přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2023, 12:00

Češi doma i v zahraničí

Naši reprezentanti závodili v hojném počtu na domácích i zahraničních mítincích. Jak se jim dařilo, se dozvíte v našem tradičním víkendovém přehledu.

Tallinn

Vícebojařského mítinku v estonském Tallinnu se zúčastnili tři čeští reprezentanti. Dorota Skřivanová obsadila v soutěži pětibojařek páté místo se ziskem 4192 bodů. V letošním nejlepším světovém výkonu 4702 bodů zvítězila favorizovaná Polka Adrianna Sulek. Vilém Stráský skončil v sedmiboji šestý a z Estonska si odvezl nový osobní rekord 5694 bodů. Ondřej Kopecký závod nedokončil. Nejvíce bodů posbíral mladý Nor Sander Skotheim (6255).

Lodž

Jediným českým zástupcem na mítinku v Lodži byl koulař Tomáš Staněk, jenž i v Polsku udržel letošní neporazitelnost. Tentokrát mu sice poprvé v sezóně odolala jedenadvacetimetrová hranice, ale i tak si připsal další primát za 20.85 a nechal za sebou silné startovní pole v čele s Bosňanem Mesudem Pezerem (20.75) nebo domácím Konradem Bukowieckým (20.71).

Ostrava

O nejkvalitnější výkon mistrovství Moravy a Slezska se postarala ve Vítkovicích domácí Karolína Maňasová. Ta i nadále pokračuje ve svém výkonnostním růstu, když dosáhla dalšího vylepšení svého kariérního maxima na šedesátce, a to historicky nejrychlejším českým časem kategorie do 23 let 7.32. Osobák z mítinku Jablonec Indoor si posunula o další dvě setiny a upevnila si pozici vedoucí ženy průběžných národních tabulek. Zároveň také zaběhla potvrzovací výkon ČAS pro HME v Istanbulu. Na stejné trati mužů byl dle očekávání nejrychlejší Zdeněk Stromšík za 6.74. Velmi pěkným osobním rekordem 3:48.12 se blýskl na patnáctistovce jinak stýplař Tomáš Habarta.

Praha

Filip Šnejdr zaběhl na Přeboru Prahy v hale Otakara Jandery letošní nejlepší český výkon na 800 metrů. Čtyři okruhy proběhl vítězně v čase 1:47.53. Kvalitního výkonu 1:50.00 dosáhl i druhý Jakub Davidík. Z rychlé patnáctistovky vytěžila Natálie Millerová druhý juniorský čas historie, díky 4:24.35 se zařadila těsně před Anežku Drahotovou, rekordmankou zůstává neohroženě Iva Jurková (4:17.46).  Nikola Bendová si posunula časem 54.68 své osobní maximum na čtvrtce. Osobní statistiky si vylepšila i Nikoleta Jíchová, která vyhrála dvoustovku za 23.83 před Martinou Hofmanovou. Stejnou disciplínu mužů opanoval též v osobáku 21.16 Vít Müller. V technických disciplínách dosáhl nejhodnotnějšího výkonu tyčkař Matěj Ščerba (545). Na šedesátce překážek získala přebornický titul ve velmi solidním čase 8.34 Nicoleta Turnerová.

Erfurt

Hned ze dvou kvalitních osobních rekordů se mohla těšit na mítinku v německém Erfurtu Natálie Kožuškaničová. Svěřenkyně Jakuba Uhra si nejprve doběhla pro kariérní maximum na šedesátce, kterou prolétla za 7.37 a podlehla pouze německé dálkařce Malaice Mihambo. Následně přidala další osobák 23.77 na dvoustovce. Druhá zástupkyně českého sprintu Marcela Pírková zaznamenala časy 7.63 a 24.27.

Albuquerque

Výškařka Bára Sajdoková zaznamenala na dalším univerzitním klání svůj nejlepší výkon od roku 2020, když zdolala 187 centimetrů, čímž se v letošních českých tabulkách dorovnala na Michaelu Hrubou. Halový osobák má pouze o centimetr výše. Také Eva Kubíčková si zlepšovala své letošní i kariérní statistiky. Na šedesátce si zaběhla sezóňák 7.43 a na dvoustovce se radovala z osobáku 24.26. Letošní nejlepší světový výkon a také nový irský národní rekord 50.45 zaběhla na čtvrtce Rhasidat Adeleke. Pro historické maximum své země a univerzitní rekord 7.00 si dosprintovala na šedesátce Julien Alfred ze Svaté Lucie. Další národní historické maximum bylo k vidění v tyči, kde ho úspěšných skokem na 590 centimetrech posunul Nor Sondre Guttormsen. 

Gent

Na mítinku v Gentu si zaběhl patnáctistovku Jan Friš. Nakonec z toho bylo sedmé místo v čase 3:42.89. Zvítězil Etiopan Ermias Girma za 3:39.77.

WAIT Boston

Seriál World Athletics Indoor Tour pokračoval svou první zámořskou zastávkou v Bostonu, kde ukázala parádní formu Nizozemka Femke Bol, když zaběhla na trati 500 metrů časem 1:05.63 historické světovém maximum na této distanci. Předešlý rekordní zápis Rusky Olesye Forshevy z roku 2006 vylepšila o 68 setin.

Světový rekordman Grant Holloway zahájil sezónu na šedesátce překážek letošním nejlepším světovým výkonem 7.38. Zdatně mu však sekundoval další Američan Daniel Roberts za 7.46. Na hladké šedesátce svedli vyrovnaný souboj Noah Lyles a Trayvon Bromell. Oba proběhli cílem v čase 6.51. Tisíciny pak hovořily ve prospěch Lylese. Ve stejné disciplíně žen byla nejrychlejší vedoucí žena letošních světových tabulek Aleia Hobbs za 7.02.

Letošní nejlepší světový výkony byly k vidění v obou závodech na jednu míli. V tom ženském se o něj postarala časem 4:23.42 Heather Maclean, která navíc probíhala patnáctkou za 4:06.07, což je také zatím nejrychlejší čas této sezóny. Mezi muži se vyhoupl do čela průběžných světových statistik Brit Niel Gourley s časem 3:52.84.

Val de Reuil

Čtyři nejlepší světový výkony této sezóny padly na mítinku ve francouzském Val de Reuil. Letošní nejrychlejší osmistovku 1:59.29 zaběhla sedmatřicetiletá Noeline Yarigo. Na trati 3000 metrů se stala vedoucí ženou díky času 8:33.44 Etiopanka Diribe Welteji. Do čela trojskokanských tabulek se dostal díky výkonu 17.48 Hugues Fabrice Zango a na patnáctistovce se stal leaderem Španel Mohamed Katir za 3:35.48. 

Oropesa del Mar

Hostitelský klub Playas de Castellón potvrdil v Oropesa del Mar svou dominanci v klubovém evropském poháru v krosu, když nejenže obhájil tituly v soutěži žen (délka trati 8,7 km) a smíšených štafet (5,8 km), ale ovládl také soutěž mužů (8,7 km). V kategoriích U20, kde se běžela kratší distance, uspěli juniorky z rumunského AC “Mica Romă” Blaj a junioři z tureckého Fenerbahce Spor Kulubu. Nejlepšího umístění z českých týmů dosáhly ženy AK Olymp Brno, které v sestavě Tereza Novotná (individuálně 25.), Tereza Zimovjanová (35.), Natálie Furchová (41.) obsadily osmé místo. Mix štafeta VSK Univerzita Brno (Kotyza-Svobodová-Odehnal-Macharáčková) doběhla devátá. Sestava mužů z Fénix sport Blansko v čele s Romanem Rudoleckým (51.) byla dvacátá, tým BK Náchod skončil o příčku za nimi. Juniorky TJ Slezan Frýdek-Místek byly 16., nejlépe z nich Anna Václavíková (43.).

Petr Jelínek, foto: Pawel Skraba

Vytisknout