Češi druzí na mezistátku dorostu

sobota 14. srpna 2021
V Brně se uskutečnilo mezistátní utkání dorostenců a dorostenek. Náš výběr do 17 let změřil síly se soupeři z Polska, Maďarska a Slovenska.

Celkem jednoznačný primát vybojovala reprezentace Polska, jejíž atleti a atletky posbírali celkem 226 bodů. Naši sváděli vyrovnaný souboj s Maďarskem o druhou příčku. Nakonec v něm rozhodovalo pouhých tři a půl bodů, které hovořily ve prospěch českého týmu, jehož konto činilo 190 bodů. Maďarsko bralo bronz za 186.5 bodu. Čtvrté skončilo s 92.5 body Slovensko.

Domácí reprezentace si připsala celkem devět dílčích prvenství. Největší bodový příděl na konto českého týmu mezi chlapci připsal Jan Svozil, jenž vyhrál kouli za 17.74 a byl třetí v disku výkonem 54.13. Roli favorita potvrdil také Tomáš Dvořák, jenž předvedl na stodesítce překážek nejrychlejší čas ze všech o hodnotě 13.63, což bylo jen dvě setiny za jeho vlastním dorosteneckým národním rekordem. Stýplařka Iva Gieselová ovládla závod na 2000 metrů překážek v novém osobním maximu 6:46.97 a upevnila si tak pozici třetí nejrychlejší dorostenky české historie na této distanci.

Z děvčat byla při svých individuálních startech bodově nejúspěšnější vítězka dvoustovky Barbora Křížová, která prolétla zatáčku s rovinkou v čase 24.40 a tomu si ještě dosprintovala pro druhé místo na poloviční trati za 12.16.

Plné bodové zisky pak přidali ještě půlkař Jiří Pavel Češka (1:55.18), trojskokanka Tereza Vlková (12.17), mílař Ondřej Gajdoš (3:57.27), chodkyně Ema Klimentová na trati 5000 metrů (24:51.60) a štafeta dorostenek.

Dvou umístění na stupních vítězů dosáhla Jana Polášková. V trojskoku byla druhá za Vlkovou, když zapsala 11.97 a v dálce obsadila skokem na 574 třetí příčku. Nemalý bodový zisk přišel také ze soutěže dálkařů, kde byl Jakub Peterka druhý za 709 centimetrů a třetím místem ho podpořil Petr Svoboda, když dolétl na 704 centimetrů. Kvalitní výkon 16.22 zaznamenala koulařka Martina Mazurová a našla pouze jednu přemožitelku.