přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. září 2023, 13:54

Berlínský maraton se světovým rekordem

V Berlíně proběhl tradiční maraton a také letos byl v jeho rámci k vidění nový světový rekord. Nepřekonal ho ovšem Eliud Kipchoge. Historické světové maximum vylepšila Etiopanka Tigst Assefa.

Assefa zbourala světový rekord

Šestadvacetiletá Tigst Assefa absolvovala letos v Berlíně teprve svůj třetí maraton. Však ještě na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016 reprezentovala svou zemi na osmistovce, na které se může pyšnit osobním rekordem pod dvě minuty. Následně se však nevydala cestou postupného prodlužování distancí na dráze s následným přechodem na silnici, ale začala směřovat své úsilí rovnou k půlmaratonům a následně i maratonu. Ač byla loni nováčkem na této distanci, dokázala v Berlíně zvítězit v tehdy čtvrtém nejrychlejším čase historie 2:15:37.

Letos tedy obhajovala a očekávalo se, že by mohla svůj čas stlačit pod 2:15. Assefa však tyto ambice ještě výrazně překonala. Na sedmnáctém kilometru už jí dělal společnost pouze vodič a půlmaratonem probíhala v neskutečně rychlém mezičase 1:06:20, což bylo o minutu rychleji, než to před čtyřmi lety zvládla při svém světovém rekordu v Chicagu Keňanka Brigid Kosgei. Panovala tak obava, zda Etiopanka tempo nepřepálila. Assefa však vůbec nepolevila. Když probíhala třicátým kilometrem za 1:34:12, tak to vypadalo nejen na překonání světového rekordu, ale i na pokoření více milníků, co se týká časových hranic.

Tigst Assefa měla dostatek sil i na velmi rychlý závěr a svou berlínskou obhajobu ozdobila výrazným vylepšením světového rekordu. Stala se vůbec první ženou, která zaběhla maraton pod 2:12. Její čas vítězný čas měl hodnotu 2:11:53, čímž ukrojila z čtyři roky starého rekordního zápisu Kosgei 2 minuty a 11 vteřin, což je neuvěřitelná porce.

Vynikajících výkonů dosáhly i další dvě medailistky. Druhá Sheila Chepkirui zaběhla 2:17:49 a třetí Magdalena Shauri z Tanzanie dosáhla obrovského posunutí národní rekordu své domoviny na 2:18:41. Celkem osm závodnic v cíli se dostalo pod 2:20.

Kipchoge bere pátý berlínský triumf

Jestli se očekával útok na světový rekord, tak to bylo v závodě mužů, kde startoval nejúspěšnější běžec maratonské historie Eliud Kipchoge. Ten právě před rokem v Berlíně posunul hodnotu vlastního světového rekordu na 2:01:09 a o jeho další vylepšení se chtěl pokusit i letos.

Velmi záhy po startu se oddělil s čtveřicí vodičů od zbytku startovního pole a začal souboj s časem. Půlmaratonem probíhala tato skupinka za 1:00:22, což dávalo naději na překonání rekordního zápisu, nicméně následně začalo tempo uvadat a tato ambice se postupně vytrácela. Zhruba od 32. kilometru už se musel Kipchoge spoléhat pouze na své síly a smířil se s tím, že tentokrát běžecké hranice neposune.

S přehledem si pak jistil vedoucí pozici a pro svůj pátý berlínský primát si i tak doběhl v osmém nejrychlejším čase historie 2:02:42. Kipchoge tak má v současnosti v držení pět z deseti nejhodnotnějších výkonů na této distanci a jen potvrdil, že je skutečnou maratonskou legendou.

Za ním se blýskli parádními časy maratonští debutanti. Kipchogeho čtyřiadvacetiletý krajan Vincent Kipkemoi zvládl svůj první maraton za 2:03:13 a teprve jedenadvacetiletý Etiopan Tadese Takele si s tratí poradil v čase 2:03:24.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf

Vytisknout