Češi v ekidenské štafetě jedenáctí, zvítězili japonští vysokoškoláci

středa 24. listopadu 2010
Univerzitní tým domácího Japonska poprvé v historii tradičního závodu Chiba Ekiden předčil národní výběry pozvaných zemí, a to včetně vlastní „standardní“ reprezentace. DOPLNĚNY MEZIČASY ČESKÝCH BĚŽCŮ.

Že je obtížné spojit výkonnostní běh na dlouhé tratě se studiem na vysoké školy? Za Japonci s tímto názorem po úterním ekidenu v Chibě nechoďte. Tamní frekventanti univerzitních škamen si totiž v tradičním štafetovém závodě o celkové délce maratonu poradili s deseti národními týmy včetně toho vlastního, japonského, i se zástupci hostitelské prefektury Chiba. Závod šestičlenných družstev - způli ženských, způli mužských – vyhráli v čase 2:07:52 a na druhou Keňu měli v cíli náskok 14 vteřin. Obhájce loňského prvenství, A – tým Japonska, skončil s další šestivteřinovou ztrátou třetí.

Česká šestice ve složení Lukáš Kourek, Marcela Lustigová, Jan Kreisinger, Květoslava Pecková, Milan Kocourek a Petra Kamínková doběhla po výkonu 2:15:23 na jedenáctém místě, když za svými zády nechala výběr Norska. Ztráta na soupeře bezprostředně před nimi nebyla velká, ještě k osmé příčce Itálie chyběla české štafetě necelá půlminuta.

Závod se koná od roku 1988 a zprvu byl určen odděleně pro mužské a ženské týmy. Rekordního času dosáhli v roce 2005 Keňané, kteří vespolně zvládli maraton za 1:57:06. Toto maximum zřejmě ještě nějakou dobu vydrží, neboť v roce 2007 došlo ke změně formátu a obě kategorie se sešly v jednom týmu. Závod rozbíhají muži, které čeká 5 km, následuje stejně dlouhý úsek žen. Posléze přijdou na řadu opět muži, tentokrát s dvojnásobnou vzdáleností, střídá je znovu pětka žen a další desítka mužů. Finišmenky čeká na závěr zbylých 7195 m.  Rekord ve smíšených družstvech drží od předloňska Etiopané (a Etiopanky), má hodnotu 2:05:28.