Berlínský maraton ovládli Keňané

pondělí 25. září 2017
Letošní ročník berlínského maratonu měl keňské vítěze. Mezi muži se radoval Eliud Kipchoge, jenž vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu. Ženskému závodu kralovala jeho krajanka Gladys Cheronová.

Berlínský maraton byl možná tím nejočekávanějším v celém roce. Mělo se totiž jednat o souboj opravdových maratonských šampionů. Na start se postavili olympijský šampion Eliud Kipchoge, bývalý světový rekordman Wilson Kipsang a etiopská běžecká legenda Kenenisa Bekele. Jako jediný se ovšem dostal do cíle Eliud Kipchoge, jenž zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 2:03:32. Další dva spolufavorité závod nedokončili.

Hlavní hvězdy startovního pole měly v plánu útočit i na světový rekord Dennise Kimetta, což jim poněkud ztížil vydatný déšť, který místy běžcům závod znepříjemňoval. Ještě v polovině závodu se však běželo podle plánu, když čelo proběhlo metou půlmaratonu v čase 1:01:29. Právě v tomto momentě začal ztrácet kontakt Kenenisa Bekele. Na třicátém kilometru pak odpadl i Wilson Kipsang.

Kromě Kipsanga odstoupil na třicátém kilometru i poslední vodič a na čele zůstali pouze dva borci. Tím jedním byl Eliud Kipchoge, se kterým trochu překvapivě držel krok Etiopan Guye Adola. Tempo se však začalo zpomalovat a tím se vytrácela i naděje na překonání historického světového maxima. Pro Kipchogeho se tak stalo prioritou vítězství v závodě. Adola mu ovšem byl zdatným soupeřem.

Favorizovaný Keňan rozhodl o svém vítězství až za čtyřicátým kilometrem, kdy konečně utrhl svého soka a cílem proběhl vítězně v čase 2:03:32. Pro Kipchogeho se jedná o osmé prvenství z devíti maratonů, ve kterých startoval. V Berlíně se radoval z triumfu podruhé v kariéře, když zopakoval svůj primát z roku 2015. Navíc výkon 2:03:32 je jeho druhým nejlepším v dosavadní kariéře (nejlépe běžel loni v Londýně 2:03:05). Adola finišoval se ztrátou čtrnácti vteřin na druhém místě v čase 2:03:46, čímž se zařadil na sedmé místo historických světových tabulek a stal se nejrychlejším maratonským debutantem v historii, jelikož si v německé metropoli připsal svůj první start na této distanci. Třetí příčku obsadil další Etiopan Moniset Geremew, jenž proťal cílovou pásku za 2:06:09.

Ženský závod možná před svým startem nepřitahoval tolik pozornosti, ale nakonec byl zajímavý až do závěrečných kilometrů. Hlavní favoritkou byla Keňanka Gladys Cheronová, která ovládla berlínský maraton před dvěma lety. Cheronová potvrzovala roli favoritky i v samotném průběhu závodu, když byla v polovině závodu součástí čtyřčlenné vedoucí skupinky, která touto metou probíhala za 1:09:40, což byl mezičas pomalejší než ten plánovaný. Cílem bylo totiž překonání traťového rekordu, který má hodnotu 2:19:05.

Jako první odpadla na třicátém kilometru Etiopanka Amane Berisová a na čele zůstala pouze trojice závodnic. Sedm kilometrů před cílem pak přišel rozhodující nástup Cheronové, která se začala svým dvěma soupeřkám postupně vzdalovat. Na čtyřicátém kilometru pak už bylo jasné, že si vítězství nenechá ujít. Braniborskou bránou nakonec proběhla v čase 2:20:23. Druhou příčku vybojovala v novém osobním rekordu 2:20:41 Etiopanka Ruth Agaová a kariérní maximum si vylepšila i třetí Keňanka Valary Aiyabeiová (2:20:53).

Petr Jelínek,foto: ČAS - Jan Kucharčík