Češi testovali formu doma i v zahraničí

pondělí 30. ledna 2023
Uplynulý atletický víkend byl přímo nabitý a naši atleti hojně závodili doma i v zahraničí. Jak se vedlo nejen jim, informujeme v tradičním výsledkovém servisu.

Sabadell

Početná skupina českých atletů se představila na mítinku ve španělském Sabadellu. Nejvýraznější stopu zanechala Tereza Petržilková, která vyhrála závod na 400 metrů v novém rekordu mítinku 52.74. Za osobním rekordem zaostala o jednu desetinu. Nikoleta Jíchová proběhla cílem v čase 54.25.

Oběma našim překážkářkám se dařilo více v rozběhu. Tereza Vokálová ho vyhrála za 8.25 a Tereza Elena Šínová doběhla třetí v čase 8.28. Ve finále pak skončila Šínová pátá (8.33) a Vokálová osmá (8.39). Podobně na tom byl také David Ryba. Ve svém rozběhu se do cíle předklonil jako třetí v čase 7.93. Stejného umístění následně dosáhl ve finále B, kde byl o desetinu pomalejší.

Půlkař Jakub Davidík zvládl čtyři okruhy za 1:49.33 a Johana Kaiserová se na hladké šedesátce prezentovala časy 7.83 a 7.78.

Nantes

Ve francouzském Nantes figurovala ve startovních listinách dvě česká jména. Helena Jiranová zaznamenala v rozběhu šedesátky překážek čas 8.44 a do finále nenastoupila. Daniel Kotyza nestačil na osmistovce pouze na vítězného Poláka Filipa Ostrowského (1:48.32) a skončil druhý v čase 1:48.87.

Stockholm

Dálkař Radek Juška obsadil na mítinku ve švédské metropoli čtvrté místo za 767 centimetrů. V letošním nejlepším evropském výkonu 819 centimetrů zvítězil domácí Thobias Montler. Nikola Bendová skončila na šedesátce čtvrtá za 7.45. Na vítěznou Švýcarku Salomé Kora ztratila 18 setin.

Americké univerzitní soutěže

Koulařka Katrin Brzyszkowská se mohla na mítinku v Louisville radovat z nového absolutního osobního rekordu. Své náčiní poslala na 16.83, čímž si dosavadní kariérní maximum posunula o čtyři centimetry.

Philip Krenek zaběhl v Boulderu čtvrtku za 47.97 a zařadil se na druhé místo našich průběžných tabulek za Tadeáše Plačka, jenž si v Champaigne svůj nejlepší sezónní čas na této distanci tentokrát nevylepšil, když zaběhl 48.43. Výškařka Bára Sajdoková zopakovala ve Fayetteville svůj výkon 183 centimetrů.

Strahov a Stromovka

V nafukovací hale na Strahově zahájila letošní halovou sezónu Amálie Švábíková. Při svém prvním startu se přenesla přes laťku ve výšce 431 centimetrů. Maximálně spokojena mohla být Viktorie Ondrová. Stříbrná medailistka z loňského mistrovství Evropy do 18 let si vylepšila absolutní osobní rekord na 411 centimetrů, díky čemuž se posunula na dělené čtvrté místo českých juniorských tabulek.

Dva nejlepší české výkony byly k vidění v neděli ve Stromovce. Dálkařka Michaela Kučerová posunula vlastní maximum z Jablonce o jeden centimetr na 618. Půlkařka Anna Šimková se vyhoupla do čela průběžných statistik díky osobnímu rekordu 2:06.87.

Svou formu testovali také naši elitní vícebojaři. Ondřej Kopecký si zaběhl šedesátku překážek za 8.20 a k tomu přidal dva halové osobáky v kouli (13.82) a dálce (727). Dorota Skřivanová skočila do výšky 177 centimetrů a v kouli zapsala nejlépe 12.47.

Fayetteville

Pět letošních nejlepších světových výkonů nabídl mítink ve Fyetteville. Americká sprinterka Aleia Hobbs se stala třináctou ženou, které se podařilo zaběhnout šedesátku pod sedm vteřin, když prolétla rovinku za 6.98. Leadeři světových tabulek se měnili na obou čtvrtkách. Mezi muži se vyhřívá díky času 45.09 Chris Bailey a v kategorii žen se blýskla parádním časem 50.56 Abby Steiner. Velmi rychle běžela také druhá Shamier Little (50.64). Zbylé dva TOP výkony tabulek jsou z horizontálních skoků a mají je na svědomí americký dálkař Jeremiah Davis (821) a italský trojskokan Emanuel Ihemeje (16.99).

Lubbock

Američan Micah Williams zaběhl v Lubbocku letošní nejrychlejší mužskou šedesátku za 6.49. Jeho krajan a sedmibojař Kyle Garland se posunul svým kariérním maximem nejen do čela letošních světových tabulek, ale také na dělenou osmou příčku těch historických, a to díky součtu 6415 bodů. Novou vedoucí ženou dálkařských tabulek je Nigerijka Ruth Usoro, když dolétla na 687 centimetrů.

Boston

Hned dva kontinentální rekordy padly na běžeckých distancích v rámci mítinku v Bostonu. Američan Woody Kincaid dokonce zaostal na trati 5000 metrů časem 12:51.61 jen dvě vteřiny za světovým rekordem Etiopana Kenenisy Bekeleho a zařadil se na čtvrté místo historických světových tabulek. Jeho krajan Joe Klecker se dostal díky času 12:54.99 na sedmou příčku stejné statistiky.

Na mužské trojce se stal devátým nejrychlejším mužem historie v hale Yared Nuguse. Hodnota jeho amerického rekordu je 7:28.24. Druhý Brit Sam Adkin pak útočil na evropský rekord Španěla Adela Mechaala a časem 7:31.97 na něj ztratil 1.15 vteřiny.

Manchester

Britka Keely Hodgkinson zaběhla na mítinku v Manchesteru historické světové maximum na trati 600 metrů. Devatenáct let starý rekordní zápis Rusky Olgy Kotljarové srazila o tři setiny na 1:23.41 a dostala se před Američanku Athing Mu, která však už příští týden může atak Britce vrátit, protože i ona má v plánu běžet na WAIT v Bostonu šestistovku.

Aubiére

Vítězi vícebojařského mítinku ve francouzském Aubiére se stali Švýcar Simon Ehammer za 6292 bodů a Francouzka Leonie Cambours v letošním nejlepším světovém výkonu 4490 bodů.

Moskva

Ruští atleti a atletky nadále nemohou startovat jinde než na domácí půdě. Výškař Danil Lysenko však na mítinku v Moskvě předvedl zatím suverénně nejlepší výkon tohoto roku, když překonal laťku o hodnotě 238 centimetrů.