přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. června 2019, 21:46

Češi do semifinále Evropských her

Atletické soutěže na Evropských hrách v běloruském Minsku za sebou mají první soutěžní den, který byl pro české barvy úspěšný, jelikož se našim reprezentantům podařilo postoupit přímo do semifinálových bojů. Obě smíšené štafety si odvezou z Běloruska stříbrné medaile. Smíšená štafeta na 4x400 metrů se pak posunula na postupové místo na světový šampionát v Dauhá.

Český tým se ve skupině utkal se soupeři z Běloruska, Litvy, Lotyšska, Irska a Polska. Po většinu skupinového klání se držela naše reprezentace na druhé příčce za domácími Bělorusy. Prvenství a také přímý postup do semifinále vybojovala až v závěrečné stíhací štafetě na 800 – 600 – 400 – 200 metrů, kdy se kvartetu Filip Sasínek, Diana Mezuliáníková, Patrik Šorm a Marcela Pírková podařilo smazat náskok na do té doby vedoucí Bělorusko, když se finišmanka Pírková nakonec do cíle předklonila o dvě setiny dříve než její běloruská rivalka. V celkovém hodnocení disciplíny pak naše štafeta získala stříbrné medaile. 

K postupu však výrazně přispěli i další naši reprezentanti. Plný dvanáctibodový zisk připsali Zdeněk Stromšík na stovce (10.50) a smíšená štafeta na 4x400 metrů ve složení Lada Vondrová, Michal Desenský, Barbora Malíková a Jan Tesař. Ta se mohla těšit nejen ze zisku stříbra, ale také z posunu na postupové pozice pro mistrovství světa v katarském Dauhá časem 3:19.05. 

Třetí místa vybojovali Marcela Pírková na stovce (11.75), Helena Jiranová na stovce překážek (13.72) a David Ryba, který příjemně překvapil novým osobním rekordem 14.02. Své vlastní letošní české maximum vylepšil svěřenec Michala Nováka o devět setin.

Velmi specifický a netradiční průběh měly technické disciplíny. I zde jsme brali cenné body za třetí místo zásluhou oštěpařky Nikoly Ogrodníkové a výškaře Martina Heindla. K tomu ještě přidala pátou příčku dálkařka Anna Křížková.

Ogrodníková se ve skupině utkala se dvěma soupeřkami. Nejprve podlehla Litevce Livetě Jasiunaiteové, která hodila 54.77, zatímco Nikola zapsala 53.87. Následně si pak výrazně polepšila na 59.49, což jí s přehledem stačilo k pokoření Polky Karoliny Boldyszové (52.70). V souboji o třetí místo poslala svůj oštěp do vzdálenosti 52.29. Ovšem oštěp Irky Grace Caseyové se zapíchl pouze na 39.90 a naše reprezentantka získala pro tým osm bodů.

Výškař Martin Heindl dělil třetí místo s Irem Nelvinem Appiahem. Zajímavé je, že ani jeden z těchto dvou borců nezapsal ve vzájemném klání žádný výkon. Což ovšem ve výškařských soutěžích nebyla žádná výjimka. Do boje o třetí příčku se Heindl dostal díky skupinovému pokoření Poláka Karola Hoffmana, jenž v duelu s naším reprezentantem taktéž nezaložil.

Anna Křížková měla v dálkařském sektoru vskutku těžkou soupeřku hlavně v Bělorusce Nataše Mirončik-Ivanovové, která dolétla až na 671 centimetrů. Křížková skočila 590. Ještě předtím těsně podlehla Polce Magdaleně Zebrowské (591). V tomto souboji zapsala 583 centimetrů. Vyrovnaná výkonnost jí pak přinesla vítězství v souboji o páté místo (594) nad Irkou Sophií Meredithovou (574).

Kromě českého týmu ovládly své skupiny také reprezentace Německa, Ruska a Ukrajiny. Šestici přímo postupujících do semifinále pak doplňují ještě Bělorusko a Francie, což jsou týmy, které na druhých místech získaly nejvíce bodů v úvodních osmi disciplínách. Ostatní družstva se utkají v úterním čtvrtfinále.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČOV/Václav Pancer

Vytisknout