Čechům se v Dubnici vedlo

pondělí 23. srpna 2010
Na nejkvalitnějším slovenském mítinku Atletický most se jako již tradičně představila početná skupina českých atletů. V silné konkurenci se řada z nich dokázala prosadit.

Zcela v české režii byl mužský oštěp, kde jak vítězný Vítězslav Veselý, tak nakonec druhý Petr Frydrych přehodili 80metrovou hranici (82.89 m, resp. 81.23 m). Už méně se vedlo Jakubu Vadlejchovi, který skončil s 74.15 m šestý.

Svůj závod vyhrál i překážkář Petr Svoboda, na stodesítce se mu i přes protivítr 0.5 m/s podařilo dosáhnout velmi dobrého času 13.39. V cíli byl o dvě setiny dříve než nejlepší z jeho konkurentů, Američan Jason Richardson.

Také Denisa Rosolová proťala na 400 m cílovou pásku jako první, její čas 51.83 však o setinu předčila vítězka B běhu Shana Coxová z USA. Na „medailové“ pozice dosáhli ještě výškařka Iva Straková a tyčkař Michal Balner, kteří shodně skončili třetí. Straková předvedla 188, Balner 536 cm. V běhu na 1000 metrů obsadil Jakub Holuša čtvrtou příčku s časem 2:17.82. Vyhrál mistr Evropy na osmistovce Marcin Lewandowski z Polska, který byl o 53 setin rychlejší. Stovku překážek kategorie do 23 let ovládla vícebojařka Eliška Klučinová časem 14.25.

Z disciplín bez české účasti zmiňme mužskou kouli, kterou vyhrál letošní suverén Christian Cantwell z USA výkonem 21.91 m. Za hranici 21 metrů přitom letěly všechny jeho měřené pokusy. Kvalitním výkonem se prezentovala i vítězka ženské soutěže, Valerie Viliová-Adamsová z Nového Zélandu poslala náčiní do vzdálenosti 20.37 m. V „B“ běhu na 110 m př. se loučil s bohatou a skvělou kariérou legendární překážkář Allen Johnson. V protivětru 1.7 m/s napsal  čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz poslední kapitolu časem 14.22. "Teď se vydám na trenérsdkou dráhu a doufám, že i v ní budu úspěšný," prohlásil 40 letý Američan.

V běhu na 1500 m se pak domácí fanoušci dočkali slovenského rekordu, o který se postarala Lucia Klocová, jež při své čtvrté patnáctistovce v kariéře zlepšila 17 let staré maximum 4:11.91 o 3.05 vteřiny. "Priznám sa, táto tísícpäťstovka poriadne bolela. Ak som teraz aspoň na sekundu uvažovala, že by som z osemstovky prešla na túto novú trať, po dnešku vôbec nepochybujem, že určite minimálne najbližšie dva roky nijaká zmena nebude," má jasno specialistka na osmistovku, která na letošním ME v Barceloně obsadila čtvrtou příčku.