Běžecké ataky v Eugene nevyšly

sobota 28. května 2022
Mítink Diamantové ligy v Eugene je rozdělen na dva soutěžní dny. Na páteční večer byly naplánovány hned tři útoky na světové rekordy v běžeckých disciplínách. Ani jeden však nebyl úspěšný.

Nejblíže měla k překonání historického světového maxima Burunďanka Francine Niyonsabaová na trati 2 míle. Závodu jasně dominovala v čase 8:59.08, čímž zaostala za rekordním zápisem Etiopanky Meseret Defarové z Bruselu 2007 přesně o půl vteřiny. Vlastní rekord mítinku z minulé sezóny vylepšila o 1.68 vteřiny. Ostatní soupeřky finišovaly daleko za ní. Přesto i druhá Keňanka Beatrice Chebetová zaběhla kvalitní čas 9:14.71, kterým se řadí na jedenáctou příčku historie.

Etiopanka Letesenbet Gideyová útočila na pětce na vlastní světový rekord. V závěru jí ovšem došly síly a musela se spokojit až s druhým místem za 14:24.59. Zvítězila její krajanka Ejgayehu Tayeová, která posunula rekord mítinku Genzebe Dibabaové z roku 2015 téměř o sedm vteřin a díky 14:12.98 stala se pátou nejrychlejší ženou historie na této distanci. Třetí Rahel Danielová zaběhla nový eritrejský národní rekord 14:36.66.

Ani Uganďan Joshua Cheptegei nebyl úspěšný při ataku svého světového rekordu v běhu na 5000 metrů. Na rozdíl od Gideyové se mu ovšem podařilo aspoň zvítězit, když se stal letos prvním běžcem, jenž se dostal pod třináct minut. Do čela letošních průběžných světových tabulek se posunul časem 12:57.99. Těsně nad touto hranicí běžel druhý Etiopan Milkesa Mesgesha (13:01.11).

Ženská světová výška viděla v Eugene letošní první dvoumetrový skok pod otevřeným nebem. Postarala se o něj Ukrajinka Jaroslava Mahučiková, která posunula hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 200 centimetrů. V dalším pořadí jí byly nejblíže domácí Vashti Cunninghamová a Naděžda Dubovtská z Kazachstánu, když obě zdolaly 193 centimetrů.

Švédský tyčkař Armand Duplantis jedenáctý závod přes šest metrů v řadě nepřipsal. V Eugene mu stačilo k vítězství 591 centimetrů. Další postupná hodnota, kterou si zvolil, tedy 607 centimetrů, byla tentokrát nad jeho síly, nicméně neporazitelnost si nadále drží. Druhý Američan Chris Nilsen a třetí Nor Sondre Guttormsen zvládli o deset centimetrů méně. V případě druhého jmenovaného se jedná o vyrovnání vlastního národního rekordu.

V diskařském kruhu opět potvrdila roli současné světové jedničky Američanka Valarie Allmanová, když zvítězila i ve svém letošním čtvrtém závodě. V Eugene hodila nejdále 68.35. Stejně jako na Diamantové lize v Birminghamu obsadila druhé místo Chorvatka Sandra Perkovičová (65.50).