přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. února 2011, 18:06

Běžecký seriál PIMu: nový ročník a velké plány před sebou

Jen ty nejvyšší ambice si dává pořadatel masových běhů u nás. Letos rozjíždí v Ústí nad Labem další půlmaraton a z pražských závodů by rád Capalbův tým učinil jednu z ikon města.

Získat není snadné, ale obhájit je mnohem těžší. A v Prague International Marathonu (PIM) zažili rok 2010 nad jiné úspěšný. „Vyprodávali“ své závody, padl jim skvělý maratonský čas a získali zlatou známku po půlmaratonu i pro celou trať, nad očekávání vyšla premiéra půlmaratonu v Olomouci. „V tuto chvíli už máme 85 procent kapacity vyprodáno,“ pochvaluje si zakladatel a šéf společnosti Carlo Capalbo, „to je pro nás skvělé, ale je to i závazek. Každý se teď dívá na Prahu,“ upozornil charismatický Ital, jenž tentokrát hovořil k novinářům namísto angličtiny češtinou. „Nebude vám to vadit?“ omlouval se Capalbo předem za chyby.

O spokojenosti tedy mohou v PIMu hovořit, ale o uspokojení však nikoli. „Máme nové sny. Praha je kouzelné město a my chceme, aby se sem za dva tři roky jezdilo nejen proto, že tu je dobré pivo, sklo a krásné ženy. Chceme, aby si, ti co přijíždí, řekli „je tady skvělý běh“. Aby se z toho stala další ikona města,“ nastínil Capalbo s obvyklou vehemencí svou vizi pro následující ročníky.

„Klademe si ty nejvyšší cíle a chceme do tří let pořádat osm závodů ročně,“ přiblížila konkrétněji plány Jana Moberly, která se v PIMu stará o elitní běžce. Zatím ušla společnost polovinu cesty, ve svém jízdním řádu má tři pražské akce a olomoucký půlmaraton. K němu přibude letos stejně dlouhý kolega v Ústí nad Labem. „I další starostové jsou pro věc nadšení,“ neskrývá radost Capalbo. Už známe i termín prvního ročníku, který proběhne v neděli 18. září.

Zakončí tak celý letošní běžecký seriál, který odstartuje již téměř za měsíc Hervis půlmaratonem 2. dubna. V Praze proběhnou ještě Volkswagen maratonský víkend 7. a 8. května a Mattoni Grand Prix s pětkou pro ženy a desítkou pro muže, týden před Ústím (10. září). Olomoucký půlmaraton je pak naplánován v mezičase na 18. června.  Jak dokazují názvy závodů, na důležitou podporu sponzorů se může PIM i přes ekonomicky nelehkou situaci spolehnout, což se podařilo i podpisem pětileté smlouvy s Volkswagenem (viz foto).


Rudolf Javurek (vlevo) a Carlo Capalbo – foto: PIM

Kromě samotných závodů už jsme si také zvykli přijímat jako samozřejmost další aktivity, které PIM vyvíjí. Většina z nich směřuje k propagaci běhu jako takového mezi všemi vrstvami společnosti. Konkrétně jde zejména o projekty Women Challenge a Juniorský maraton, které se snaží motivovat k běhání ženy, resp. mládež. K tomu dodal marketingový ředitel PIM Jiří Nečásek. „Chceme také povzbudit všechny, kteří se ještě nerozhodli pravidelně běhat, aby využili možnosti startu v některém z nesoutěžních závodů nebo ve štafetě jako dodání potřebné odvahy, aby se běžeckému sportu věnovali naplno.“

Na nejbližší akci, pražský půlmaraton, už přípravy vrcholí, bylo oznámeno, že nebudou chybět oba keňští držitelé traťových maxim z roku 2009 Nicholas Kipruto Koech (60:07) a Rose Kosgeiová (69:03), která bude dokonce usilovat už o třetí triumf v řadě. Evropskou elitu budou reprezentovat rekordmani Francie a Rakouska, Christelle Daunayová a Günther Weidlinger. Loňský ročník přilákal na 8400 běžců, 37 dní před startem už se jich přihlásilo jen o tři sta měně (8100), takže pořadatelé očekávají číslo blížící se deseti tisícům. 

Michal Procházka

Vytisknout