nemohla jsem se z toho pak dostat," říkala svěřenkyně Jiřího Sequenta. "Holky kolem mě ani nezrychlily ani nevybočily do jiné dráhy a tak jsem se víceméně protrápila do cíle na místě, na kterém jsem běžela," zhodnotila se Lenka po první části svého dnešního náročného dvojboje. Prosadila se naopak vcelku s přehledem spolufavoritka Ruska Poistogovová (2:02.65).

Krátká štafeta Urbánková, Slaninová, Schmidová, Čechová zvládla i přes menší komplikace na poslední předávce svůj závod, ale protože více zaváhaly i jejich soupeřky, bylo z toho v čase 44.63 pět bodů pro český tým. Kralovaly Nizozemky za 42.95.

V dálkařském sektoru předvedl svůj dobrý standard Radek Juška, když skočil 776 cm. Na osmém místě za ním zůstal třeba Francouz Sdiri, trochu smolně naopak svěřence Josefa Karase dělily pouhé 3 cm od nejlepší šestice. Výtečný záchranný pokus předvedl v třetí sérii domácí Reif, z 8. pozice poskočil díky 813 cm na první a už jej z ní nikdo nesesadil.

Těžkou pozici měl v sedmé dráze dráze silnějšího z běhů na 400 m překážek Michal Brož, ze svého výsledku 51.75, jenž je vteřinu od letošního a dvě od osobního maxima a který stačil na 9. místo, byl nicméně hodně zklamaný. Naplno bodoval pro Rusy Kudrjavcev po výkonu 49.38.

Sprintera Jan Velebu začal svou misi v Brunšviku stovkou, kterou zvládl za mírného protivětru (0.3) v čase 10.53, což v součtu dvou běhů stačilo na 10. pozici. "Nic mi není," uklidňoval svěřenec Dalibora Kupky po kotoulu za cílem. "Čekal jsem, že dobře odstartuji, což se mi moc nepovedlo, ve střední části mi docela utekli, pak jsem to ke konci stahoval a snažil se zafinišovat," popsal. Papírové předpoklady suverénně potvrdil Francouz Vicaut, když se jako jediný přiblížl hranici 10 vteřin (10.03).

Za očekáváními zůstal kladivářský medailista z MS Lukáš Melich, když se jeho dva měřené pokusy blížily, ale nedosáhly 70 metrů (lepší z nich 69.33). To v soutěži znamenalo až desáté místo a tři body. "S touhle technikou, co teď házím, to ani dál letět nemohlo,"litoval svěřenec Dušana Krále. "Dokud jsou ty hody pomalé, tak jsem je ještě schopen kontrolovat, ale jak zrychlím, jde to do háje,"dodal Lukáš. O prvenství to byla centimetrová bitva, která nakonec hrála o 19 cm pro Rusa Litvinova (76.34) před překvapením soutěže Francouzem Bigotem, až třetí skončil mistr světa Fajdek.

Ani mužské štafety se nevyhnuly diskvalifikacím, naštěstí český kvartet Veleba, Šťastný, Jirka, Desenský dokončil v souladu s pravidly, čas 39.96 pak stačil na desáté místo. Nejrychlejší byli Britové za 38.51.

Pouhá hodina a půl dělila Lenku Masnou od jejího druhého dnešního startu a zvládla ho solidně, povedlo se jí na čtvrtce získat tři body za čas 54.32. Triumfovala jednoznačně Ruska Tamkovová za 51.72.

Stýpl přinesl z českého pohledu vcelku očekávaný výsledek, důležité je, že nováček Tereza Novotná závod dokončila (11:12.37) a nechala za sebou i jednu ze soupeřek. Prvenství vybojovala pro Švédsko Fougbergová v čase 9:35.92.

Dalším, kdo na ovále vyfasoval dráhu na vnějším okraji, byl Jan Tesař, čtyřstovku oběhl za 47.46, což stačilo na jediného soupeře. Díky výbornému finiši připsal plný počet bodů pro Francii Anne v čase 45.71.

Na pětce nás reprezentoval Lukáš Kourek a "papírové" předpoklady neroztrhal. Dokončil za 14:52.83 a přidal jeden bod. O překvapení se postaral 33letý Němec Gabius, který v závěru udolal Španěla Espaňu v čase 13:55.89.

Výsledky

Michal Procházka, Adam Pražák, foto: J. Kucharčík