přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. února 2012, 21:08

Maslák zlomil nejstarší mužský halový rekord

Na Ostrovy, do Francie, Belgie, Rakouska a Německa se vydali čeští atleti. Pavel Maslák zaběhl v Gentu čtvrtku za 46.14 a stal se českým rekordmanem. Podrobnosti i jak se vedlo dalším reprezentantům, si můžete přečíst v následujících řádcích.

GENT (BEL)

Sprinter Pavel Maslák (na foto Aleš Gräfa z loňského HME v Paříži) dnes vymazal nejstarší mužský halový rekord ČR. Čas Karla Koláře z 25. února 1979 vylepšil svěřenec Dalibora Kupky o sedm setin na 46.14. "Dneska jsem to zkusil s první dvoustovkou volněji (za 21.88), a pak jsem více zatahoval do konce. Ale stále to jsou sólo závody. Takže rezerva ještě je," vzkázal vítěz mítinku v Gentu prostřednictvím své manažerské skupiny Top Athletics. Méně důvodu ke spokojenosti měl jeho kolega z disciplíny Josef Prorok, který skončil v součtu dvou běhů čtvrtý za 47.53 (letos již 47.20). Vítězství si připsala také výškařka Oldřiška Marešová, ovšem i ona již letos skočila výše než dnešních 184 cm. Jakub Holuša skončil za Etiopanem Soresou těsně druhý za 3:42.55. "Umístění dobré i závod byl super, ale ten čas není nic moc. Celý závod jsem měl pocit, že běžíme rychleji," uvedl svěřenec Josefa Vedry pro Top Athletics.
Výsledky

BIRMINGHAM (GBR)

Denisa Rosolová posunula svůj letošní výkon na čtvrtce již na 52.44, na Aviva Grad Prix to „Rychlé holce“ vyneslo druhou příčku za domácí Coxovou (52.18). „Už se cítím čím dál lépe a věřím, že největší forma přijde na pravém místě v Istanbulu,“ vzkázala Rosolová prostřednictvím svého Facebooku.

Půlkařka Lenka Masná si v Birminghamu, stejně jako při splnění limitu v Bordeaux, připsala čtvrté místo, když potvrdila dobrou formu časem 2:03.01. Vítězná Polka Cichocká byla v cíli o vteřinu a 11 setin rychleji. Ostatním českým zástupcům se tolik nevedlo. Pro Romana Novotného zůstalo v dálkařském sektoru maximem 761 cm a skončil sedmý, stejně jako Lucie Škrobáková na 60 m př. za 8.24. Oba zbylí sprinteři, Kateřina Čechová i Martin Mazáč, skončili v rozběhu s časy 7.37 a 8.02. Jiřina Ptáčníková nakonec v Anglii nestartovala.

Nelze opomenout dění v dalších disciplínách, zejména mužské šedesátce, kterou dokonale ovládli jamajští sprinteři. K tomu, aby se udržel na čele světových tabulek, posunul Lerone Clarke národní rekord své země na 6.47. Oba jeho krajané Nesta Carter a Asafa Powell si totiž vylepšili osobní rekordy a zůstali jen o dvě a tři setiny zpět .

Nového lídra tabulek mají obě překážkové šedesátky. Na té mužské se o to postaral o plných osm setin Liou Siang. Čínský šampion při tom vylepšil národní rekord své země na 7.41 a navíc při tom „skolil“ svého velkého rivala Dayrona Roblese, druhého za 7.50. Parádní překážkářskou formu má vícebojařka Jessica Ennisová, která na čele vystřídala s časem 7.87 Američanku Jonesovou. Mírně se změnilo také popředí statistik v ženské trojce, když vlastní výkon roku posunula o dvě vteřiny Meseret Defarová na 8:31.56.
Výsledky

VÍDEŇ (AUT)

Hostující Adam Sebastian Helcelet je na čele výsledkové listiny po prvním dni rakouského šampionátu. Stříbrný domácí sedmibojař zatím složil za výkony 7.07 na šedesátce, 733 v dálce, 14,33 v kouli a 205 ve výšce 3350 bodů, tedy o 32 méně, než po před týdnem v této fázi českého mistrovství. Michal Štefek je s 3103 b těsně třetí za domácím lídrem Distelbergerem (3132).
Výsledky

VAL-DE-REUIL (FRA)

Nepopulární čtvrrtá místa, navíc v obou případech těsná, vezou z Normandie dvě české reprezentantky. Tereza Čapková zaběhla patnáctistovku za 4:17.80, od třetí příčky jí dělila půl vteřina, na vítěznou Etiopanku Bogaleovou ztratila 9 sekund. Janě Korešové chyběl na "bednu" centimetr po výkonu 595 cm, prvenství zůstalo v rukou domácí Lesueurové (635). Výborný čas 48.78 zaběhl na 400 m překážek v halových podmínkách Félix Sánchez.
Výsledky

POSTUPIM (GER)

Při speciální tyčkařské akci v Německu skončil Jan Kudlička sedmý s 542 cm. Mítink ozdobil světovým výkonem roku 592 centimetrů domácí Björn Otto. Ukrajinec Maxim Mazuryk, kterého Kudlička porazil ve středu v Praze, skončil druhý s 572.
Výsledky

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout