přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. května 2013, 11:41

Čapková: bolest už je snesitelná

Po vydařené sezoně 2012, v níž zazářila na ME v Helsinkách, přišly problémy, které 25letou mílařku připravily o halovou sezonu a zkomplikovaly jí přípravu na tu letní. Jaký je aktuálně její zdravotní stav?

Tři měsíce – tak dlouho se musela mílařka Tereza Čapková obejít bez běžeckých tréninků. Na vině byly bolesti v oblasti paty levé nohy a především to, co je způsobovalo. „Měla jsem odtržený sval, který vede od paty k palci a také malou ostruhu,“ opisuje Tereza lapálii, kvůli které se v době od prosince do února její pohyb omezil takřka výhradně na plavání. Tedy na sport, jemuž se dobré desetiletí věnovala, než přesedlala na atletiku „ Jako už poněkolikáté mě zachránilo a jakžtakž mi udrželo vytrvalost, návrat k běhání pak nebyl tak krutý,“ říká elitní středotraťařka, která má přes svůj nevysoký věk se zraněními neblaze velké zkušenosti.   

I proto musela být 25letá rodačka z Příbrami, jež v současnosti obléká dres USK Praha, se zvyšováním tréninkového zatížení opatrná, a ke stavu blízkému normálu se vrátila až zhruba před měsícem. „Výrazně jsme omezili tréninky na dráze, o to víc jsme ale naběhali v terénu, takže vytrvalostně jsem na tom asi i lépe než dříve. A ani když jsme zkoušeli mílařská tempa, nevypadalo to špatně,“ těší svěřenkyni Jana Pernici, která se čerstvě vrátila ze soustředění ve Svatém Mořici. „Patu sice pořád ještě cítím, ale už je to snesitelné a dá se s tím běhat. Hodně mi pomohlo, že s námi na soustředění byla paní doktorka Bílková, která o mě pečovala. Po jejích zásazích se noha vždy zlepšila,“ říká s tím, že nyní ji čekají ještě tak tři týdny na dotrénování a pak už by měly přijít první závody.

„Myslím, že času je ještě relativně dost. Nechci nic uspěchat a riskovat, že si zranění obnovím. V plánu je start na Memoriálu Josefa Odložila, ale to je ještě s otazníkem, zda se vše stihne. Každopádně bych ale chtěla startovat na Zlaté tretře,“ odkazuje na prestižní mezinárodní mítink, který se koná v Ostravě na konci června. 

Výsledkově i výkonnostně má Tereza na co navazovat. V minulé sezoně posunula hodnotu svého osobního maxima z patnáctistovky na 4:08.27 a na evropském šampionátu v Helsinkách doběhla na sedmém místě, přičemž je docela pravděpodobné, že se kvůli dopingovým oplétačkám vítězné Turkyně Cakir-Alptekinové její oficiální umístění ještě o něco vylepší. Obdobné se ostatně týká i jejího výsledku ze Světové univerziády 2011, kde by mohla poskočit ze sedmého dokonce až na páté místo. 

Adam Pražák, foto: graf.cz

Vytisknout