Byla schválena nominace do Tokia

pondělí 5. července 2021
Olympijské hry v Tokiu se nezadržitelně blíží. Necelý měsíc před zahájením atletických soutěží byla schválena nominace 30 atletů, kteří by nás měli pod pěti kruhy reprezentovat.

Nejpočetnější zastoupení bude mít česká atletika v oštěpařském sektoru, kde nás bude reprezentovat hned pět nadějí. Jednou z nich je suverénně nejzkušenější a také nejúspěšnější členka naší atletické olympijské sestavy Barbora Špotáková. Pro světovou rekordmanku bude Tokio již pátou olympiádou. Svou premiéru pod pěti kruhy si odbyla již na hrách v Aténách 2004, kde skončila její cesta v kvalifikaci. Pak ovšem přišla obdivuhodná série. V Pekingu 2008 se stala olympijskou šampionkou a o čtyři roky později v Londýně svůj titul úspěšně obhájila. S prázdnou pak neodjela ani v roce 2016 z Ria de Janeira, kde vystoupala na bronzový stupínek. Nyní může usilovat o svůj čtvrtý cenný olympijský kov.

Vysoko však může při své premiéře na olympijských hrách pomýšlet také Nikola Ogrodníková. Úřadující vicemistryni Evropy momentálně patří páté místo v letošních průběžných světových tabulkách. Třetí do party je Irena Gillarová. Také pro finalistku posledního mistrovství světa v Dauhá se jedná o první olympijskou účast.

Olympijského medailistu budeme mít také v soutěži oštěpařů. Je jím Vítězslav Veselý, jenž dodatečně získal bronz z her v Londýně 2012. K tomu má ještě další dvě olympijské finálové účasti. V Pekingu 2008 byl dvanáctý a z Ria 2016 si odvezl sedmé místo. Jakuba Vadlejcha čeká třetí olympiáda. V Londýně vypadl v kvalifikaci a v Riu bral osmé místo.

Po jednom zástupci má česká atletika v koulařských kláních. V nabité mužské soutěži poměří své síly se světovou špičkou halový mistr Evropy Tomáš Staněk. Český rekordman už závodil na olympijských hrách v Riu, kde vypadl v kvalifikaci. Jeho tréninková kolegyně ze skupiny Petra Stehlíka Markéta Červenková si odbyde olympijskou premiéru.

Na hladké a překážkové čtvrtky je v nominaci pět závodníků a závodnic. Pokud jí to zdravotní stav dovolí, odcestuje překážkářka Zuzana Hejnová na své čtvrté olympijské hry. Její bilance pod pěti kruhy je obdivuhodná. Zatím při každé ze svých tří předešlých účastí postoupila do finále. V Pekingu 2008 byla sedmá, z Londýna 2012 přivezla bronz a v Riu 2016 skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Vít Müller si ve stejné disciplíně zazávodí na olympiádě poprvé.

Pavel Maslák si připíše v Tokiu třetí olympijskou účast. Při své premiéře v Londýně postoupil na čtvrtce do semifinále a na dvoustovce vypadl v rozběhu. O čtyři roky později zopakoval v Riu na čtvrtce semifinále. České mládí se představí v závodě na 400 metrů žen, kde nás budou reprezentovat devatenáctiletá Barbora Malíková a jedenadvacetiletá Lada Vondrová.

V závodě desetibojařů se představí Adam Sebastian HelceletJiří Sýkora. Oba závodili již před pěti lety v Riu. Lépe si vedl Helcelet, jenž dokončil soutěž na dvanácté příčce. Sýkora tehdy závod nedokončil.

Druhá olympiáda čeká tyčkařku Romanu Maláčovou, jejíž cesta skončila v Riu v kvalifikaci. Naopak vůbec poprvé si na největším sportovním svátku zazávodí čerstvý český rekordman na dvoustovce Jan Jirka.

Hned trojnásobné zastoupení máme v běhu na 1500 metrů žen a pro trio Kristiina Mäki, Diana MezuliáníkováSimona Vrzalová to bude první olympijský start.

Maraton a chodecké soutěže proběhnou v Sapporu a také zde má česká atletika nebývale početné zastoupení. Poprvé v historii poběží olympijský maraton tři české reprezentantky. Nejzkušenější z nich je jednoznačně česká rekordmanka a bronzová medailistka z ME v Berlině 2018 Eva Vrabcová Nývltová, která si v Riu de Janeiru doběhla pro solidní 26. místo. Když k tomu přičteme ještě tři účasti na zimních olympijských hrách v klasickém lyžování, tak se u ní jedná stejně jako u Špotákové o pátou olympiádu. Ve startovní listině ji pak doplní nováčci v olympijském dresu Marcela JoglováTereza Hrochová.

Několik želízek v ohni máme také v chodeckých kláních. Do závodu na 50 kilometrů mužů se nominovali Lukáš GdulaVít Hlaváč. První jmenovaný si zazávodil už na hrách v Riu, kde byl ovšem diskvalifikován. Hlaváče čeká olympijská premiéra. Stejně na tom bude také v závodě žen na 20 kilometrů Tereza Ďurdiaková. Svěřenkyně trenéra Iva Pitáka si zajistila účast na olympiádě po pouhém roce speciálního chodeckého tréninku. Oproti tomu Anežka Drahotová již jednou atmosféru olympijských her zažila, když skončila v Riu desátá.

Atletickou olympijskou nominaci pak doplňují ještě členové štafety na 4x400 mužů Patrik Šorm, Michal Desenský, Jan TesařMatěj Krsek. U všech čtyř se jedná o první účast na olympijských hrách.