Běžci bojovali o krále vrchů

středa 23. listopadu 2011
Mistrovské tituly se rozdělovaly na trati tz Ostravice na vrchol Lysé hory. Hlavní kategorie ovládli Jan Havlíček a Pavla Matyášová.

Na vrchaře čekal náročný, téměř devítikilometrový úsek s převýšením 927 m. Trať byla vytyčena především terénem (silnice tvořila jen necelou pětinu z celkévé délky) a obsahovala i 440m výběh sjezdovky. Juniorky a závodníci nad 80 let měli trať zkrácenu na 5,1 km.  „Dole bylo ideální teplé počasí. Na hoře občas trochu mlha,“ přidal meteorologické detaily organizační delegát mistrovství Oldřich Zvolánek.

Foto z minulých ročníků Horského běhu na Lysou

Při absenci např. Roberta Krupičky či původně avizovaného Róberta Štefka se v hlavní mužské kategorii jako přes kopírák přepsalo pořadí medailistů z loňského roku, kdy se v rámci šampionátu běželo z Janských lázní na Černou horu. I tentokrát zvítězil Jan Havlíček z ASK Slavie Praha, který byl na vrcholu Lysé za 46:36 min. O necelou minutu za ním doběhl Štefkův svěřenec z Kroměříže Martin Frei, který tak navázal na stejně hodnotný kov z republikového šampionátu v půlmaratonu. Na třetím místě skončil s minimálním odstupem pěti vteřin jeho oddílový kolega Ondřej Horák. Za svým tři roky starým traťovým rekordem 44:45 zaostal dvojnásobný vítěz běhu na Lysou o necelé tři minuty.

V ženské kategorii chyběly přední vrchařky v čele s Annou Pichrtovou, která se chystá na nedělní maraton v kanadské Ottawě, kde by ráda zaběhla olympijský limit. A jestli se v mužské kategorii opakovalo medailové pořadí z loňska, v ženské kategorii tomu bylo zcela naopak. Žádná z nejúspěšnějších vloni na Černou horu při mistrovství neběžela. Z titulu se mohla radovat Pavla Matyášová z Maratonstavu Úpice (56:44), kterou na stupně vítězů doprovodily Irena Šádková z pořádajícího X. Air Ostrava a Helena Poborská (PSK Olymp – Kerteam). Čtvrtá doběhla šampionka z půlmaratonu Ivana Sekyrová.

Početně nepříliš zastoupené juniorské kategorie ovládli Jakub Bajza z Kroměříže a Kateřina Beroušková závodící za Mílaře Domažlice. „Celkem na Lysou vystartovalo ve všech kategoriích 232 běžců, což je účastnický rekord závodu. Dva běžci byli dokonce starší 80 let a mnohým mladším to docela natřeli,“ ocenil Oldřich Zvolánek.

Z výsledků:

Muži (8,9 km, převýšení 927 m): 1. Jan Havlíček (Ask Slavia Praha) 46:36, 2. Martin Frei 47:32, Ondřej Horák (oba AK Kroměříž) 47:37
Ženy (stejná trať jako muži): 1. Pavla Matyášová (Maratonstav Úpice) 56:44, 2. Irena Šádková (X-Air Ostrava) 57:07, 3. Helena Poborská (PSK Olymp – Kerteam) 57:57
Junioři (stejná trať jako muži): 1. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 50:07, 2. Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno) 51:35, 3. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové nad Labem 52:51
Juniorky (5,1 km, převýšení 688 m): 1. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 39:53, 2. Gabriela Weissová (X – Air Ostrava) 42:32, 3. Adéla Stránská (Iscarex Česká Třebová) 43:26