přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2016, 18:13

Cachová obhájila, a vylepšila i rekord MČR

Sedmiboj žen podle očekávání ovládla Kateřina Cachová, mezi juniorkami se zásluhou Terezy Vokálové také otřáslo maximum MČR. Mezi muži je průběžně na čele Helcelet těsně před Sýkorou, naopak Doležal již musel odstoupit.

Sólojízdu zakončila rekordem šampionátu

Kateřina Cachová potvrdila roli favoritky, když bezpečně dokráčela k obhajobě mistrovského titulu, a navíc vylepšila vlastní rekord mistrovství ziskem 4506 bodů, čímž sebe sama z loňska předčila o 120 bodů. „Jsem spokojená, chtěla jsem si vylepšit osobák a rekord šampionátu, na limit jsem ani nemyslela,“ přiznala svěřenkyně Martiny Blažkové po závodě. „No, kde jsem na něj (limit) ztratila? To je jasné, zase ta koule (11.67) … Rezervy tam jsou ale i jinde, snad jen kromě dálky, tolik jsem už neskočila několik let,“ okomentovala členka USK Praha podařený třetí pokus dlouhý 628 cm. Vyvedené už byly i úvodní překážky za 8.30, byť Kateřina chtěla pod tuto hranici, ve výšce zdolala výborných 184 a pětiboj zakončila osmistovkou, kde se pustila sama do boje s časomírou a nakonec ji zastavila na slušných 2:18.78.

Soupeřky za Cachovou zaostaly s odstupem několika tříd, stříbro si získala stejně jako před rokem Michaela Broumová z Nového Města nad Metují za součet 3680 bodů, bronz si vybojovala Michaela Svojanovská ze Slavie (3351).

Také Juniorka Vokálová útočila na rekord MČR

Velmi kvalitní duel o titul předvedly juniorky, kdy až závěrečné osmistovky definitivně rozhodla, že stříbro zůstane obhájkyni titulu Barboře Zatloukalové z Olomouce a šampionkou se stane Tereza Vokálová z jabloneckého Liazu. Účastnici loňského dorosteneckého MS chyběly pouhé dva body k 4000 hranici a jen dvacet pak scházelo na rekord mistrovství, jenž je v držení Michaely Hejnové. Zatloukalová nasbírala 3921 a oproti loňsku se zlepšila o 87 bodů. Bronz si s výrazným odstupem z nejlepší dvojicí, ale i před ostatním soupeřkami vysloužila Denisa Majerová z plzeňské Škody (3615 b).

Slibný náskok z prvního dne se mezi žáky podařilo dotáhnout k titulu Dominiku Holubovi ze Sokola Kolín, byť nakonec po součtu 4204 bodů jeho náskok nebyl ani dvouciferný. Na stříbrnou pozici poskočil Martin Vaněk z Vítkovic, jenž nastřádal 4129, bronzový Ondřej Horejš z Jižního Města už se přes čtyři tisíce nepřehoupl (3985).

Průběžné stavy

Předčasně skončil mistrovský závod pro jednoho ze spolufavoritů Jana Doležala, juniorský mistr Evropy musel pro zranění odstoupit po prvním pokusu v dálce. Zejména díky kouli (14.81) a výšce (2.05) přenocuje na čele Adam Sebastian Helcelet, jenž má prozatím 3396 bodů, Jiří Sýkora jej však následuje jen s odstupem 18 bodů, a to především zásluhou podařené dálce (7.66). Třetí je Marek Lukáš (3151)

Takřka dvousetbodový náskok má po sobotní části sedmiboje juniorů Aleš Svoboda z Třebíče. O 13,5 roku mladší bratr překážkářského rekordmana Petra nasbíral zatím 3183 bodů, následuje jej Ondřej Kopecký z Pardubic (2994), průběžně třetí je opět s výrazným odstupem účastník loňského MS dorostu Jan Kisiala (2805).

To mezi dorostenci nejsou karty po prvním dni ani zdaleka rozdané, vždyť čelnou čtveřice dělí jen 105 bodů. Na čele přenocuje liberecký Jan Trafina s 2775 b, za ním jsou prozatím Filip Najman z Ústí (2713), v závěsu kladenský Roman Jonák (2711) a s menším odstupem litvínovský Tomáš Praský (2670).

Výsledky

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout