přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. listopadu 2022, 13:59

Prodej lístků na MS a „Road to Budapest 23“

S koncem roku se pořadatelé připomínají s informacemi k mistrovství světa, které se uskuteční od 19. do 27. srpna 2023 v Budapešti. Již za dva týdny, od 12. prosince (250 dní před startem) začne online prodej vstupenek. World Athletics už také spustila standardní nástroj „Road to Budapest“, kde lze sledovat, jak se vyvíjí kvalifikace na svátek atletiky v příštím roce.

Vstupenky: kdo dřív přijde…

Pořadatelé nabídku prodeje vstupenek na konci roku prezentují jako ideální vánoční dárek pro atletické fanoušky. V pondělí 12. prosince budapešťský organizační výbor uvede do online prodeje 420 000 vstupenek. Již od 9. 12. bude možnost využít exkluzivní přednostní předprodej. Těm, kteří se v předstihu registrují na WA, 8. 12. dorazí osobní odkaz na nákup vstupenek tři dny před začátkem samotné prodeje.

Polovina vstupenek bude stát méně než 33 amerických dolarů a 54 USD by mělo stačit na „hvězdami nabité“ večerní programy. Pořadatelé slibují, že každý blok nabídne své vrcholy, lákají mimo jiné na souboj koulařských hvězd Ryana Crousera a Joem Kovacse, nebo pokus o unikátní double Sydney McLaughlin na hladkých 400 m a 400 m překážek.

K dispozici budou speciální nabídky a slevy pro rodiny a skupinové rezervace, ale také prémiové vstupenky pro ty, kteří se chtějí dostat co nejblíže dráze. Chystají se balíčky pro ty, kteří chtějí sledovat své oblíbené atlety, respektive disciplíny od kvalifikací po finále. Přístup na silniční závody maratonců a chodů po metropoli nad Dunají bude možný bez vstupenek.

V každém z devíti večerů sekcí bude korunováno několik mistrů světa a kvalitu slibuje i všech pět dopoledních bloků. Vedle těchto 14 dostaveníček na stadionu se bude konat šest silničních závodů v centru Budapešti, která je součástí světového dědictví. Kdy budou bojovat Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson a Elaine Thompson-Herah o světový titul na stovce nebo kdy se pustí mladá tyčkařská superstar Mondo Duplantis do obhajoby, najdete zde.

Road to Budapest už běží

Obvyklý nástroj posledních šampionátů „Road to Budapest 23“ byl již spuštěn. Opět tak mohou atleti, fandové a média sledovat kvalifikační proces online. Lze zde vyhledávat podle disciplíny, země a stavu kvalifikace, obrázek je možné sledovat v reálném čase po celou dobu kvalifikačního období, které se uzavře 30. července 2023 (30. května 2023 pro maraton a chůzi na 35 km).

Jako obvykle se lze kvalifikovat jedním ze čtyř způsobů: 1) dosažením vstupního výkonu (entry standardu neboli limitu), 2) umístěním na kontinentálních šampionátech nebo maratonech úrovně Platinum či Gold (bráno pak jako limit), 3) ziskem divoké karty (obhajoba titulu či vítězství v diamantovce) nebo 4) umístěním ve světovém žebříčku.

Na konci kvalifikačního období pak budou – podle maximálního počtu přidělených Světovou atletikou jednotlivým disciplínám a počtu atletů kvalifikovaných přes entry standardy a divoké karty – zbývající místa doplněna atlety na základě jejich umístění ve světovém žebříčku. Pokud by byla kvóta sportovců dosažena (nebo i překročena) splněnými limity a udělenými kartami, žádní jiní se již přes ranking nemohou kvalifikovat. Proti Eugene se však entry pro Budapešť zpřísnily a situace, která se přihodila třeba v Tokiu u maratonů, se stává velmi teoretickou možností.

„Cesta do Budapešti 23“ poskytuje přehled o tom, kteří sportovci jsou v kvalifikační pozici; neuvádí a nebude uvádět, kteří sportovci byli vybráni jejich členskou federací. Jak známo, maximum jsou tři sportovci (plus jedna divoká karta) za zemi. Sledovat zde lze také vývoj kvalifikace v pěti štafetových disciplínách, i když tyto nejsou závislé na limitech či žebříčku. Část se kvalifikuje přímo, do Budapešti podle Eugene, část podle výkonu ve kvalifikačním období (od konce července 2022).

Ke stažení: Kvalifikační systém pro MS v Budapešti

Michal Procházka, foto: WA

Vytisknout